Vücuttaki benler neden olur? Vücut beni nasıl oluşur? Vücuttaki benler neyin habercisi…

0
40

Herkesin cildinde küçük kahverengi lekeler şeklinde oluşan benler bazı durumlarda tehlikeli olabilir. Bazı benlerde gözlenen değişim kanser gibi hastalıkların habercisi olabilir. Peki Vücuttaki benler neden olur? Vücut beni nasıl oluşur? İşte benlere dair merak edilen detaylar…

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Benler, herkeste bulunan ve kahverengi lekeler şeklinde oluşan deri farklılıklarıdır. Çoğu çocukluk döneminde ortaya çıkmaya başlayan bu benlerin nasıl oluştuğu hakkında henüz bilimsel net bir bilgi yoktur. Çocukluktan sonra ki ilerleyen zamanlarda da yeni benler oluşabilir. Hemen hemen her insanın cildinde ben bulunur.  Benler uzun yıllar boyunca eskisine nazaran zaman zaman büyümeler ya da kaybolmalar gösterebilir. Kaybolma, büyüme, kanama, renk değişimi ya da şekil değiştirme gibi değişiklikleri aniden gösterdiği taktirde kesinlikle en kısa zaman içerisinde bir uzmana muayene olmak gerekir.

VÜCUTTAKİ BENLER NASIL OLUŞUR?

Melanin maddesi cilde rengini veren melenosit hücreleri tarafından üretilerek sağlanır. Dengeli bir şekilde dağılması, eşit şekilde olması, renk değişimi olan benlere neden olur. Bazı durumlarda melenosit hücrelerinin belli yerlerde toplanması ile koyu ve büyük benler oluşabilir. Vücudun her bölgesinde benler oluşması normaldir. Benlerin bazı araştırmacıların söylemiyle güneş ışınlarının etkisiyle çıktığı yolundadır.

Bazı durumlarda zaman içerisinde benlerde değişim olur büyür, kanar, şekil bozukluğu ve akıntı ortaya çıkabilir. Bu durumun oluşması halinde mutlaka bir cilt hekimine başvurmak gereklidir. Kanser riski oluşabilmesi ihtimali açısından erken teşhisin önemi büyüktür. Tüm benler kanser etkisi yaratmaz ancak bazı benler melonoma denilen kanserli ben oluşumuna etken olabilmektedir. Bazı durumlarda görüntüyü bozan benlerin (yüz, burun gibi) aldırılması gerekebilir. Bu durum bir sıkıntı oluşturmaz alınması kanser riskine neden olmaz, ancak; eğer kanser riski taşıyan bir ben olması halinde erken farkedilerek tedavi edilmesi sağlanacaktır.

Bebek yaşlarda ortaya çıkabilen bazı benlerin takip edilmesi ve kanser riski taşıyor olması nedeni ile gözaltında bulundurulması gereklidir.  Özellikle ailede cilt kanseri olan kişilerin benlerinde görünen değişimlerinin kontrol edilmesi sağlanmalıdır.  Ergenlikte ortaya çıkan a tipik benler kanser riski taşıyan türlerdir. Şekil bozukluğu, renk ve asimetrik duruşları farklı olur. Yani kısacası; dikkatli takip edilmesi ile kanser oluşturabilecek benlerin erken önlem alınması ile sağlıklı bir tedavi uygulanabileceği düşünülerek; üstünde önem arz edecek tutumlar sergilenmelidir. 

Önceki İçerikEn kolay cupcake nasıl yapılır? Cupcake yapmanın püf noktaları
Sonraki İçerikRafine şeker nedir ve rafine şeker nelerin içinde var? Rafine şeker zararları
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.