Tendinit hastalığı nedir? Tendinit hastalığı belirtileri nelerdir? Tendinit hastalığı geçer mi?

0
35

Günlük hayatta çoğu insanın yaşadığı omuz, diz veya ayak bileği ağrılarına tendinit hastalığı denildiğini biliyor muydunuz? Sporcularda sıklıkla görülen bu hastalığa dair merak edilenleri sizler için araştırdık. Zamanında müdahale edilmediğinde ciddi hastalıklara davetiye çıkarır. Peki Tendinit hastalığı nedir? Tendinit hastalığı belirtileri nelerdir? Tendinit hastalığı geçer mi? İşte tüm soruların yanıtı…

Kas ve kemikleri doğru noktalarda birbirine bağlayan bağa tendon denir. Tendonlar esnek yapıdadır. Çünkü motor hareketleri sırasında hem vücudun hem kas ve kemiklerin hasar almadan işlevselliğini sürdürmesini destekler. Ancak bazı nedenlerden ötürü bu tendonlar hasar alır. Hasar alan bu tendonlar tendinit denilen hastalığa neden olur. Genellikle bu hastalık sporcularda ortaya çıkar. Omuz, dirsek ve dizlerde daha sık görülen bu hastalık, zamanında tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarır. Hastanın yaşam kalitesini düşüren tendinit, uyku bozukluğu, bağırsak ağrılarını da beraberinde getirir. Yırtılma ihtimali yüksek olan bu bağlar ilaç ve fiziki tedavi ile olumlu etki sağlanmadığında son olarak cerrahi müdahale edilir. 

TENDİNİT NEDENLERİ NELERDİR?

İleri yaşta bu bağlarda azalan kalsiyum nedeniyle yıpranmalar yaşanır. 

En sıklıkla görülebilecek olan durum tendonların iltihap kaplamasıdır. 

Tenis, basketbol, yüzme, beyzbol ve koşu gibi meslekleri olan kişilerin tendonlarına aşırı yüklenmesi sonucu yırtılmaların meydana gelmesi de tendinit hastalığına neden olur.

Kandaki şeker oranının yükselmesi sonucu tendonların hasar alması da hastalığa davetiye çıkarır.

Ayrıca günümüzde giderek artan hastalıklardan biri olan romatiod hastalıklarının kas ve kemiklerden oradan da tendonlara zara vermesiyle görülebilir. 

TENDİNİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Dirsekten omuza geçen şiddetli ağrılar 

Gece omuz ve bacak ağrılarıyla uyanma

Yürümekte ve merdiven çıkmada zorlanma

Topuğa basmamak

Bel kısmının sürekli soğuk ve ağrılı olması

Motor hareketlerinde kısıtlama ve şiddetli ağrılar hastalığın belirtileridir.

TENDİNİT YAŞAMAMAK İÇİN NE YAPILMALI?

Sağlıklı ve omega-3 bakımından zengin olan balık gibi besinler tüketilmeli,

Egzersiz yaparken bir uzmana danışılmalı

Ağır kaldırmadan ve dengesiz hareketlerden kaçınılmalı

Aynı pozisyondan oturulmamalı

Kilo ve boya göre materyaller alınmalıdır.

TENDİNİT HASTALIĞI GEÇER Mİ?

İleri yaşlarda bu tür hastalıkların geçme ihtimali oldukça düşüktür. Bu yüzden belirtileri fark eder etmez bir uzmana danışılmalıdır. Eğer hastalık iltihaptan kaynaklı ortaya çıkmışsa ilaç ve fiziki tedavi sağlanır. Ancak yırtılma gibi durumlarda ameliyat yapılır. Bunun dışında hastaların bol bol omega-3, kalsiyum ve antioksidan içeren; domates, kırmızı et ve süt bol bol tüketilmesi tavsiye edilir. 

Önceki İçerikEvde hamilelik testi nasıl yapılır? Hamilelik testi ne zaman yapılmalı? Kesin sonuç…
Sonraki İçerikGrip aşıları yararlı mı zararlı mı? Aşılar hakkında doğru bilinen yanlışlar
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.