Zehirli mantar nasıl anlaşılır? Mantardan zehirlenince ne yapılmalı?

0
27

Kastamonu doğumlu mantar dostu Naim Güleç, toplum içerisinde en çok endişe ettiğimiz hatta endişelerin giderek fobi haline geldiği mantar tüketimi ile ilgili çok önemli noktalara atış yaptı. Zehirsiz mantar türlerini gönül rahatlığıyla yiyebilmek için mantarda zehrin hangi belirtilerle kendini gösterdiğine değindi. Peki mantarda zehir olduğu nasıl anlaşılır? Ülkemizdeki en verimli mantar alanlarını keşfedebileceğiniz yerler…

Vücut için faydalı besin değerlerine sahip olup ülkemizde çeşit çeşit türleri bulunan mantarlar, genellikle toplum içerisinde yemeye en çok çekinilen yiyeceklerdendir. Her ne kadar mantar tadı sevilirse sevilsin tüketilmesi düşünülen mantarın içerisinde zehir olup olmadığı endişesi çoğu kimseyi mantar yemekten mahrum bırakabiliyor. Mantar dostu Naim Güleç ise zehirli ve zehirsiz mantar türlerinde bilinmesi gereken aydınlatıcı noktalara değiniyor. Aynı zamanda ülkemizdeki en verimli mantarların nerede olduklarının ipuçlarını da veren Mantar dostu Naim Güleç’in Yasemin.com editörlerinden Ebrar Albayrak’a yaptığı o açıklamalar haberimizde sizlerle…

Yasemin.com/ ÖZEL

”BOLETUS AİLESİNİN EN DEĞERLİ MANTARLARI BİZDE!”

– Ülkemizde zehirli bir yapıya sahip olan mantar türleri nelerdir? Mantarda zehir olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Mantarlardan tamamına yakını ülkemizde neredeyse var, siyah bilinen bir tane Türüf türü haricinde dünya üzerinde kıymetli denen mantarların yüzde doksanı Türkiye’de mevcut. Mantarın tadına bakmakta kişiden kişiye göre değişebiliyor. ‘Sezar’ yani yumurta mantarı da denilen mantarı bazıları yediği zaman kimileri çok lezzetli bulurken kimileri çok tatsız buluyor. Sezar (imparator) mantarını kızartarak yemeye çalışırsanız onu mahvetmiş olursunuz. Çiğ yenebilen bu mantarı tereyağında pişirerek lezzetli bir şekilde yiyebilirsiniz. Türkiye’nin Batı’sında Boletus ailesinin en değerli mantarları ülkemizde var. Morel yani kuzu göbeği dediğimiz bu mantarların hepsi bizde var.

Sığırdili mantarı Avrupa’da çok yaygın bir mantarın fazla miktarda Çam Ormanlarında olduğuna rastlamaktadır. Türkiye’nin milli mantarı olarak bilinen Kanlıca mantarı, bazı yerlerde çok fazla tercih edilmiyor ama Fransa’da aşırı rağbet görüyor. Küçükken mantarların toplanmasını uygun görmüyoruz. Amanita gibi mantar türleri volvonun üzerinden çıktığı için rengi pek belli olmayıp zehirleme yapabiliyor.

”O MANTARI GÜNÜMÜZDE BİR İNSAN TANISA VE BİLSE ÖLMEYECEK!”

– İçerisinde zehir bulunmayan mantarlar hangileri? Korkmadan yenebilecek mantarlara örnek verebilir misiniz?

Semt pazarlarında en fazla bulabileceğimiz mantarlar Kanlıca çeşididir. Çok nadiren Sığırdili mantarı, kültür mantarları ile Boletus mantarlarına rastlayabilirsiniz. Pazar günleri Kasımpaşa’da kurulan ya da Cumartesi günü kurulan İnebolu pazarında akşam ezanı vaktine kadar alışverişinizi yapabilirsiniz. 7-8 çeşidi çok kolay bir şekilde bulabileceğiniz bu mantarlar ülkemizde çeşit eşit yer alırken diğer ülkelerde bu kadar yaygın değil.

Amanita ailesinden Köygöçüren mantarını günümüzde bir insan tanısa ya da bilse ölmeyecek. Mantarlardan korkmak yerine onları bilmek ya da daha çok tanımaya çalışmak günümüzdeki ‘Mantar fobisini’ ortadan kaldıracaktır. Son olarak şunu söyleyebilirim korku mantarı bize dost bulmaz…

”ÜLKEMİZDEKİ MANTARLARINI EN VERİMLİLERİ O BÖLGEDE…”

– Mantar yolculuğuna çıkacak olsak rotamızı nerelere çevirebiliriz? Türkiye’deki en ideal mantar toplama mekanları nereler?

İstanbul’a yakın mantarla ilgili keşif yaptığım yerlerden birisi Belgrad tarafından vize saray Kırıkkale’ye kadar sınıra gidilebilecek Kuzey Ormanları diyebileceğimiz yerlerdir. Yine Beykoz’dan Ümraniye’ye kadar Şile, Ağva, Adapazarı gibi Karadeniz Bölgesine kadar gidilebilir. Toroslar ve Ege mantarda çok verimli bölgelerdir. Rakım ve enleme göre mantarların görülme sıklığı vardır. İstanbul’da en yakın yer; Beykoz Ümraniye tarafındaki Kent Ormanları diyebiliriz.

Önceki İçerikKış abiye modelleri 2019
Sonraki İçerikReçetesiz adet söktürücü ilaçlar! Adet söktürücü ilaç hamileliği engeller mi?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.