Hayıt tohumunun faydaları nelerdir? Hayıt tohumu ve bal karışımı yerseniz..

0
34

Eski çağlardan beri kadınların tıbbi tedavisinde kullanılan hayıt tohumu anne sütünü artırarak kadınları menopoz ve adet zamanlarındaki hormon bozukluklarını dengeler. Peki hayıt tohumunun faydaları neledir? Yüzyıllardır alternatif tıpta hayıt tohumu, kansere karşı en doğal ilaç olarak görülür. kullanılan Sizler için herkes tarafından bilinmeyen ancak mucize bir bitki olan hayıt bitkisini ve tohumunu araştırdık.

Hayıt tohumu, ülkemizde Güney Anadolu’da yetişir. Güzel bir kokuya sahip hayıt tohumu parfüm sektörünün yanı sıra kişisel bakım ürünlerinde de kullanılır. Arıların bu bitkinin polenlerinden yaptıkları bal ise birçok hastalığa iyi geldiği hatta bağışıklık sistemini kanserli hücrelere karşı kuvvetlendirdiği bilinir. Kullanımı Antik Yunan’a kadar da uzanana hayıt tohumu tıbbı tedavi yönteminde doğal ilaç olarak kullanılır. Mine çiçek ailesine ait olan hayıt tohumu görüntü olarak lavantaya benzer. Deniz kenarı ve kayalık bölgelerde, genellikle tınlı bünyeli, nötr ve hafif alkali, kireççe fakir, tuzluluk etkisinin olmadığı, değisen miktarlarda organik madde içeren, azotlu ve azotça zengin, fosfor bakımından zengin, potasyumca eksik topraklarda yetişen bu bitki tam vitamin deposudur. Kökleri ip boyama sektöründe kullanılır. Çalı görünümde olan bitkiden toplanılan yaprak ve tohumlar kurutularak kullanılır.

  • Doğurganlığı artırır. Anne sütünü çoğaltır.
  • Hormonları dengeler.
  • Bağırsaklardaki parazitleri temizler. 
  • Kanseri önler.
  • Bal ile karıştırılıp tüketildiğinde karaciğerin temizlenmesini destekler. 

HAYIT TOHUMUNUN FAYDALARI NELERDİR?

  Anne adaylarının tüketmesi tavsiye edilen bir bitkidir. Çünkü hayıt tohumu anne sütünü artırır. Aynı zamanda anne sütünün içindeki vitamin ve mineral değerlerini yükseltir. 

Özellikle kadınlarda sık sık yaşanan hormonal bozukluklara bağlı gelişen depresyon ve stres rahatsızlıklarının yaşanma olasılığını azaltır. Aynı zamanda menopoz dönemindeki durumların şiddetini azaltır. 

– Bazı kişilerde terleme adeta hastalık haline dönüşür. Hayıt tohumu ter bezlerinin daha doğru çalışmasını sağlayarak ortaya çıkan aşırı sıvı kaybını önleyerek vücudun kötü kokmamasını destekler. 

Yapılan bazı araştırmalarda çikolata kisti gibi yaygın olan kadın hastalıklarının tedavisinde en etkili doğal ilaçtır.

Zehirli hayvanların sokmalarına karşı panzehir özelliği bulunur.

İshale neden olan bağırsaktaki parazitlerin idrar yolu ile atılmasını destekler. Güçlü bir gaz gidericidir. 

Hemen hemen her kadının ay başınd ayaşadığı adet dolayısıyla ortaya çıkan dengesiz hormonlar birçok sağlık sorununa zemin hazırlar. Hayıt  tohumu bu dönemde ve sonrasında da düzenli tüketildiğinde hormonları dengeleyer. Aynı zamanda regl dönemlerinde yaşanan şiddetli ağrı ve sancılara iyi gelir.

Cilt sağlığı için de birebir etkisi vardır. Özellikle yağlı ciltlerde t bölgesinde artan siyah nokta oluşumlarını durur. Anti-aging etkisi sayesinde ciltteki akne ve sivilce problemlerini azaltır. Cildin sağlıklı görünmesini sağlar.

Yağlı ve karbonhidratlı yemekler sonrasında yaşanan hazımsızlığı giderir. Bunun yanı sıra sindirim fonksiyonlarını artırır. Bağırsak florasını dengeleyerek herhangi bir sağlık sorununun yaşanmasını önler.

Hayıt tohumu rahim duvarlarını güçlendirir. Bu özelliği sayesinde düşük riskini azaltır. Aynı zamanda yapılan araştırmalarda kadınlardaki hamile kalma hormonunu artırarak gebelik oranını yükseltir.

Kadınların yanı sıra erkeklerde faydası vardır. Prostat kanseri gibi erkeklerde yaygın görülen kanser hastalığının oluşmasını engeller.

HAYIT TOHUMU VE BAL KARIŞIMI NE İŞE YARAR? 

Bazı bal üretim merkezlerinde arıların sadece hayır tohumundan aldıkları polenlerle bal üretilmesi desteklenir. Ancak bu bal oldukça pahalıdır. Güçlü bir vitamin ve mineral deposu olan bu balı alamayanlar için alternatif tıp uzmanları bir kavanoz bal ile 5 yemek kaşını dövülmüş hayıt tohumunu karıştırıp bir gün boyunca serin bir yerde muhafaza ettikten sonra tükettikleri taktirde aynı faydalardan yararlanabileceğini söylüyor. Bu bal bronş, boğaz iltihabından karaciğerlerin temizlenmesine kadar birçok hastalığa şifadır. Bu bal aynı zamanda sindirim sistemindeki hücrelerin herhangi bir deformasyona uğramasının önüne geçer. 

Önceki İçerikTiroksin hormonu ne işe yarar? Tiroksin hormonu eksikliği nelere yol açar?
Sonraki İçerikEn iyi korunma yöntemi: Doğum kontrol hapı nedir, nasıl kullanılır?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.