Ana Sayfa Blog Enginarın faydaları nelerdir? Enginar hangi hastalıklara iyi gelir?

Enginarın faydaları nelerdir? Enginar hangi hastalıklara iyi gelir?

0
Enginarın faydaları nelerdir? Enginar hangi hastalıklara iyi gelir?

Akdeniz mutfağının en lezzetli yemeklerinin başında gelir. Zeytin yağıyla beraber tüketildiğinde sağlığa olan faydası artan enginar hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Özellikle sigara içenler için adeta nikotin atmada doğal ilaç olan enginara dair her şey haberin detayında bulabilirsiniz. Peki enginarın faydaları nelerdir? Enginar hangi hastalıklara iyi gelir?

Papatya ailesine ait olan enginar mavi, mor çiçekler açar. Ana vatanı Güney Avrupa ve Akdeniz çevresi olan enginar, gövdesinde sert kalın yapraklar bulunurken boyunda oluklu bir kısım mevcuttur. Çiçekleri üstten çıkan enginarın tabaklı olan kısmı genellikle tüketilir. Cynarin maddesi içeren enginar, karaciğer, akciğer, bronşlar ve safra kesesinde biriken nikotini vücuttan atar. Uzmanlar bu yüzden sigara bırakan kişilerin vücut temizliği için ideal besinlerden birininde enginar olduğunu vurguluyor. Fransa, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde tohumla yetiştirilen enginar ülkemiz başta olmak üzere diğer ülkelerde vegetatif yöntemiyle yetiştirilir. Akdeniz ve Ege bölgesinde Ekim ve Kasım aylarında üretilirken, Marmara Bölgesinde ise Nisan ayında yapılır. Ülkemizde enginar üretiminde meşhur olan yer  Bursa Doğan ve Keramet köyüdür. Sağlıklı besin listesine giren enginarın yağ oranı neredeyse sıfırken yüksek bir kaloriye sahiptir. Ayrıca içeriğinde; sodyum, kolesterol, potasyum, karbonhidrat, protein, kalsiyum, D ve A vitamini bulunur. 

ENGİNARIN FAYDALARI NELERDİR? ENGİNAR HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

– Güçlü bir lif içeriğine sahip olan enginar, kilo vermede yardımcı olur. Sindirimi rahatlatarak kabızlığı önler. Dışkılama fonksiyonunu artırır.

– Dolaşım sistemi için ideal bir besindir. Özellikle kötü kolesterolü düşürerek iyi olanı dengeler. Yüksek tansiyon, felç, kalp krizi ve damar tıkanıklığı gibi riskli hastalıkların yaşanmasının önüne geçer.

– Zeytin yağıyla beraber tüketildiğinde ağız içinden mideye kadar ki kısımda bulunan hücrelerin yapısını korur. Kanser riskini azaltır. Mide içindeki asidi dengeler. Mide duvarını korur. Tükürük bezlerinde enfeksiyonlu hücreleri azaltır. Böylece ağız kokusunu önler.

– Potasyum bakımından zengin olduğundan iç organların işlevselliğini artırır. Ayrıca bakır sayesinde da kırmızı kan hücrelerinin üretimini çoğaltır.

– Vücut içindeki oksijen miktarını dolaşım sitemini dengeleyerek rahatlıkla sağlar. Bu bakımında hafızayı güçlendirir. Konsantre gücünü artırır.

– Karaciğeri yenileyen besinlerin başında gelir. İşlevselliğini artırarak vücutta toksin birikimini engeller. Bu sayede cilde de fayda sağlar. Çünkü cilt hastalıklarının çoğu karaciğerin fonksiyonları azaldığında yaşanır. Cilt dokularında zararlı toksinlerin birikmesinin önüne geçer.

– Yüzde 30 oranda K vitamini içerir. Bu özelliği sayesinde kemik ve kas gelişimini destekler. 

– Kanser riskini azaltır. 

KARACİĞERİ TEMİZLEYEN ENGİNAR KÜRÜ

Bir bütün enginarı bölüp yarım litre suda kaynatın. Suyu süzüp içine yarım bardak limon suyu, yarım çay kaşığı, zerdeçal, karahindiba ve bal ekleyin. Bir hafta boyunca sabah akşam aç karna tüketin.