Zatürre neden olur? Zatürre belirtileri nelerdir? Zatürreye ne iyi gelir?

0
43

Kış aylarında soğuk algınlığı hastalıkları giderek artar. Ancak en fazla bir hafta süren bu hastalıkların süresi uzadığında farklı rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bunlar arasında en yaygın olanı ise zatürredir. Zatürre sinsi ilerleyen ve erken müdahale edilmediğinde ciddi sonuçlara yol açabilir. Peki Zatürre neden olur? Zatürre belirtileri nelerdir? Zatürreye ne iyi gelir? Sizler için zatürrre hakkında merak edilen her şeyi haberin detayına ekledik.

Zatürre genellikle soğuk algınlığı rahatsızlığı ile karıştırılır. Ancak bu hastalık soğuk algınlığı belirtileri ile benzer özelliklerle başlasa bile aslında altta yatan ciddi bir hastalıktır. Pnömoni virüsü akciğerlere yerleşerek enfeksiyonlara neden olur. Kısa sürede fonksiyonlarını yitiren akciğer sonrası vücutta virüse karşı savunmasızlık başlar. Virüsün bulaşıcı riski vardır. Akciğer dokularında iltihaplanmalara neden olan virüs ağız, boğaz veya sindirim yollarıyla vücuda girer. Viral solunum yolu enfeksiyonları hastalıklarından biri olan zatürre erken müdahale edilmediğinde ölümcül olabilir. Hapşırma, öksürme gibi aktivileteler sonrası bardak, mendil, çatal ve bıçağa bulaşabilir. 

ZATÜRRENİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vücut ısısının 39’un üzerine çıkması

Sürekli ve balgamlı öksürük

Yeme bozukluğu, halsizlik

Sık sık yorgun uyanma 

Nefes almada zorluk çekmenin yanı sıra nefes alırken göğsün ağrıması

Karın bölgesinin soğuması ve şiddetli kramplı ağrılar

İltihaplı dudak uçukları  gibi belirtilerle kendini gösterir.

ZATÜRREDE RİSK ALTINDA OLANLAR

Sağlıksız beslenen kişilerde

Kirli ortam

Kalabalık mekanlar

Havasız yerler

Sigara dumanına fazla maruz kalma

Kronik rahatsızlığı olan kişilerin bu hastalığa yakalanma oranları daha fazladır.

ZATÜRRE TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Erken müdahale edilmediğinde akciğerlerde ciddi hasar oluşabilir. Bu rahatsızlık çok sık nüksetmez fakat tedavi sonuna kadar tamamlanmalıdır. Ağır olan hastalarda akciğerdeki enfeksiyon tüple alınır. Tedavi süreci şiddetine göre 1 ve 4 hafta arası değişebilir. Antibiyotik, bronş genişletici solutma, ağızdan veya damardan sıvı ve beslenme desteği gibi tedaviler uygulanır. 

ZATÜRREYE NE İYİ GELİR?

SARIMSAK

Güçlü bir antibiyotik olan sarımsak vücuttaki tüm bakteri ve virüsleri temizler. Uzmanlar sarımsağı tek başına yemektense yemeklere ilave edilerek tüketilmesini tavsiye eder. Sindirim yoluyla vücuda giren sarımsak özellikle viral enfeksiyonlarla vücuda yerleşen virüsü atar. Ayrıca zeytin yağı ile kavurulan sarımsağın kokusu da akciğerlerdeki iltihabın temizlenmesini sağlar. 

HAVUÇ

Vücudun direncini artıran besinlerin başında havuç gelir. Havuç bağışıklık sistemindeki hücreleri yenileyerek hastalıklara karşı korur. Özellikle zatürre esnasında hasar gören akciğerleri yenilemeyi hızlandıran havucun tüm faydasından yararlanmak için çiğ bir şekilde tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Önceki İçerikZuhal Topal stiliyle günlük kombin oluşturmanın yolları
Sonraki İçerikPileli etek modelleri ve kombin önerileri 2019
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.