Tek yumurta ve çift yumurta ikizlerinin farkları

0
41

Hiç beklemediğiniz anda birden bire karşınıza çıkan ikiz kardeşlerin, birbirlerinin kopyası olacak kadar olan benzerliği sizi şaşırtabilir. Peki ikiz kardeşler neden birbirlerine çok benzer? İkiz kardeşleri ayırt etmenin bir yolu var mı? Çoğul gebeliklerde anne karnındaki kardeşlerin birbirlerinden ayrılan temel özelliklerini sizler için araştırdık. İşte tek yumurta ikiziyle çift yumurta ikizleri arasındaki farklar…

Fiziksel anlamda birbirlerine tıpa tıp benzerliğiyle dikkat çeken ikiz bebekler, pek çok çiftin sahip olmak istediği bir hayaldir. Bunun için çiftler her ne kadar çeşitli yöntemleri deneseler de çoğul gebelik türünde en birincil etken genlerdir. Akrabalık bağlarında ikiz bebek doğurma ihtimalinin fazla olduğu bu tür hamileliklerin oluşması iki şekilde gerçekleşiyor. Çift yumurta ya da tek yumurta ikizi olarak dünyaya gelen bebeklerde, çift yumurta ikizi olabilmek için iki yumurtanın baba adayından gelen 2 adet sperm ile döllenmesiyle 2 zigot meydana gelerek çift yumurta ikizlerini oluşturur. Tek yumurta ikizlerinde ise yumurtayı baba adayından gelen 1 adet sperm döllüyor. Oluşan 1 adet zigotun bölünmesiyle tek yumurta ikizi oluşuyor.

Dünyaya gelen ikiz bebeklerin tek yumurta mı yoksa çift yumurta mı oldukları doğum esnasında uzmanlar tarafından kolaylıkla anlaşılabilir. Bazı ikiz bebekler, büyüdüklerinde birbirlerine tıpa tıp benzeseler de bazıları tamamen farklı olabiliyor. Peki bu duruma neden olan tek yumurta ikizleriyle çift yumurta ikizlerinin farkları neler? İşte o özellikler…

İKİZLER ARASINDAKİ TEMEL FARKLAR NELER? 

1- Tek yumurta ikizlerinin cinsiyetleri her zaman aynı olur iken, çift yumurta ikizlerinde cinsiyetler farklı olabilir.

2- Tek yumurta ikizlerinde 1 zigot, çift yumurta ikizlerinde 2 zigot meydana gelir.

3- Tek yumurta ikizlerinin genotip ve fenotipleri birebirdir. Ancak, çift yumurta ikizlerinde farklıdır.

4- Çift yumurta ikizleri birbirlerine benzemeyebilir, tek yumurta ikizleri birbirlerinin kopyası gibidir.

5- Her iki ikiz türünde de 2 göbek bağı bulunur.

6- Tek yumurta ikizlerinin genetik yapıları aynı olur.

7- Çift yumurta ikizlerinin ayrı ayrı plasentası ve su kesesi vardır. Tek yumurta ikizlerinde ayrılmayı gerçekleştiren döllenme 1-4 gün arasında gerçekleşirse ikizlerin ayrı plasenta ve su kesesi olabilir.  4-8. gün arası meydana gelirse tek bir plasentada 2 ayrı su kesesi oluşacaktır.

8- Tek yumurta ikizlerinde doğal bir klonlama söz konusu olacağından fiziksel olarak birbirlerine çok benzerler.

TEK YUMURTA İKİZLERİ NEDEN BİRBİRLERİNE ÇOK BENZER?

Tek yumurta ikizlerinde ki inanılmaz benzerliğin altında yatan temel faktör, döllenen tek bir yumurtanın ikiye ayrılarak benzer kalıtımsal özellikleri taşımasından dolayıdır. Tek yumurta ikizi olmalarına rağmen benzemeyen kardeşlerin değişimleri doğum sonrası beslenme veya egzersiz gibi etkenlerin uygulanmasından dolayı ortaya çıkan sonuçtur. Tek yumurta ikizleri doğum sonrası kendilerinde herhangi bir değişimde bulunmasalar bile birbirlerinden ayrılan bazı noktalar vardır.

TEK YUMURTA İKİZLERİNİN PARMAK İZLERİ NEDEN FARKLIDIR?

Tek yumurta ikizlerinin birçok özelliğinin benzemesine rağmen anne karnındaki gelişimleri sırasında su kesesinin farklı yerlerine dokunmasıyla ortaya çıkan parmak izleri farklıdır. Buradan da anlaşılacağı gibi parmak izleri genler yoluyla değil, rahim içerisindeki akım gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak gelişir. 

Anne karnındaki ikiz kardeşler kendi benliklerinden çok birbirlerini yani yansımasını ararlar. Günümüzde ikiz kardeşlerin birbirlerine bu kadar bağlı olmaları aslında daha anne rahimdeyken bellidir. Birbirlerinin yansıması olduklarından dolayı biri sağlak olursa, diğeri solak olur. Bu durumda tek ve çift yumurta ikizleri arasındaki belirgin farklardan yalnızca bir tanesidir.

Önceki İçerikDüğünde ne giyilir? Çocuk düğün kıyafet modelleri ve önerileri
Sonraki İçerikEvde hamilelik testi nasıl yapılır? Hamilelik testinde dikkat edilmesi gerekenler
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.