Rafine şeker nedir ve rafine şeker nelerin içinde var? Rafine şeker zararları

0
37

Rafine şeker en çok sofra şekeri olarak kullanıldığında yemeklere ve tatlılara eklenebilmektedir. Kullanıldığı yemeklerde ve tariflerde lezzet katan rafine şeker, vücuda zararlarıyla biliniyor. Peki Rafine şeker nedir ve rafine şeker nelerin içinde var? Rafine şeker zararları nelerdir? İşte sorunun yanıtı:

Rafine şeker, son zamanlarda sıkça duyduğumuz artık hayatımızın bir parçası olan bir kelimedir. Doğal olarak şeker içeren bitkilerin suyu çıkarılıp özel yöntemlerle kristalleştirilir ve böylece rafine şeker elde edilmiş olur. Mısır şurubu da rafine şekerdir ve diğer adı HFSC’dir. Özellikle genetiğiyle oynanmış mısırların kullanılması durumu daha da riskli hale getirebilmektedir. Mısırlar öncelikle nişasta elde etmek için işlemden geçirilir, sonrasında ise şurup oluşturulur. Şurubun fruktozu artırılarak daha tatlılaşması için enzimler de katkı maddesi olarak eklenir. 

Rafine şekerler; beyaz şeker, esmer şeker, yüksek furuktozlu mısır şurubu, glikoz şurubu gibi birçok işlemden geçmiş şeker türleridir. Beyaz şeker, şeker kamışı veya şeker pancarının işlenip şeker kristallerinin elde edilmesiyle oluşur. Glikoz şurubu buğday, pirinç, patates gibi nişasta kaynaklarından elde edilir. Yüksek fruktozlu mısır şurubu, mısır nişastasından elde edilir. Temininin daha kolay olması, iş yükünün azalması, maliyetinin daha düşük olması glikoz ve fruktoz şurubu kullanımını son yıllarda daha çok arttırmıştır. Bazen ürün etiketlerinde rafine şekeri; dektroz, dekstin, sükroz ve maltoz gibi kimyasal isimleriyle de görebilirsiniz.

RAFİNE ŞEKERİN ZARARLARI NELERDİR?

Rafine şeker neden zararlı diye sorarsanız aslında doğal şekerle aynı şekilde etki göstermemesindendir. Rafine şeker bakımından zengin olan gıdalar birden enerji verse de bu hızda enerjinin kısa sürede düşmesine neden olur. Bu yüzden kronikleşen yorgunluk hissedilmesine yol açabilir. 

RAFİNE ŞEKER NELERİN İÇİNDE VAR?

Rafine şeker en çok sofra şekeri olarak kullanıldığında yemeklere ve tatlılara eklenebilmektedir. Özellikle hazır reçellerde ve marmelatlarda bol miktarda rafine şeker olur. Buradaki amaç gıdanın uzun süre yenilenebilir halde kalmasını sağlamaktır.

Konserve yiyecekler, soslar ve birçok paketli gıda rafine şeker içermektedir. Bebek mamalarında bile şeker bulunabilmektedir. Özellikle çocuk sağlığı için içerik paketlerin içerik kısımlarının dikkatli incelenmesi gerekir.

Önceki İçerikVücuttaki benler neden olur? Vücut beni nasıl oluşur? Vücuttaki benler neyin habercisi…
Sonraki İçerikEn kolay toyga çorbası nasıl yapılır? Toyga çorbasının içinde ne var?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.