Üzüm çekirdeğinin faydaları nelerdir? İki tane üzüm çekirdeği yutarsanız…

0
28

Üzüm çekirdeğini sakın çöpe atmayın faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız! Çok az kişi tarafından bilinmese de üzüm çekirdeğinin insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. İlaç sanayinde kullanılan üzüm çekirdeği hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki üzüm çekirdeğinin faydaları nelerdir? Güçlü antioksidanlardan biri olan üzüm çekirdeği ile ilgili her şeyi haberin detayında bulabilirsiniz.

Otantik lezzetler arasında en popüler olan üzümün faydası olduğu hemen hemen herkes tarafından bilinir. Güçlü bir antioksidan olan üzümün bilinmeyen bir yönü ise çekirdeklerinin oldukça faydalı olmasıdır. Ilıman iklimlerde yetişen üzüm iyi saklandığından sezon boyunca tüketilebilir. Ekşi ve tatlı olmak üzere iki tada da sahip olan üzümün çekirdekleri son zamanlarda popüler olmaya başladı. Özellikle yapılan araştırmalarda üzümün çekirdeğinin insan sağlığına faydalarının olduğu ortaya konuldu.  Eski zamanlardaki kadınların güzellik sırlarının ham maddesi olan üzüm çekirdeği aynı zamanlarda lokman hekimlerin yaptığı tıbbı ilaçlarda da kullanılırdı. 

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Üzümün kendisinden çok çekirdeğinde bulunan proantisiyanidinler ve tokoferolün elementleri vücuttaki serbest radikalleri azaltır. Bunun yanı sıra sağlıklı hücre sayısının artırmaya yardımcı olur. 

Düzenli tüketildiğinde içerdiği Beta Karotein maddesi vücuda sigara ya da bazı zararlı besinlerle giren maddelerle savaşırlar. Araştırmalara göre üzüm çekirdeği 3 günde vücudu yenilediği ortaya çıkarılmış.

Zararlı maddelerden arındırdığından an dolaşımını da olumlu etkiler. Dolaşımı hızlandırarak damar tıkanıklığını azaltan üzüm çekirdeği kalp sağlığını da korur. Uzmanlar kalp sorunu yaşayan kişilerin düzenli tüketmesi gerektiği bir besin olduğunu vurguluyor.

İltihaplanma ve enfeksiyon tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılan üzüm çekirdeği bu etkenlere bağlı gelişen kireçlenme, egzama, cilt problemleri, sinüzit, kolit, gastrit ve idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Bunun yanı sıra bağırsak ve böbrekleri temizleyerek taş ve kum oluşumunu önler. 

Vitamin eksikliğinden görülen saç ve deri dökülmesi içinde birebir fayda sağlar. Kan dolaşımını hızlandırdığından saç köklerindeki ölmüş derilerin sayısını azaltarak canlılık kazanmasını destekler.

İçeriği E vitamini gözdeki sarı noktanın deforme olmasını önleyerek görme oranını artırır. Uzmanlar uzun süre bilgisayar kullanan ve ışıklara maruz kalanların bol bol tüketmesi gereken bir besin olduğunu vurguluyor. 

Kolajeni artırarak cilt ve kemik sağlığını korur. Özellikle yaşlanmayı önleyerek ciltte oluşma ihtimali olan civilce ve aknelerin tedavisinde kullanılabilir. 

Önceki İçerikYer elmasının faydaları nelerdir? Yer elması nerede yetişir ve nasıl tüketilir?
Sonraki İçerikDoya Doya Moda yeni sezon yarışmacıları belli oldu! İşte Doya Doya Moda yeni yarışmacıları
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.