Ana Sayfa Blog Rami kumaş nedir? Rami kumaşlı kıyafetler ve özellikleri

Rami kumaş nedir? Rami kumaşlı kıyafetler ve özellikleri

0
Rami kumaş nedir? Rami kumaşlı kıyafetler ve özellikleri

Bir ısırgan otu olan Rami, aynı zamanda giyim sektöründe de tercih edilen bir kumaş türüdür. Peki Rami kumaş nedir ve özellikleri nelerdir? Sizler için hem Rami kumaş hakkındaki detaylara hem de kıyafet örneklerine yer verdik. İşte son dönemin trendleri arasında yer alan Rami kumaş hakkında tüm bilinmesi gerekenler.

Son dönemin trend kumaş türleri arasında yer alan Rami kumaş, aslında Urticacae ailesinden gelen Çin asıllı bir ısırgan otundan elde edilir. Bu otun kumaş haline getirilmesi için ise, Boehmeria’dan elde edilen elyaftan yararlanılır. % 20 nem tutması sebebiyle nemli ve sıcak havalar için uygun olan bu kumaş türü, oldukça dayanıklı ipliklerin oluşturulması için de kullanılır. Bu kumaş aslında, beyaz renkli ve ipeğe benzeyen emici bir elyaf türüdür.

Ancak ipekten farklı olarak, dert yapısından dolayı gerilmez. Bu kumaşın en avantajlı özelliği, büzülmeye eğimli olmaması ve küf ve bakteriye karşı dayanıklı olmasıdır. Bu kumaş genellikle ince ve kaba dokumacılıkta kullanılır. Pamuğa göre 5, ketene göre 4, kenevire göreyse 2 kat daha sağlamdır. Tekstilde kullanımı, pamuk ve keten liflerinin karışımıyla olur. Bu kumaşlar, makinede yıkamaya karşı dayanıklıdır. 

RAMİ KUMAŞ KIYAFETLERİ VE ÖZELLİKLERİ

Bu kumaşın en belirgin özelliklerinden biri; bakteri, böcek ve mildiyö gibi etkenlere karşı dayanıklı olmasıdır. Bu nedenle kumaş olarak oldukça sağlam bir yapıya sahiptir.

Yıkamaya karşı dirençli olmasının yanı sıra, boyası da kolaylıkla değişebilir. Yani, çamaşır suyuyla beyazlatılabilir ve ayrıca boyanabilir. 

En olumsuz özelliği ise, çok çabuk buruşması ve sert bir kumaş oluşudur. Bu nedenle sürtünmeye duyarlıdır ve elastikiyetisi de azdır.