Yumurtalık iltihabı (Pelvik enfeksiyon) nedir, rahimde iltihaplanma belirtileri neler?

0
37

Anne olmak isteyen kadınlar için ekstra ciddi bir vaziyet taşıyan yumurtalık iltihabı muhakkak tedavisi yapılması gereken bir rahatsızlıktır. Yumurtalıklarda bakteri, virüs gibi nedenlerle ya da cinsel yolla bulaşan bir tür enfeksiyon olan pelvik iltihabı ile ilgili bilinmesi gerekenler haberin detaylarında…

Halk arasında ‘Yumurtalık iltihabı’ olarak ismini daha çok duyduğumuz ancak tıp dilinde pelvik enfeksiyon olarak adlandırılan bu rahatsızlık kadındaki genital organda oluşan bir çeşit enfeksiyondur. Enfeksiyonun oluşmasındaki ana neden ise; kadının eşiyle beraber yakın temasta bulunması halinde bulaşan bakterilerle, kalan ufak tarafı da doğum, kürtaj, ya da bölgedeki müdahalelere bağlı oluşmaktadır. Kadın sağlığı konusunda son derece ciddi rahatsızlıklardan biri olan Pelvik enfeksiyon mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Hatta Amerika’daki kadınların birçoğunda rastlanan kısırlığın en önemli nedenidir. Normal sağlıklı bir hamilelik süreci için yumurtaların bekletildiği Fallop tüplerindeki tıkanıklıktan dolayı oluşan pelvik enfeksiyonlar, ülkemizde de sık sık rastlanan rahatsızlıklardandır.

PELVİK ENFEKSİYONUN BELİRTİLERİ:

Çok kolay bir şekilde kendisini hissettirmeden de seyredebilen bu yumurtalık iltihabının vücuttaki belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

-Pelvik ve alt abdomen ağrısı
-Aralıklı ve ilişki sonrası kanama
-Vajinal akıntı
-Ateş
-Pelvik muayenede hassasiyet
-Servikal hareketlerde ağrı

PELVİK ENFEKSİYON TANISI VE TEDAVİSİ:

Ultrason, pelvik muayene ve laboratuvar tetkikleri ya da son çare gerek olursa laparaskopi ile tanısı konan bu enfeksiyon çeşidi çoğu zaman Apendisit, endometriosis, adneksiyel kitle torsiyonu, dış gebelik ve idrar yolu enfeksiyonları ile karıştırılabilmektedir.

Hafif ve orta dereceli enfeksiyonlarda hastanede yatışı yapılarak tedavisi yapılan bu rahatsızlık ileri boyuttaysa antibiyotik tedavisine ilaveten cerrahi müdahaleler gerektirebilir. Partner tedavisi de uygulanmalıdır.

Önceki İçerikSinoz kaş ve kirpik serumu işe yarıyor mu? Sinoz Kaş ve Kirpik Serumu nasıl kullanılır?
Sonraki İçerikGeçirgen bağırsak sendromu nedir? Geçirgen Bağırsak sendromu belirtileri nelerdir?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.