Serotonin hormonu ne işe yarar? Serotonin hormonun eksikliği belirtileri nelerdir?

0
29

Hemen hemen herkes tarafından mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hakkında bilinmeyenleri sizler için araştırdık. Serotonin hormonu sadece mutluluk hormonu olarak görev görmemektedir. Beynin işlevselliği içinde oldukça öneli bir hormon olan seroton, vücutta eksildiğinde farklı hastalıkların yaşanmasına neden olabilir. Serotonin hormonu ne işe yarar? Serotonin hormonun eksikliği belirtileri nelerdir?

Serotonin hormonu genellikle mutlulukla bağdaşlaştırılmıştır. Ancak serotonin hormonun vücutta birçok işlevselliği vardır. Fiziksel olarak vücudun daha zinde olmasını sağlayan nörotransmit bir maddedir. Vücutta bu hormonun eksikliği sinir sistemini çökertir. Bu da ruhsal hastalıkların yaşanmasına meydan hazırlar. Ana görevi vücuttaki sinir hücrelerini beyne taşır. Oluşan elektrik sinyalleriyle verilen talimatlar yerine getirilir. Hem beyinde hem vücudun çeşitli bölgelerinde üretilir. Bunun aynı sıra bazı besinlerle de vücuda alınır. Serotonin hormonun başlıca düşmanı stres hormonu ve açlıktır. Serotonin hormonu düşünce vücut içinde oksijende yeteri miktarda dolaşmaz. Bu da halsizlik, baş ağrısı ve sinir yapar. 

  • Serotonin hormonu beyin tarafından üretilir. Peynir, bitter çikolata ve portakal aracılığıyla da vücuda alınır.
  • Ruhsal hastalıkların yaşanmasını önler.
  • Serotonin azaldıkça bağışıklığın düştüğüne dair çalışmalar vardır.
  • Yaraların hızla iyileşmesini sağlayan serotonin sinir hücrelerinin işlevselliğini artırır.
  • Ayrıca bağırsakların çalışması içinde vücut serotonin hormonuna ihtiyaç duyar.

SEROTONİN HORMONU NE İŞE YARAR?

– Serotonin hormonu eksikliği vücudun direncini düşürür. Günlük tempoya ayak uydurmasında zorlanır. Hastalıklara davetiye çıkartır.

– Mide ve bağırsaklardaki hücrelerin işlevi içinde olmazsa olma bir hormondur. Dengeli bir bağırsak çalışımını destekleyerek kabızlığın ya da ishalin önüne geçer. Ancak serotonin hormonu eksikliği başlıca metabolik hastalıklara ayrıca kilo alımına davetiye çıkartır. 

– Beyin için en önemli hormon olan serotonin beynin dinlenme ve çalışma sırasını belirler. Elektrik sinyalleriyle vücudun komuta merkezini kontrol eder. Kaliteli bir uyku ve dinlenmeyle artar. Ancak uyku sorunuyla azalabilir.

– Vücudun yaralarını hızla iyileştiren trombositler ayrıca serotonin salgılar. Bu salgılama azaldığında vücutta morarma, yaralar geç iyileşir ve kılcal damarların görünümü artar.

SEROTONİN EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Fiziksel enerji düşüklüğüne yol açar. İştahtaki farklılık nedeniyle kilo alma ya d akilo kaybına neden olur. Serotonin eksikliği sinirlilik ve saldırganlığı artırır. Uykusuzluk ve depresyon hali serotonin eksikliğinin en yaygın halidir. Ayrıca artan ruhsal sorunlar örneğin özgüven eksikliği, endişe atakları ve strese sebebiyet verir. Beyin yeteri serotoni alamayınca unutkanlık artar. Tatlı ve nişasta tarzı besinlere artan ilgi de serotonin eksikliğine işarettir.

SEROTONİN HORMONU NASIL ARTIRILIR?

– Antidepresan etkisi olan serotonin hormonunu artırmanın en doğal yolu bitter çikolatadır. Ancak halk arasında tüm çikolataların mutluluk hormonunu artırdığına dair yanlış bir bilgi vardır. Saf kakao dışında işlenmiş ve sit ile karıştırılmış kakao serotonin hormonunu artırmaz.

– Bezelye ve mercimek serotonin hormonunu artıran bir diğer etkili besinlerdir. 

– Vücutta serotonin hormonunu artıran bir diğer madde omega-3 yağ asitleridir. Bu yüzden hormonlar bol bol balık tüketimini önerir. 

– Likopen bakımından zengin olan kırmızı besinler domates, çilek, karpuz, kiraz ve ahududu da serotonin hormonu üretir. 

– Karbonhidrat içeren besinler serotoinin düşmanıdır. Uzmanlar bu yüzden kepekli tahıl, esmer pirinç  ve maya özü gibi besinler yemeklerle tüketilmesi gerektiğini savunur. 

– Ceviz, kabak çekirdeği, ay çekirdeği ve fıstıkta serotoni artıran başlıca kuruyemişlerdir. Ancak çiğ tüketimi tavsiye edilir.

– Sebzelerde ise yeşil yapraklı örneğin brokoli, ıspanak ve pırasa serotonin hormonu üretimini destekleyen güçlü besinlerdir. 

– Son olarak süt ve süt ürünleri serotonin hormonun artışını tetikler. Uzmanlar beslenme şeklinin hormonun artışında önemini vurgular. Bu besinler gün içinde öğünlerde düzenli olarak tüketilmesini önerir. 

Önceki İçerikVücut kırgınlığı neden olur? Vücut kırgınlığına ne iyi gelir?
Sonraki İçerikEn kolay haşhaşlı revani tatlısı nasıl yapılır? Ev yapımı haşhaşlı revani tarifi
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.