Hamilelikte kanama neden olur? Hamilelikte lekelenme ve kanama arasındaki farklar

0
37

Hamilelik döneminde görülen kanamaların düşük belirtisi mi yoksa bebeği sıkıntıya sokan herhangi bir riskli durumun sinyali mi olduğu en yaygın araştırılan konulardan biridir. Peki hamilelikte kanama neden olur? Hamilelikte kanama nedenleri neler, hamilelikte lekelenme…

Rahat ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için normal zamanlarına nazaran daha fazla dikkat ettikleri yaşam rutinlerinde, beklenmedik bir durumla karşılaşıldığı zaman kaygılar istemsizce artmaya başlar. Bu anlamda baktığımızda yaygın olarak karşılaşılabilen rahatsızlıklardan biri ise hamilelikte görülen  kanamalarıdır. Özellikle de hamileliğin ilk haftalarında ve son haftalarında gelen kanamalar, anne adaylarını endişelendirebilir. Her kanamanın düşük belirtisi olmadığı ancak gelen kanamalarda riskli bir durum söz konusu olup olmadığı hakkında emin olmak için muhakkak doktor kontrolünde olunmalıdır. Hamileliğin başlangıcında görülen İmplantasyon kanaması bebeğin rahme yerleşirken ortaya çıkan kanamadır. Bu nedenle İmplantasyon kanamasına yerleşme kanaması da denmektedir. Bu kanamalar leke leke görülebileceği gibi regl kanaması şeklinde de gelebilir. Hamilelik döneminde gelen hiçbir kanama normal kabul edilemez. Hamilelik kanamalarının ortaya çıkmasına zemin hazırlayan faktörlerin dönemlere göre; dış gebelik, mol gebeliği, bebeğin eşinin önde olması, eşin yerinden erken ayrılması gibi nedenler olduğu tespit edilmektedir.

HAMİLELİKTE KANAMALAR RİSKLİ Mİ? KANAMA TEDAVİ GEREKTİRİR Mİ?

Fiziksel ve ruhsal değişimlerin görüldüğü hamileliğin ilk haftalarında ”Tutunma kanaması” şeklinde de nitelendirilen durum hamilelik kesesine yerleşme ve boyutunun değişmesine bağlı kimi zaman lekelenme kimi zaman regl dönemindekine benzer kanamalar oluşabilir. Hamileliğin ortalarına doğru ilerleyen süreçte çoğunlukla plasenta sorunlarına bağlı görülen kanamalar tansiyonun çıkması ya da travma gibi etkenlerden dolayı plasentanın yerinden erken ayrılması sonucu oluşabilir.

Anne adaylarının başına gelebilecek kanama sorunları daha sık doğuma yakın aralıkta gerçekleşebilir. Kanamalar ilk haftalarda olduysa dinlenme ve ilaç tedavisi ile düzelme görülebilirken son dönemlerinde yaşanan kanamalar sonucunda hamileliğin sonlandırılması doktor tarafından istenilebilir.

Plasentanın rahim ağzına yakın olduğu zaman kanamanın az miktarda gelmesi durumunda dinlenmeyle beraber bebek yeterince büyüyene kadar bekletilip doğum eyleminin gerçekleşmesi söz konusu olabilir.

HAMİLELİKTE LEKELENME SEBEBİ! KANAMA İLE LEKELENME FARKLARI

Özellikle de bebek müjdesinin alındığı ilk zamanlarda görülen kahvemsi lekelenmeler, embriyonun rahim duvarına tutunması sürecinde meydana gelen durumdur. Ancak bu lekelenmeden daha farklı bir durum görüldüğü zaman örneğin kanama gibi, bu kesinlikle doktorun bilgisi dahilinde olması gereken bir konudur. Hamileliğin en önemli zaman dilimi olan birinci trimesterda hem bebeğin hem de anne adayının kendi sağlığı için beslenmeden sağlık kontrollerine, sağlık kontrollerinden bakımlarına kadar her şeyde ekstra dikkatli olunmalıdır.

Sağlık problemlerinden yana en sık görülen durumlardan birisi de hamilelik döneminde görülen kanamalardır. Peki hamilelikte hangi kanama neyden kaynaklanır? İşte en genel nedenleri…

ATILIM KANAMASI: Hamileliğin ilk üç ayında ortaya çıkan bu kanamalara sırt ağrısı, pelviste ağrı ve kramplar da eşlik eder. Tıpkı adet dönemindeki sancıya benzer ağrı ve hisler yaşanır.

PLASENTA KANAMASI: Plasentanın doğru yere yerleşmemesi ağrısı vainal kanamaya yol açabilir. Plasenta previa şeklinde tanımlanan bu durumda hamilelik kanması görülebilir. Plasentanın serviks üzerinde sabit durması yatakta dinlenme, indüksiyon ya da sezaryeni tetikleyebilir.

ÜSTÜNE GÖRME KANAMASI: İmplantasyon sorununa bağlı olarak görülen sorunlardan ortaya çıkan kanamalardır.

DÜŞÜK KANAMASI: Embriyonun rahme yeterince tutunamaması sonucunda oluşan kanamalardır.

Önceki İçerik1 kiloda kaç baklava var? Diyette baklava yenir mi, baklava yedim ne yapmalıyım?
Sonraki İçerikGöbek yağlarını yakmak için ne yemeli? Göbek yağını eriten baharatlar
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.