Salamura nedir? Yaprak salamurası nasıl yapılır?

0
29

Asma yapraklarını uzun süre saklamanın en kolay yolu salamura yapmaktır. Eskiden köylerde yapılan yaprak salamuralar artık her yerde satılıyor. Yaprakları uygun fiyata bulduğunuzda ya da bahçenizden topladığınızda tuzlu suyun içine basarak uzun süre saklayabilirsiniz. Peki yaprak salamurası nasıl yapılır? Pratik salamura tarifi nedir? Öğrenmek için tıklayabilirsiniz.

Salamura, sebze ve meyvelerin hatta kimi zaman da etlerin özel bir fermantasyon işleminden geçerek saklanmasına verilen isimdir. Genellikle yaz aylarında mevcut olan ürünlerin kışın da kolaylıkla tüketilmesi için yapılan salamura işlemi, Anadolu topraklarında sıkça uygulanan bir yöntemdir. Çok eski yıllarda buzdolabının olmadığı dönemlerde başlayan bu yöntem, sağlık açısından da zararı bulunmamaktadır. Günümüzde salamurası yapılan en çok besin ise asma yaprağıdır. Çerez gibi tüketilen zeytinyağlı sarmalar, lezzetli asma yaprağından yapılır. Asma yaprağı lezzetli tadının yanı sıra kalorisi çok düşüktür, vitamin içeriği C,E,A,K ve B6, demir, lif, kalsiyum, magnezyum, bakır, manganez gibi besin kaynakları bulunur. Toplardamarları güçlendirici etkiye sahip olan asma yaprakları bacak damarlarındaki şişmeler de, varis ve hemoroide faydalıdır. Rahim kanamalarını durdurmaya yardımcı olur. Bunun haricinde asma yaprağı ve kuru üzüm hafızayı kuvvetlendirir. Peki hem sağlığa faydalı hem de afiyetle yediğiniz yaprak salamura nasıl yapılır?

YAPRAK SALAMURA TARİFİ:

MALZEMELER

Yarım kilo kaya tuzu
2 litre su
2 kilo asma yaprağı
1 su bardağı kaya tuzu
Kavanoz

YAPILIŞI

İlk olarak geniş bir kaba su koyun ve yarım kilo kaya tuzunu bu suyun içine ilave edin, karıştırarak tuzu eritin. Yaprakları güzelce yıkayın ve kavanoza demetler halinde güzelce yerleştirin. Her demetin arasına bardakla kaya tuzunu ekleyin ve tekrar demetlerden koyun. Bu şekilde aralarına tuz atarak tüm yaprakları basın ve elinizle üstten sıkı bastırın.

Daha sonra tuzlu suyu içine yavaş yavaş ekleyin ve altlara inmesini sağlayın. Suyu tamamen kavanozu doldurduktan sonra en üstüne plastikleri, yaprağın yukarı çıkmaması için koyun. 

Plastikleri koyduktan sonra kavanozun ağzını sımsıkı kapatın. Serin yerde muhafaza edin ve arada kontrol edin. Suyu azalınca arada tuzlu su ilave edin.

Afiyet olsun…

Önceki İçerikAyak parmak bozukluğu ve ayak baş parmağındaki kemik çıkıntısı nedir? Ayak parmak bozukluğu tedavi edilir mi?
Sonraki İçerikBotoks nedir? Botoks nasıl yapılır? Botoks yaptırmak isteyenler dikkat!
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.