Botoks nedir? Botoks nasıl yapılır? Botoks yaptırmak isteyenler dikkat!

0
28

Son yıllarda güzellik uğruna yaptırılan botoks uygulamasının facia ile sonuçlanması Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Özellikle kadınların başvurduğu bu yöntem ile ilgili Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Aydın, Yasemin.com mikrofonuna botoks yaptıranların karşılaşacağı tehlikeleri teker teker açıkladı.

Botoks, günümüzde yüz bölgesinde oluşan kırışıklıkları ve ince çizgileri yok eden ameliyatsız bir tedavi yöntemidir. “ClostridiumBotulinum” adlı bakteriden laboratuar koşullarında elde edilen maddeyi şırınga ile yüze enjekte edilmesiyle yapılan bu işlem son yıllarda talep patlaması yaşıyor. Estetik ameliyatı olmak istemeyenlerin tercih ettiği botoks, dudaklara da uygulanarak dolgun ve büyük görünmesini sağlıyor. Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyerek uyardığı kaslar ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletimi geçici olarak durdurarak etkisini gösteren botoks,sistematik olarak aslında tüm kaslara etki etmiyor. İlk yapılış amacı göz tembelliği, blefarospazm (göz kapaklarını düzgün bir şekilde hareket ettirememe), servikal distoni hastalıklarının tedavisi olsa da artık farklı alanlarda kullanılıyor. Uygulama süresi 10-15 dakika arası olan botoks, etki süresi 4-6 ay civarındadır. 

PEKİ BOTOKS NASIL YAPILIYOR?

Uygulama yapılmadan önce bölgeye lokal anestezi kremi sürülüyor.  Uygulama bölgesi temizlendikten sonra toksin, ince uçlu iğneler yardımıyla bölgedeki kasların içine ufak dozlarda enjekte ediliyor. Kas dokuya enjekte edilen botulinum toksini, ortalama 24-72 saat sonrasında etkisini göstermeye başlıyor. azen nadir de olsa bu süre 5 ya da 7 güne kadar uzayabiliyor. 

BOTOKSUN TEHLİKELERİ NELERDİR? BİLİNMEYEN YAN ETKİLERİ

Botulinum toksini, dünyadaki en zehirli maddelerden biridir. Yanlış uygulamalar doğrultusunda solunum yetmezliği ve ölüme neden olabiliyor. amilelerin, emziren annelerin, kanı sulandıran ilaçlar kullananların ve pıhtılaşma sorunu olan hastaların bu uygulamadan kesinlikle uzak durmalılar. Botoks uygulamasını  sadece deneyimli dermatologlar ve estetik cerrahlar tarafından yapıldığına emin olmalısınız. Aksi takdirde aşağıdaki örnekler gibi sonuçlanabilir;

BOTOKSUN YAN ETKİLERİ İSE;

Enjeksiyon bölgesinde hafif ağrı, kızarıklık, morarma ya da ödem,
Mide bulantısı,
Ateş, titreme,
Vücut genelinde kas zayıflığı,
Çift görme ya da görme bozuklukları,
Yutma güçlüğü,
Yakın kaslarda geçici felç,
Konuşmada güçlük ve kekeleme gibi kalıcı yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.

En önemlisi ise nefes almada zorluk çekme, konuşma zorluğu, yutma güçlüğü, mesane kontrol kaybı (idrar kaçırma), görüş problemleri gibi ciddi yan etkilerle karşılaştığınızda mutlaka vakit kaybetmeksizin size en yakın hastanenin acil bölümüne görünmelisiniz!

Önceki İçerikSalamura nedir? Yaprak salamurası nasıl yapılır?
Sonraki İçerikEkose kıyafetler nasıl kombinlenir? 2020 ekose modelleri ve fiyatları
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.