İnternetten tanışarak evlilik olur mu? Sosyal medyadan tanışıp evlenmek caiz mi?

0
44

Evlilikte tanışma hikayelerini dinlediğimizde son zamanlarda internetten tanışarak evlenmenin ne kadar yaygın olduğunu görürüz. Genç kızların ve delikanlıların sosyal medya platformunda tanışıp görüştüğü ve devamında evlenmeye karar verdiklerine rastlarız. Peki internetten evlilik olur mu, sosyal medyadan tanışarak evlenmek dinimizce caiz midir? İşte gençler arasında yaygınlaşan internet evliliği:

Son dönemlere baktığımızda neredeyse birbiriyle paralel giden evlilik ve boşanma oranları, günümüzde en sık konuşulan tartışma konusu olmaktadır. Özellikle de evlilik çağına gelmiş genç kızların veya delikanlıların sosyal medya aracılığıyla birini bulup tanışarak evleneceğine inanması en çok aileleri düşündürmektedir. Türlü türlü kötü haberlerin yayıldığı ve gerçeğin birebir yansıtılmadığı sosyal medya platformunda yapılması düşünülen İnternet evliliği dinimiz açısından da bazı soru işaretlerini beraberinde getirebilmektedir. İnternet üzerinden tanışıp evlenmenin caiz olup olmadığı ile ilgili konuşan Fıkıhçı ve din adamı Nurettin Yıldız, sosyal medya platformundan tanışarak evlenmenin dinimizce sakıncası olmadığını belirtmektedir. İnternet üzerinden tanışıp yapılan evliliğin hükmü ile ilgili ayrıntılara gelin beraber bakalım!

TIKLA OKU: EVLİLİK KADER Mİ? EVLENECEĞİMİZ KİŞİ BELLİ Mİ?

İNTERNET EVLİLİĞİ NEDİR? İNTERNETTEN TANIŞIP EVLENMEK CAİZ Mİ?

Sosyal medya platformundaki kullanıcıların eğlenme maksadı ile olmadan ciddiyet ile birbirini bulup tanışmaları üzerine yapacakları evlilik, nikaha engel durumlardan biri değildir. İnternetten tanışarak evlenen kişilerin evliliği için caiz değildir denemez.

Ancak Müslüman bir kişinin evlilik gibi kutsal bir müesseseyi böylesine teknolojide aramak tartışılabilir bir konudur. Çünkü nikahın alt şartlarından biri çiftlerin nerede tanışma ile ilgili değildir.

İnternetten tanışıp evlenmenin inceliklerine gelecek olursak; Müslüman bir kadın kendi endamını beğendirecek bir fotoğrafı ile karşı cinsle tanışmaya başlar. Bu kadın açısından önemli bir sorundur. Çünkü vakti geldiğinde ilk tanışma zamanı hatırlatıldığında bunlar konuşulacak konu haline gelir. Özellikle de genç kızlar İnterneti evliliğe zemin oluşturmak için kullandıkları zaman çok ince düşünmelidir.

TIKLA OKU: KURANA GÖRE KİMLER KİMLERLE EVLENEMEZ?

Sanal ortamda tanışıp evlilik kurma düşüncesine sahip olan kimseler, diğer çiftlere göre evlilik kararlarında çok daha dikkatli olmalıdır. Çünkü şahşahın ve gösterişin hat safhada olduğu internet ortamında kişi zaaflarınızı öğrenip sizi oradan vurmaya çalışabilir.

Örneğin normalde muhafazakar bir düşünceye sahipseniz, siz kendinizi biraz belli ettikten sonra karşı taraf hoşunuza gidebileceğiniz yönlerini keşfedip öyle biri olmasa bile devamlı İslam üzerinden konuşarak sizi tuzağa düşürebilir.

İnternetten tanışıp evlenmenin fıkıh açısından bir sakıncası yoktur. Ancak evlilik için oldukça riskli bir mecradır.

TIKLA OKU: HAYIRLI EŞ VE EVLENECEKLERİN OKUYACAKLARI DUALAR

Önceki İçerikEn kolay dondurma kızartması nasıl yapılır? Enfes dondurma kızartması tarifi
Sonraki İçerikDiyet tam ölçülü mercimek köftesi tarifi! Mercimek köftesi kilo aldırır mı?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.