Vücut kırgınlığı neden olur? Vücut kırgınlığına ne iyi gelir?

0
30

Çeşitli hastalıkların belirtisi olarak kabul edilen vücut kırgınlığı, kişinin enerjisini düşürür. Fiziksel hareketi azaltan bu durum bazen psikolojik nedenlerden ötürü de görülür. Sağlıksız bir görünüme neden olan vücut kırgınlığı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Vücut kırgınlığı neden olur? Vücut kırgınlığına ne iyi gelir?

Vücut kırgınlığı; düzensiz uyku, stresli bir iş ortamı, vitamin eksikliği, yetersiz beslenme gibi durumlarla ortaya çıkar. Özellikle mevsim geçişlerinde artan bu sağlık sorunu, koronavirüs sürecinden beridir de daha sık görülmektedir. Evlere kapanma hastalığa yakalanma korkusuyla yaşanma sıklığı artan vücut kırgınlığı rutin hayatı bozar. Üst solunum yolları hastalıkları başı ve sonrası da görülen vücut kırgınlığı erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülür. Bunun nedenleri den biri de kadınların her ay adet görmesinden kaynaklıdır. Bu dönemde sıklıkla görülen stres depresyon ve vücut kırgınlığıdır. 

  • Vücut kırgınlığı gribal enfeksiyon, adet, düzensiz uyku, kansızlık, vitamin eksikliği, ruhsal bozukluk ve hareketsiz yaşam gibi durumlar neden olur.
  • Uzun sürdüğünde ciddi sağlık sorunlarının kronikleşmesine neden olabilir. Bunlardan biri de kemik ve baş ağrısıdır.
  • Vücut kırgınlığı baş ağrısı, harekette fiziksel ağrı, iştahsızlık ve uykusuzluk gibi belirtilerle kendini gösterir. 

VÜCUT KIRGINLIĞINA NE İYİ GELİR?

– Vücut kırgınlığı için en faydalı yol su tüketimi ve fiziksel harekettir. Fiziksel hareketle vücutta aynı anda tüm hücreler işlevselliğini artırır. Su da vücuttaki oksijen oranını artırarak sinir hücrelerinin daha sağlıklı çalışmasını destekler. Uzmanların sürekli olarak önerdiği günde 2.5 litre su tüketimi vücudun direncini artırır.

– C ve D vitaminleri vücudun olmazsa olmazları arasında yer alır. Bu vitaminlerin eksiklikleri hücrelerin gelişimini engeller. Hastalıklara davetiye çıkaran bu durum öncelikle vücut kırgınlığına yol açar. Ancak günde bir bardak portakal suyu ya da bir portakal, mandalina tüketimi  C vitaminini önler. Ayrıca Kronik ilaç kullanmayanlarda greyfurtta tüketebilir. Ayrıca süt, kefir, ev yapımı yoğurt, yumurta ve somon balığı gibi besinlerde mutlaka beslenme listelerinde olmalıdır.

– Günün en önemli öğünü olan kahvaltıda uzmanlar mutlaka hafif ve vitaminlerle dolu bir beslenme olmasını öneriyor. Zinde bir yaşam için önemli olan kahvaltı da yumurta peynir, zeytin, domates, salatalık ve bol yeşillik olması gerekir.

– Ruhsal hastalıklar ve düzgün çalışan bir metabolizma için de yeşil ve beyaz çay önerilir. Yeşil ve beyaz çay en güçlü doğal sakinleştiricidir. Bu da günün temposunda stres ve depresyonu uzaklaştırır. Ancak kronik ilacı olanlar hamileler mutlaka uzmanlarına danışmalıdır.

– Omega-3 beyin işlevselliği için olmazsa olmaz mineraldir. Balık türlerinin yanı sıra ceviz, chai tohumu, ıspanak ve semizotunda bolca bulunur. Ara öğünlerde bu besinlerde aperatifler yaparak gün içinde oluşma ihtimali olan yorgunluk halsizliği önler. Bağışıklığı güçlendirir.

– Bağışıklığı güçlü tutmak hastalıkların oluşmasını önlemede temel görevdir. Bağışıklıkta B9 vitamini ve kış çorbalarındaki bol çeşitli baharatlar sayesinde güçlendirilebilir. Nohut, susam ve fındık B9 vitaminleri bakımından zengindir. Bunun yanı sıra Soğan ve sarımsakla hazırlanmış mercimek çorbasında vücudu zinde tutar.

– Düzenli bir uyku alışkanlığı için akşamları bir muz ve bir bardak süt tüketiniz. Uyku tüm vücudun dinlemesini ve yenilenmesini sağlar.

– Halsizliği gideren mucizeler ise kuruyemişlerdir. Günde ortalama bir avuç çiğ, fındık, fıstık, badem ve ceviz gibi kuruyemiş tüketebilirsiniz.

Önceki İçerikBebeklerde beyaz nokta neden çıkar? Bebeklerde akne nedenleri
Sonraki İçerikSerotonin hormonu ne işe yarar? Serotonin hormonun eksikliği belirtileri nelerdir?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.