Zayıfladıktan sonra sabit kiloda nasıl kalınır? Verilen kilolar neden geri alınır?

0
31

Zayıfladıktan kısa bir süre sonra hızla alınan eski kilolar, oldukça motivasyon bozucu bir durumdur. Diyette kilo verdikten sonra alınan kiloları sabit korumak istiyorsanız yapabilecekleriniz elbette mevcut! Peki sabit kiloda kalmak için ne yapılmalı? Diyet sonrası kilo alanlar nasıl beslenmeli? Kilo korumada ne yenir? Verilen kiloları geri almanın sebepleri neler? İşte diyet sonrası sabit kiloyu koruma…

Etkili bir diyet programı sonrasında ortaya çıkan pozitif sonuçlar, kişi üzerinde her ne kadar mutluluk sağlasa da en ufak bir rahatlama da yeniden kilo alımı görülebilmektedir. Uzun uğraşlar sonucu uygulanmaya çalışılan diyetlerin etkisini gördükten sonra kısa zamanda eski kilolara geri dönmek oldukça üzücüdür. Ancak verilen kiloları geri almamak için yapabilecekleriniz de elbette mevcut! Gündelik yaşantı içerisinde uygulanabilecek sağlıklı bir beslenme programı ya da etkili spor egzersizleri ile verilen kiloların geri alınmasının önüne geçebilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır. Peki bunlar neler? Verilen kiloları neden geri alırız? Sabit kiloyu koruma yöntemleri…

VERİLEN KİLOLAR NEDEN HIZLA GERİ ALINIR?

Kilo takıntısı olan kadınlar için ekstra üzücü bir durum olan bu problemin en büyük sebebi, kısa zamanda yapılan şok diyetlerdir. Vücuttaki yağı değil de suyu ve kası eritmeye yönelik bazı diyet programları başlangıçta işe yarıyor gibi görünse de kısa zamanda verilen kiloların hızla geri alınmasını sağlamaktadır. Vücut tipini bilmeden uygulanan her diyet etki göstermeyeceği gibi beraberinde gelebilecek olan bazı sağlık problemleri ne yazık ki kaçınılmaz olacaktır.

DİYET SONRASI HIZLI KİLO ALMA NEDENLERİ:

Fazlalık kilolarından kurtulmak istedikleri için çareyi diyet listelerinde arayan kimselerin etkisini görseler dahi bir süre sonra eski kilolarına ulaşması hayal kırıklığına uğratan bir durumdur. Bu gibi durumların yaşanmasında en büyük etken kişinin diyet ile alakalı olan düşünceleridir. Diyet uygulayıp kilo verdikten sonra eski beslenme alışkanlıklarına dönerek zayıflayabileceğini zannetmeleri verilen kiloyu geri almada büyük rol oynamaktadır. Sıkı ve disiplinli bir diyet listesi sonucunda yüksek kalori değerine sahip  beslenme alışkanlıklarına başlamak kısa zamanda kilo alımına sebep olmaktadır.

DİYETTE VERİLEN KİLOYU GERİ ALMAMAK İÇİN…

İnce ve fit bir görünüme sahip olmak isteyen kadınların en başından beri göz önünde bulundurması gereken düşünce tartıda ki düşüşten ziyade yağ dokusunu azaltmaya çalışmak olmalıdır. Uygulanan diyet boyunca fazla miktarda kas dokusu kaybedilirse metabolizmanın hızı düşecek ve kilo verme zorlaşacaktır. Hatta kilo alımı daha kolay hale gelecektir.

Verilen kilonun sabit olarak korunması için diyette her besin grubundan faydalanmak gerekir. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanında düzenli uygulanan bölgesel zayıflama egzersizleri diyette büyük bir uğraş sonucu verdiğiniz kiloları geri almayı önlemede etkilidir. İstediğiniz kiloya ulaştığınızda sağlıklı beslenme programınızı devam ettirilmeli, her gün düzenli yürüyüş yapmalı ve en az 8 bardak su içmelisiniz.

SABİT KİLODA NASIL KALINIR? DİYET SONRASI KİLO KORUMA YÖNTEMLERİ

Diyet yaptıktan sonra tartıda istediğiniz rakama ulaştıysanız bundan sonraki yapabileceğiniz ilk şey, kiloyu korumaktır. Diyet sonrasında verdiğiniz kiloları geri almamak için şu kriterlere dikkat etmekte fayda var. İşte etkili bir kilo korumanın püf noktaları…

1- PORSİYONLARI AZALTIN

Ana öğünlerde yiyeceğiniz gıdaları yarı yarıya daha az tüketmek zamanla ne kadar kilo kaybettirdiğini size gösterecektir.Yarım porsiyonlar halinde daha fazla besin gruplarına yer vermek midenizi dolduracaktır.

2- YAĞLI SOSLAR TÜKETMEYİN

Özellikle de akşam yemeklerinde sofraların olmazsa olmazı olan salatayı yağlı olarak tüketmemelisiniz.

3- UYUMAYA YAKIN VAKİTTE YEMEK YEMEYİN

Uyku düzeniniz yerine oturduysa uyuma vaktine yakın bir aralıkta yemek yememeye dikkat edin. Gece uykusu haricinde uyumak istiyorsanız akşam yemeğinden 5-6 saat sonra uyumak sizin için daha iyi olabilir.

4- LİFLİ BESİNLERE KARNINIZDA DAHA FAZLA YER AYIRIN

Karnınızda tokluk hissinin kısa vadeli olmasını istemiyorsanız lifli gıdalara öncelik verin. 

KİLO KORUMADA NE YENİR? KİLO KORUMA İÇİN SAĞLIKLI BESİNLER

Protein grubu besinler: Et, peynir, yumurta.

Kalsiyum içeren besinler: Bu gruba süt ve yoğurt dahil edilir.

Ekmek ve tahıl ürünleri: Bu gruptaki yiyecekler karbon hidrat ağırlıklı ve B grubu vitaminlerinden zengin yiyeceklerdir.

Sebze grubu besinler: Çiğ sebze ve salatalar, sebze yemekleri

Meyve grubu besinler: Bir çok vitamin, mineral ve lif yönünden son derece zengindir. Ve ayrıca karbon hidrat içerirler.

Yağ: Yemeklerde mümkün olduğunca az olmalı, katı yağlardan kaçınılmalı, sıvı yağ kullanılmalı, ayrıca az miktarda yağlı kuru yemiş (fındık, fıstık, ceviz, badem vb.) tüketilmelidir.

Şeker ve şekerli yiyecekler: Bu gruptaki yiyecekler mümkün oldukça az tüketilmelidir.

Önceki İçerikEn kolay ve pratik tuzlu kurabiye tarifleri
Sonraki İçerikDurian meyvesinin faydaları nelerdir? Durian hangi hastalıklara iyi gelir? Durian nasıl tüketilir?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.