Çocuklarla umre nasıl yapılır? Umrede bebekler için temel ihtiyaçlar

0
80

Ailenizle beraber umre yapmak istiyor fakat küçük çocuğunuzla zorlanacağınızı düşünüyorsanız, bu önerilere mutlaka göz atmalısınız. Çocuklu ailelerin umre yaparken zorlanmamaları için yol gösterici püf noktaları sizler için derledik. Kutsal topraklara ayak basmadan önce umre ziyareti ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Allah katında en kıymetli ibadetlerden biri olan umre ibadetini gerçekleştirmek için kişinin Müslüman olması, akli dengenin yerinde olması, maddi durumun yeterli olması, seyahat etme engelinin olmaması, mahremiyet şartlarının uygun olması, can ve mal güvenliğinin sağlanmış olması gerekir. Tüm bu özellikleri kendisinde bulunduran Müslüman kişiler, umre ibadetini yerine getirebilirler. Umre yapmak isteyen ailelerin tedirgin oldukları konulardan birisi de küçük yaştaki çocuklarıyla orada rahat ibadet edip edemeyeceklerinden emin olmamalarıdır. Özellikle de okul öncesi dönemdeki çocuklar, ailelerinden uzak kalıp annelerinden ayrılacakları için ayrılık kaygıları yaşayabilmektedir. Bu nedenden ötürü çocuklarını da kendileriyle beraber kutsal topraklara getiren aileler bazı noktalara dikkat etmelidir. İşte kutsal topraklarda dikkat edilmesi gerekenler…

ÇOCUKLARLA RAHAT BİR UMRE YAPMAK İÇİN TAVSİYELER

Kutsal topraklara yolculuk yapmadan önce çocukların uyumlu ve sakin olmaları için özel dualar yapılmalıdır.

Umre esnasında yetişkinlerin daha rahat ve kolay ibadet yapabilmeleri için imkan varsa anneanne, babaanne, teyze ve hala gibi yardımcılar götürülmelidir.

Ebeveynler, kendilerini ibadete yoğunlaştırmak için kendilerine aşırı yoğun bir program yapmayıp, çocuklarının da yanlarında olduklarının bilinciyle ‘Ne kadar yapabilirsem’ düşüncesiyle hareket etmelidir.

Seyahat çantasının içerisine çocuklarının en sevdikleri oyuncakları, kitapları, defterleri ve sıkılmalarını önleyecek yeni nesneleri bulundurmalıdır.

Eğer çocuklar çok küçük değilse ve ilkokul çağına ulaşmışsa ibadet yapmaları teşvik edilmelidir.

Tavaf alanı aşırı kalabalıksa aile üyeleri sırayla tavaf etmelidir. Geride kalan kişi çocuğun yanında kalmalıdır.

– Umre ziyareti sırasında ve döndükten sonra çocukların yolculuk boyunca gösterdikleri güzel davranışlardan dolayı onlara teşekkür edilmeli ve ödüllendirilmelidir.

Önceki İçerikBesan Ladoo nasıl yapılır? En pratik tarifi…
Sonraki İçerik3 hareketle fit karın! Suda yapabileceğiniz en etkili bölgesel zayıflama hareketleri
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.