Ana Sayfa Blog Suh bitkisinin faydaları nelerdir? Şeker hastalarına şifa olan Suh bitkisi..

Suh bitkisinin faydaları nelerdir? Şeker hastalarına şifa olan Suh bitkisi..

0
Suh bitkisinin faydaları nelerdir? Şeker hastalarına şifa olan Suh bitkisi..

Van’da yetişen suh bitkisi hakkında çok çarpıcı açıklamalar yapıldı. Özellikle peynir yapımında kullanılan suh bitkisi ile yapılan araştırmalar sonucunda bitkinin şeker hastalarına adeta şifa verdiği ortaya çıkarıldı. Dünya genelinde neredeyse 4 kişiden 2’sinden görülen şeker hastalığına doğal çözüm oldu. Peki suh bitkisinin faydaları nelerdir? Haberin detayında suh bitkisine dair her şeyi bulabilirsiniz.

Van kahvaltılarının vazgeçilmezi olan otlu peynirin içindeki bitki suhdur. Bu bitki aynı zamanda Van’da yetişir. Bitkinin yapraklarından gövde kısmına kadar olan her alan rahatlıkla kullanılabilir. Saf hale acımsı bir tadı olan bitki peynir ile harmanlandığında tatlanır. Bilim insanlarının dikkatini çeken bu bitki ile yapılan çalışmalar sonucunda bitkinin kanda bulunan şeker düzeyini dengelediği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra suh bitkisinin daha birçok faydası tespit edilmiştir.Türkiye’de 6 milyondan fazla insan şeker hastasıdır. Şeker hastalığı vücutta çok ciddi komplikasyonlara neden olur. Kandaki şeker oranını artırarak kişinin ölümüne bile sebebiyet verir. Yüksek şeker oranı böbrek hasarına, görme kaybına ve hatta uzuvları yaşanmasını sağlar. Kandaki şeker yani insülin direnci kontrol altına tutulmadığında kalp rahatsızlıklarına, felce, yüksek tansiyona, diş etlerinin çürümesine ve sinir sisteminin hasara uğramasına neden olur.

PEKİ SUH BİTKİSİNİN FAYDALARI NELEDİR?

Vücuttaki sıvı dengesini korur. Böbrek üstü bezlerinin çalışmasını destekler. Taş ve kum oluşumunun önüne geçer. 

Sık sık yaşanan idrar sorununu giderir. İdrarı düzene koyarak mesane de biriken iltihapları söker atar. 

Pankereas organındaki faydalı hücre sayısını artırır ve yeniler. Böylece yapılan araştırmalarda uzmanlar pankereas kanserini önlemede oldukça önemli bir besin olduğunu vurguluyor. 

Bağırsaklardaki florasını düzenleyerek rahat tuvalete çıkmayı destekler. Kabızlık gibi sık sık yaşanan boşalım sorununun yaşanma riskini azaltarak bağırsakların işlevselliğini artırır.

Hücre yenileme özelliği olan bu bitki yaşlanma ve kırışıklığı azaltır. Dermis tabakasındaki yağlı hücrelerin sayısını azaltır. Yüzyıllardır yaylalarda yaşayan Doğulu kadınlar, yüzlerinde kırışıklık olmamalarını bu mucize besine sağladıklarını vurguluyor. 

Midedeki asit oranını destekleyerek mide duvarının diğer besinlerden zarar görmesini önler. Kusma ve mide kasılmalarının önüne geçer. Yemek borusundaki enfeksiyonlu hücrelerin sayısını azaltır. 

Karaciğerdeki fazla toksinlenmeyi azaltarak kendi kendini temizlemesini destekler. Tüm toksinleri idrar yolu ile atmasını sağlar.