Evde hamilelik testi nasıl yapılır? Hamilelik testi ne zaman yapılmalı? Kesin sonuç…

0
40

Hamile olup olmadığınızı merak ediyor ama testi uygulamaya cesaret edemeyecek kadar heyecanlı iseniz, çıkan sonuç sevinç ve heyecanınızı ikiye katlayabilir! Artık hemen hemen herkes tarafından ismi duyulmuş hale gelen hamilelik testlerinin evde en doğru şekilde nasıl yapılacağını ve bu idrar testinin haricinde başka hangi yollarla hamile kalıp kalmadığınızı öğrenebileceğiniz yöntemleri sizler için sıraladık. Hamile kalmak için çörek otu macunu nasıl yapılır? Evde hamilelik testi nasıl yapılır? Hamilelik için kan testi nasıl yapılır? Hamilelik testi ne zaman yapılmalı? Evde hamilelik (idrar) testi uygulama teknikleri…

İster planlı ister plansız olsun son adet dönemi tarihinizin üzerinden epey bir vakit geçmişse ve artık vücudunuzda bazı değişik belirtiler de gözlemlediyseniz bu durumda hamile kalıp kalmadığınızdan şüphelenmeniz gayet normal! Bu heyecanlı ve stresli bekleyişinizin olumlu ya da olumsuz sonucunu net bir şekilde öğrenmek için eczaneden reçetesiz satın alabileceğiniz hamilelik testleriyle doğru sonuca varabilirsiniz. Bebek sahibi olmak isteyenler ya da anne olmaya kendini henüz hazır hissetmeyen kişiler, içlerinde şüphe olup arada kalmaktansa merakını gidermek için evde hamilelik testi uygulayabilir. Günümüz teknolojisinde çeşitli yöntemlerle tespit edilebilen hamilelik durumunu belirlemek içinfaydalanabileceğiniz en ideal ürün: Çubuklu hamilelik testleri! Yapılması çok basit olan bu hamilelik testlerinin ne zaman uygulanması gerektiğini ve sonucu nasıl öğrenebileceklerini bilmiyor ve başkasına sormaya da çekiniyorsanız bu haberimiz en çok sizin  işinize yarayacak. Güvenilirliğinden emin olduğunuz hamilelik testi ile sizde anne olup olmadığınızı çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Peki bunun için doktora gitmek şart mı? Evde hamilelik testi nasıl yapılır? Hamilelik testleri doğru çıkar mı? Hamilelik testini uygularken dikkat edilmesi gerekenler neler? İşte hamilelik testinin adım adım uygulanışı…

ADET GECİKMESİ HAMİLELİK BELİRTİSİ MİDİR?

Kadınların her ay başında gördüğü adet kanamasının gecikmesi durumunda şüphelenilen ilk durum hamilelik ihtimalidir. Normal şartlar altında adet dönemi düzene oturan bir kadın o ay bazı problemleri kafasına takmışsa üzüntüye ya da strese bağlı olarak adeti gecikebilir. Yalnızca stres ve üzüntü gibi duygusal faktörlerin etkili olmadığı aynı zamanda hava değişimlerinin de etkili olduğu adet döngüsünde uzun süreli bir gecikmede derhal doktora gidilmelidir. Eğer doktor herhangi bir sağlık sorunu tespit etmediyse işte bu durumda hamilelik şansı epey ölçüde artar. Son adet döneminden 35 gün kadar uzun bir vakit geçmişse artık hamilelik testi almanın zamanı gelmiş demektir.

Oldukça heyecan verici bir durum olan bu süreçte olumlu veya olumsuz sonucu tek başına öğrenmek istemiyorsanız akşamleyin eşinizi bekleyebilir ya da ailenizden, arkadaşınızdan birini çağırabilirsiniz. Henüz net bir durum olmadan eve herkesi toplamak hayal kırıklığına uğratabilir bu nedenle kalabalık olmamakta fayda var. Olumlu ve olumsuz her sonuca kendinizi hazırladıktan sonra buyurun hamilelik testi yapılışına! Ama ilk önce hamileliğin belirtilerine bir bakalım…

HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELER? HAMİLELİK BELİRTİLERİ NASIL ANLAŞILIR?

Hamilelik durumundan şüphelenebilmek için ilk önce bazı belirtilerin kendini göstermesi gerekir. Bunlardan ilki adet gecikmesi olmak ile beraber göğsün hassaslaşması ve karıncalaşma hissi, meme başındaki renkte koyulaşma, devamlı idrara çıkma, hafif dereceli kanamalar, sabah hastalığı olarak da ifade edilebilen mide bulantıları, halsizlik, şişkinlik, vücut sıcaklığının artması, aşermeler görülürse hamile olma şansınız yüksektir. Ancak yine de her ne kadar bu belirtiler görülse de bir test yapıp durumu kesinleştirmek gerekir. Peki hamilelik testini evde nasıl yapabiliriz? Hamile olunamıyorsa bunun bitkisel bir çözümü var mı? Gelin detayları beraber inceleyelim…

HAMİLE KALMAK İÇİN ÇÖREK OTU BAL VE TARÇIN MACUNU TARİFİ:

MALZEMELER:

12 silme tatlı kaşığı taze öğütülmüş çörek otu
10 çay kaşığı toz tarçın
10 yemek kaşığı saf bal

Adet döneminin ikinci günü 1 yemek kaşığı miktarında bu malzemelerden elde edilen karışımı tüketin. 12. gün gelene kadar aç iken ya da yemek yedikten 1,5 – 2 saat sonra tüketin. Düzenli ve doğru kullanımın sonucunda yumurtalar büyür ve hormonlar düzenlenir. Bu da çocuk sahibi olma şansını arttırmada etkilidir.

NOT: Tarifi verilen karışım yalnızca kadınlarda değil erkeklerde tüketildiği zaman sperm kalitesini arttırmada ve hareketliliğini sağlamada olumlu etkiler sunacaktır.

EVDE HAMİLELİK TESTİ NASIL YAPILIR? HAMİLELİK TESTİ YAPILIŞI

Her ay başı düzenli olmasına rağmen bir ayın sonunda adet görülmediyse bu durumda ilk olarak akıllara hamilelik durumu gelebilir. Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde kadınların o an ki sevinçle ümitlendiği hatta direkt olarak hamile kaldığını düşünmeleri bazen hayal kırıklığına uğratabiliyor. İşte bu durumu netleştirmek için evde yapabileceğiniz hamilelik testinde sonuç ne olursa olsun üzülmemeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. Bu hatırlatmadan sonra evde çubuklu hamilelik testlerinin nasıl uygulandığını adım adım sizlere aktardık…

İLK AŞAMA: Satın aldığınız hamilelik testi çubuğundaki idrar bölmesine idrarınızı yapın. Ancak, idrarı buraya dökmeden önce biraz idrar akıtmış olmaya dikkat edin.

(Kimi testlerin içinde plastik idrar toplama kapları mevcuttur. Bu kaplara idrar yapıp, çubuğa aktarmak daha kolaydır.)

– Eğer testin yanında kap verilmemişse, idrar örneği talimatlarını çok iyi okumalısınız. Çünkü bazı hamilelik testi talimatlarında, idrar bölmesine idrarı 5 saniyeden ne daha fazla, ne de daha az yapmanız belirtilir. Bu esnada kronometreden yardım alabilirsiniz.

– Çubuktaki sembolleri yukarı bakacak şekilde çevirdiğinize emin olun.

İKİNCİ AŞAMA: Plastik kap olan hamilelik testini uygularken; test çubuğunun içine idrar akıtmak için damlalık kullanabilirsiniz. İdrarı 5 ila 10 saniye hamilelik testine akıtın. Bazı markalarda bu süre daha farklı olabiliyor dikkat edin!

ÜÇÜNCÜ AŞAMA: Testin talimatında yazılan süre boyunca sonucu bekleyin. Sonuç penceresi yukarı bakacak hizada düz yüzeye test çubuğunu yerleştirin.

Standart süre ise; 1 ila 5 dakika arasıdır.

DÖRDÜNCÜ AŞAMA: Sonuçları kontrol edin. Talimat bölümünde yer alan sembollerin anlamlarına bakın ve hangi işaretlerin pozitif anlama geldiğini öğrenin.

– Testin ekran bölmesinde tek kırmızı çizgi çıkarsa, hamilelik durumu negatiftir. Eğer iki kırmızı çizgi çıkarsa hamilesiniz demektir. Ancak, bu bahsedilenlerden hiçbiri yoksa yeni bir test ile tekrar uygulamalısınız.

HAMİLELİK TESTİ YANLIŞ ÇIKAR MI? HAMİLELİK TESTİ GÜVENİLİR Mİ?

İdrar yoluyla evde yapılan hamilelik testleri olumsuz sonuç vermesine rağmen hamile kalınmışsa, testte bir yanlışlık olduğundan değil kişinin testi yanlış uygulamasından kaynaklanır. Ancak Beta HCG testinin olumsuz çıkmasının hiçbir şekilde açıklaması yoktur. Eğer sonuç olumsuzsa ne dış gebelik ne de normal gebelik vardır. Halk arasında görülebilen yalancı gebelik durumu, kadınların arzuladığı baskın annelik isteği ile meydana gelmektedir.

Test sonucu olumsuz çıksa bile kişi kendisini hamile olarak görür. Hatta psikolojik rahatsızlık olan bu durum zamanla o kadar ilerler ki 9. ayda karın normal bir hamilelik dönemindeki kadar büyüyebilir. Seyrek görülen bu durum tamamen psikolojiktir.

YANLIŞ NEGATİF SONUCU ÇIKMA NEDENLERİ:

Yukarıda bahsedilen durumun tam tersinin yani hamilelik meydana gelmesine rağmen testte olumsuz sonuç görülmesi yaygın karşılaşılan bir durumdur. Bu tarz durumlarda başka bir markaya ait test yaparak yeniden uygulayın.

Hamilelik testini doğru zamanda yapmamak testin yanlış çıkmasına neden olabilir. Regl dönemini düzenli olarak geçiren kadının yumurtlaması regl döneminin ilk gününden ortalama 14 gün sonra gerçekleşir. Her kadında aynısı görülmeyen bu durumda regl olmaya yakın zamanda yumurtlama olabilir. Bu durumda regl sonrası uygulanan testin doğru çıkmaması sonucunu doğurur.

Testin yanlış çıkmasının bir diğer sebebi de hamilelik testinin kaliteli olmaması veya üretim sırasında idrarın hormonu tespit edememesinden oluşmaktadır. 

HAMİLELİK TESTİNDE SİLİK ÇİZGİ NEDEN OLUR?

Hamile kalıp kalmadığını öğrenmek için büyük bir heyecanla eczaneden hamilelik testi alıp uyguladıysanız sonucunda silik bir çizgi görmek kafanızı karıştırabilir. Hamilelik testinde silik çizgi çıkmasının başlıca nedenleri ise şunlardır:

1- Testin talimatlarına gereğince uymamak, 2- hamilelik testini yapmak için çok erken safhasında olmak, 3- idrarın buharlaşmasından dolayı ya da 4- kimyasal gebelik durumundan kaynaklı sebeplerin sonucunda çizgiler silik çıkabilir. Bu tarz bir durumda yapılması gereken en doğru müdahale testi yeniden uygulamak olacaktır.

HAMİLELİK TESTİ YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

– Hamilelik testini yapmak için en uygun aralık gündüz vaktidir. Gün içerisinde daha geç aralıkta yapılan hamilelik testi çok su içmeye bağlı olarak idrarın fazla su içermesinden dolayı olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

– Hamilelik testini yapmadan önce son kullanma tarihini kontrol edip uygulayın.

– Hamilelik testini uygulamadan 2 saat önce sıvı alımı gerçekleşmemelidir.

TIKLA OKU: EVDE CİNSİYET BELİRLEMENİN EN EĞLENCELİ YOLLARI

HAMİLELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILMALI?

Evde yapacağınız bu testi adet gecikmesi olduğu zaman gecikmeden 14 gün içinde uygulayınız…

KAN TESTİ İLE HAMİLELİK BELİRLEME YÖNTEMİ

Vücuttaki kanın değerlerine göre yapılan hamilelik testini hastanede kolaylıkla uygulatabilirsiniz. Hamile kalmayı öğrenmek isteyen kadınların bu testte arayacağı sonuç HCG hormonunun olmasıdır. Kanda bu hormon varsa hamilesiniz, yoksa değilsiniz demektir. Hamilelik için yapılan kan testi evde yapılan teste göre daha net bir sonuç gösterir. Nedeni ise hamilelik hormonunun ilk önce kanda ortaya çıkması daha sonra vücuda yayılmasından kaynaklanmaktadır. (Testler iğne ile yapılmaktadır.)

”HAMİLEYİM” DEMENİN EN GÜZEL VE FARKLI YOLLARI!

Evde uyguladığınız test sonucu artık iki canlı olduğunuzun müjdesini verdiyse yapacağınız ilk iş doktora gitmek olacaktır. Doktorunuz da onay verdiyse eşinize bu güzel mi güzel haberi vermenin tam sırası! Eşinizle aranızda olan sevgi ve iletişim bağının meyvesi olan bebeğinizi açıklamanın birçok eğlenceli ve ilginç yöntemi var. İşte o yollar…

– İşten eve gelen eşinizi müsait bir anında yakalayıp hiç beklemediği anında eline mercimek tanesi vererek, “Bebeğimiz şimdi bir mercimek tanesi kadar minik.” diyebilirsiniz! Bir anda neye uğradığını şaşıran eşiniz karşısında sevincinizi paylaşabilirsiniz.

– Baba adaylarına özel bir kitap seçip güzel bir kutuya koyabilir yanına da bebek bakımı ile ilgili çeşitli nesneler ekleyebilirsiniz.

– Sofrayı hazırlamadan önce ufak bir sunum değişikliği ile bebek müjdesi verebilirsiniz! Bardak yerine biberon, çatal- kaşık yerine emzik ve tabak yerine mama kabı koyarak eşinizi şaşkına uğratabilirsiniz…

MAKAS MI BIÇAK MI TESTİ! HAMİLELİKTE CİNSİYET BELİRLEME…

Bebek müjdesini aldıktan sonra bekleyeceğiniz en heyecanlı an bebeğinizin cinsiyetini öğrendiğiniz zamandır. Bu bekleyişin ne kadar süreceğini tam olarak bilemediğiniz için kesin olmasa da eski geleneksel usullerle cinsiyet tahmin etmenin yollarını denemek isteyebilirsiniz. Bunun için ise geçmişten günümüze dek uzanan en yaygın makas mı bıçak mı yöntemi geliyor. Anne adayının bulunmadığı bir mekanda 2 adet yastık veya minder belirlenir. Bu nesnelerin altına ise her birinde ayrı olmak üzere bir adet makas ile bıçak konur.

Daha sonra anne adayı çağrıldığı vakit nereye oturursa cinsiyet belli olur. Eğer hamile kişi altında makasın bulunduğu mindere/yastığa oturursa kız, bıçağın olduğu yere oturursa bebek erkek olur. Hiçbir bilimselliği olmayan bu eğlenceli cinsiyet tahmin etme de bazen cinsiyet sonucu tutturulmuş, bazen ise yanlış çıkmıştır. 

Önceki İçerikAdet gecikmesi hamilelik belirtisi mi? Adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir? Adet gecikmesi nedenleri
Sonraki İçerikTendinit hastalığı nedir? Tendinit hastalığı belirtileri nelerdir? Tendinit hastalığı geçer mi?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.