Evde ayak bakımı nasıl yapılır? Topuk nasırlarını gideren yöntemler…

0
29

Ayak bakımı her kadının ihmal etmemesi gerekenler arasında yer almaktadır. Özellikle kış aylarında ayakkabının içerisinde saatlerce havasız kalan ayaklarda zamanla çatlaklar, egzamalar vaya başka başka rahatsızlıklar görülebilir. Siz de ayaklarınızın her zamanlı bakımlı kusursuz görünmesi için mutlaka düzenli bakım şart. Peki evde ayak bakımı nasıl yapılır? Cevabı haberimizde.

İnsanın gün boyu fiziksel bütün yükünü çekmesiyle yorulan, yıpranan ayaklarımız vücudumuzun en kıymetli organlarından bir tanesidir. Yoğun tempolu bir günün sonrasında küçük dokunuşlar ayaklarınızın daha güzel ve bakımlı olmasını sağlayacaktır. Güzellik merkezlerinde saatlerce beklemek ve yüklü miktarda para ödemek yerine hazırladığımız adımları takip ederek muhteşem bir ayak bakımı yapabilirsiniz. Üstelik evde olmanın rahatlığıyla buluşunca hem vücudunuz hem de ayaklarınız dinlenecek. Peki bu ayak bakımı nasıl yapılır, evde ayak bakımı yaparken nelere dikkat edilmeli? Tüm detayları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. 

EVDE ADIM ADIM AYAK BAKIMI(PEDİKÜR)

Öncelikle ayaklarınızdaki ölü derileri kolayca temizlemek ve tırnaklarınıza zarar vermemek için ayaklarınızı sıcak suda bekleterek yumuşamasını sağlayın. 

Ayaklarınız yumuşadıktan sonra suyun içerisine 1 adet aspirin atın ve 15 dakika ayaklarınıza masaj yapın. Bu adım ayaklarınızdaki ağrıların azalmasına yardımcı olur.

Ayaklarınız yumuşadıktan sonra sudan çıkarıp havlu ile kurulayın ve tırnaklarınızı istediğiniz ölçüde kesin. Tırnaklarınızı kestikten sonra kenarındaki etleri deriye zarar vermeyecek şekilde pedikür makasa ile temizleyin. 

Daha sonra tırnakta oluşan katikülleri gidermek için küçük tahta parçalarıyla itebilir ve bu işlemi yaparken tahta parçanızın üzerine katikül giderici sıvı damlatabilirsiniz.

Son olarak topuklarınızı kese yada peeling yöntemi ile yumuşatarak pedikür işlemini tamamlayabilirsiniz.

PEKİ,  AYAK BAKIMINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Topukta oluşan çatlakları kesinlikle soymayın. Nemlendirici krem sürerek ölü derileri kısa sürede giderebilirsiniz.

Haftada 1 defa ayaklarınıza peeling yapmaya özen gösterin.

Pamuklu çoraplar kış aylarında ayaklarınızın yumuşamasını sağlayacaktır.,

Tırnak etlerinizi kesmeyin. Açık yaralar oluşmasına neden olabilirsiniz.

Her duştan sonra ponza taşı yardımıyla topuklarınızda ki ölü derileri temizlemelisiniz. Ancak ölü deriyi temizlerken sağlıklı olan derilerinizi yıpratmamaya dikkat etmelisiniz.

Önceki İçerikKış banyosu nedir? Kış banyosu yapmanın faydaları
Sonraki İçerikC vitamini nedir? C vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir? C vitamini hangi besinlerde bulunur?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.