Biberon temizliği en iyi nasıl yapılır? Sirke ve karbonatla en hijyenik yıkama yöntemi

0
42

İçinde süt ya da mama kaldığı zaman kötü kokulara neden olabilen biberonun temizliğinin nasıl yapılması gerektiği oldukça önemlidir. Doğru yöntemlerle gerçekleştireceğiniz biberon temizliği ile bebeğinize hijyenik ortam sunabilirsiniz. Biberon temizliği nasıl yapılır? Biberondaki süt kalıntıları nasıl geçer? Sirke ile biberon temizliği nasıl yapılır? Karbonatla biberon temizliği işe yarıyor mu? Biberon temizliğinde fırça ve steril etme yöntemi…

Vücutta hastalıklara neden olabilecek zararlı mikrop ve bakterilere karşı bebeğinizin sorunsuz bir şekilde büyüyüp gelişmesini istiyorsanız, başta oyuncakları olmak üzere kullandığınız tüm eşyaların yeterince hijyenik olmasına dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin ev içerisinde temas edeceği tüm yerlerin temizliğine ekstra dikkat ve özen göstererek, bakımını sağlıklı yollarla gerçekleştirebilirsiniz. Bebek ürünleri arasında en çok kullanılan ve annelerin eli ayağı olan yardımcı bu ürünlerin temizliğini doğru bir şekilde yapabilmek için bilinçli olmak oldukça önemlidir. Sağlıklı ve doğru yöntemlerle steril edebileceğiniz biberonların temizliği için bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Peki evde biberon temizliği en iyi nasıl yapılır? Biberonu yıkarken nelere dikkat etmek gerekir? Biberondaki süt kalıntıları nasıl geçer? En hijyenik biberon temizleme yöntemleri…

BİBERON TEMİZLİĞİNDE ÖNEMLİ PÜF NOKTALAR

Biberonu temizlerken içerisinde kullanacağınız deterjanın kimyasal içermemesi gerekir. Bunun için tercih edebileceğiniz organik bebek deterjanları ile biberon temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Biberonun içerisinde kalan süt artıkları bebeği olumsuz etkileyip zarar verebilir.

Bunun için biberonun çok iyi bir şekilde durulanmasına dikkat etmelisiniz. Yeni alınan biberonu temizlemek için yapabileceğiniz ilk şey, suyun altında uzun süreli çalkalamak ve daha sonrasında kaynamış suya koymaktır. 5 veya 10 dakika kadar kaynatacağınız biberon kendiliğinde sterilize olacaktır.

FIRÇA İLE BİBERON TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Kadınların temizlik konusunda üstüne tanımadığı çamaşır sularını bebek ürünlerinde kullanmak büyük hata olur. Buna bağlı olarak da bebek ürünlerini kimyasallardan uzak tutup, doğal malzemelerle temizlik yapmak daha uygun olacaktır.

Biberon fırçasını seçerken ucunun muhakkak ‘yarım ay’ şeklinde olanlarını tercih edin. Bazı biberon fırçalarının uç kısmında yerinden çıkartılabilir daha küçük fırçalar var. Bu kısımla bebeğinizin ağzının değdiği yerleri temizleyebilirsiniz.

Önünüzde bulunduracağınız orta büyüklükteki bir leğenin içine koyduğunuz suya parfüm, paraben ve klor içermeyen doğal deterjan ekleyip fırçayı içinde köpürtün. Daha sonra fırçayı biberona sokarak güzelce yıkayın. Fırçanın ucundan çıkan küçük fırça ile de biberon kapağındaki silikonlu bölgeyi temizleyin.

BİBERON NASIL STERİL EDİLİR? BİBERON TEMİZLEME YÖNTEMLERİ

Büyük bir tencerenin içine yarısı kadar su koyun ve içine temizlikte kullanılan beyaz sirkeden ortalama bir çay bardağı kadar ekleyin. Daha sonra cam biberonla beraber (plastik zarar verebilir) suluk ya da emzik gibi diğer malzemeleri de ekleyebilirsiniz. Yaklaşık 5 dakika kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın ve içindeki suyunu döküp malzemeleri tek tek suda biberon temizleyicileri ile yıkayın.

KARBONATLA BİBERON TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

İçi derin bir tencereye su koyup biberonun içini de sulu bir şekilde tencereye koyun. Hem biberona hem de tencereye ilave edeceğiniz bir miktar karbonatla kaynatılan biberonu güzelce durulayın. Tencereyi temizledikten sonra yeniden alınan ürünleri sadece suyla kaynatın.

Ardından biberon ılınınca süngerle biberonu temizleyin. Temiz bir bezle kurulama işlemi gerçekleştirin.

Önceki İçerikÜnlü sunucu Alexa Chung’un yaşadığı Imposter sendromu nedir? Belirtileri nelerdir?
Sonraki İçerikDisney karakterlerinin rengarenk dünyasını yansıtan kombin modelleri
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.