Ana Sayfa Blog Tırnak yeme hastalığı nedir? Tırnak yeme hangi hastalıklara neden olur?

Tırnak yeme hastalığı nedir? Tırnak yeme hangi hastalıklara neden olur?

0
Tırnak yeme hastalığı nedir? Tırnak yeme hangi hastalıklara neden olur?

Tırnak yeme alışkanlığı toplumda her 4 kişinin 3’ünde olan bir psikolojik temelli rahatsızlıktır. Uzuv kaybına kadar neden olan tırnak yeme alışkanlığı bazı insanlarda genetik yatkınlıktan ötürü de yaşanır. Ancak temel olarak hastalığın yaşanma nedeni tam olarak bilinmemektedir. Peki tırnak yeme hastalığı nedir? Tırnak yeme hangi hastalıklara neden olur? Yoğun stres altına olan kişilerin daha yatkın olduğu tırnak yeme alışkanlığına dair merak ettiklerinizi haberin detayında bulabilirsiniz.

Stres, kaygı, yalnızlık, korku, hüzün, hayal kırıklığı ve kişilik bozukluğu gibi durumlarda; ayak sallama, saçla oynama, saç yolma ve tırnak yeme alışkanlıklar ortaya çıkar. Bilimde onikofajya olarak bilinen tırnak yeme alışkanlığı hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkan bu alışkanlık daha sonra vücutta ciddi hastalıklara neden olabilir. Özellikle yeterli yıkanmayan tırnaklarda artan bakteriler ağız yolu ile sindirim organlarından mide ve bağırsaklara ciddi hasarlar bırakır. Bazı vakalarda ise yenen tırnaklar yanlışlıkla yutulduğunda yemek borusunun yırtılmasına sebebiyet verir. Aşaması olan tırnak yeme kimilerinde tırnak etini yiyerek kanamaya neden olurken kimisindeki alışkanlık tırnakların tamamen körelmesini sağlar. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülür. Bu alışkanlık psikolojik temelli gibi görünse de altında birçok neden barındırır. Tırnak yem ortalama 4 yaşında ortaya çıkar. Ancak çocuklukta hiç böyle bir problem yaşamayan kişilerde ileri zamanlarda görülebilir. 

TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?

– Anne, baba, karşı cins ve arkadaş ilişkilerindeki bağı koparmadan korkma 

– Sinir sistemindeki ani hareketlenmeye bağlı beynin komutlarındaki bozukluk 

– Ağır stres ve tempolu iş hayatı 

– Genetiksel psikolojik rahatsızlıkların hazırladığı zemin 

– Bebeklik döneminde baş parmağı emme alışkanlığı gibi durumlar tırnak yeme alışkanlığına neden olur.

TIRNAK YEME HANGİ HASTALIKLARA NEDEN OLUR?

Tırnak yeme alışkanlığı bağırsakta zararlı parazitlerin artmasına neden olur. Bu zararlı parazitler zamanla bağırsakları ve dışkı torbasını hasara uğratır.

Dişle koparılan tırnak tükürülmediğinde soluk borusuna kaçar. Midenin sindirmekte zorlandığı tırnak mide zarına zarar verir.

Midenin dışkı torbasına gönderdiği tırnak vücuttan atılırken anüsün dış çevresindeki deriyi yırtar.

Aynı zamanda tırnak dişlere de zarar verebilir. Koparılmaya çalışılan tırnak iki dişin arasında kalır. Dişleri baskıya uğratan tırnak zamanla bölgenin enfeksiyon kapmasına ve ağız kokusuna neden olur.

Yıllarca devam eden bu alışkanlık tırnakların sağlıklı büyümesini engeller. Tırnak yeme alışkanlığı, parmak ve tırnak altı etinin yapısının deforme olmasına sebep olur. Aynı zamanda bu alışkanlık elin estetik görünümü bozar.

TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞI NASIL BIRAKILIR?

Ruhsal bunalım altında gelişen bu alışkanlık için uzmanlar kesinlikle bir psikolog yardımı alınmasını tavsiye ediyor. Aksi halde kişi kendi kendine bunu bırakmakta zorlanır. Bu yüzden stres, kaygı ve depresyon gibi durumlar esnasında bir uzmana görünmekte fayda var.

Tırnakların uzatılmaması ve acı oje sürülerek bu istek karşısında tiksindirici durumları artırmak gerekir.

Tırnakları düzenli yaptırmak ya da sürekli bant takarak alışkanlığı engellemeye çalışılmalı.

Tırnak yeme esnasında hemen vazgeçerek farklı bir uğraş bulmak. Bazı uzmanlar temizlik, kitap okumak, yazı yazmak gibi eylemleri önerir.

Durumdan birden kurtulmak yerine yavaş yavaş kurtulmayı denemek. Etrafınızdaki kişilerin bu esnada sizi uyarmasını istemekte alışanlığı bırakmada etkili olur.

Acı biber sürmek de işe yarar doğal formüllerden biridir.