Ana Sayfa Blog Tırnak neden sararır? Ojeden sararan tırnaklar nasıl beyazlatılır?

Tırnak neden sararır? Ojeden sararan tırnaklar nasıl beyazlatılır?

0
Tırnak neden sararır? Ojeden sararan tırnaklar nasıl beyazlatılır?

Genellikle bir enfeksiyon veya tırnak mantarı gibi durumlardan dolayı sararan tırnaklarınız, sürekli ojeli olduğu zaman da hava almadığı için sarı bir görünüme dönüşebilir. İlk görüşte korktuğunuz sarı tırnak sendromunu evde yapacağınız bazı yöntemlerle ortadan kaldırabilirsiniz. Peki, sararmış tırnaklar nasıl eski haline döner?

Tırnak sararması, şimdilerde birçok kişide görülen ve sağlığınız açısından sizlere birçok şeyi işaret edebilecek bir durumdur. Son yıllarda artan bu duruma sebep olan bir diğer neden ise sürekli oje sürmektir. Sürekli ojeli olan tırnaklar vücudunuzda alerjik reaksiyon meydana dönüştüğünü tırnaklarınızda görebilirsiniz. Tırnaklarınız sararmaya devam ederse, vücudunuzda başka bir şeyler olabilir. Bazen sarı tırnaklara sahip olmak daha ciddi bir şeyin bir göstergesi olabilir. Vitamin veya mineral eksiklikleri tırnakların sarı görünmesine neden olabilir. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre tırnak sararmasına neden olan durumlar şu şekildedir;

Bazı durumlarda, tekrarlanan tedaviye rağmen sarı kalan tırnaklar tiroid koşullarının , sedef hastalığının veya diyabetin bir belirtisi olabilir . 
Nadir durumlarda, sarı tırnaklar cilt kanseri varlığını gösterebilir. 
Sarı tırnak sendromu (YNS) adı verilen durum, sürekli sarı tırnaklar ve solunum veya lenfatik problemler ile gösterilir. Fazla sıcak ve soğuk suya ve benzeri havaya maruz kalmak sararmaya neden olur.
Evde kullanılan kimyasallar veya deterjanlar da tırnakların sararmasına neden olur.

Kadınların vazgeçemediği güzellik ürünlerinden birisi de ojedir. Elleri ve tırnakları bakımlı ve güzel gösteren ojeler, çıktığında geriye sararmış tırnaklar bırakır. Bunun sebebi de ojenin içerisinde bir maddenin tırnaklara geçmesidir. Tırnaklar sararmadan önlem almak içinde oje altına koruyucu oje kullanmak gerekir. Ancak tırnaklarınızın sarardığını fark ettiyseniz aşağıdaki birçok yöntem sizler için çözüm olacak.

TIRNAK SARARMASINA DOĞAL ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

DİŞ MACUNU MASKESİ

MALZEMELER

 Bir tatlı kaşığı limon suyu,
– Bir çay kaşığı beyazlatma etkili diş macunu

YAPILIŞI

Bir kapta diş macunu ve limon suyunu güzelce karıştın. Ardından karışımı fırçası ya da kulak çubuğu yardımıyla ojesiz tırnaklarınıza sürün. Bu şekilde 15-20 dakika bekleyin. Daha sonra ılık su ile ellerinizi durulayın. Tırnak etlerinin daha yumuşak olması için de yoğun kıvamlı bir kremi ellerinize sürebilirsiniz.

KARBONAT MASKESİ

MALZEMELER

– Bir çay kaşığı karbonat,
– Bir buçuk tatlı kaşığı limon suyu

YAPILIŞI

Bir kapta limon suyu ve karbonatı iyice karıştırın. Karışımı tırnaklarınıza sürerek 15-20 dakika boyunca bekletin. Daha sonra tırnaklarınızı ılık su ile yıkayarak nemlendirici krem ile nemlendirin.