Yüzde oluşan delik ve çukurlar nasıl geçer? Yüzde delik neden olur?

0
24

Sivilceli ciltlerin sık karşılaştığı problemlerden biri olan cilt delikleri zaman zaman can sıkıcı bir hal alabilir. Sizde cildinizde oluşan delikleri ve çukurları gidermek için farklı yöntemleri deneyebilirsiniz. Peki yüzde oluşan sivilce ve çukurlar nasıl giderilir? Hangi yöntemler cilt çukurlarını giderir? Haberimizin detaylarında sorularının yanıtını öğrenebilirsiniz.

Yüzdeki delik ve çukurlar, tıpta gözenek olarak adlandırılıyor. Portakal kabuğu görünümünde olan bu delikler, sivilceli ciltlerin çok sık karşılaştığı bir cilt problemidir.  Yüzdeki deliklerin yani gözeneklerin oluşmasına sebep olan nedenlerden biri genetik yatkınlıktır. Yağlı ya da karma yapıda bir cilde sahipseniz cildinizdeki gözenekler genişler. Yüzdeki gözeneklerin çok genişlemesi sadece görünüm açısından değil bakterilerin cilde girmesi, kirin ve yağın gözenekleri tıkaması ve bunun sonucunda aknelerin oluşmasına ortam hazırlar. Ayrıca tüketilen bazı yiyecek ve içecekler kişide farklı sonuçların ortaya çıkmasına ve buna bağlı yağ tüketiminin artmasına neden olur. 

Yüzde deliklerin olmasındaki diğer nedenler de; aşırı sivilce çıkması, akne problemleridir. Tabi bazen de bizim sivilcelerle oynamamız, patlatma ve sıkma gibi yanlış uygulamalar yapmamız da sebep olur. Böyle yaptığımızda gözenekler açılır ve beklenmedik bir şekilde kılcal damarlar çatlayarak içinden çıkılmaz bir hal alır. Ayrıca temizlenmeyen ve hiç müdahale edilmeyen sivilcelerde cilt çukuru yerine siyah nokta ve akne gibi sorunlara yol açar. 

PEKİ CİLTTE OLUŞAN BU DELİK VE ÇUKURLAR NASIL GEÇER?

LAZER TEDAVİSİ;Genellikle fondöten uyguladığınız zamanlarda kendini daha fazla gösteren delikleri teknolojiden faydalanarak yok edebilirsiniz. Lazer tedavisi sayesinde cildinizdeki delik ve çukurları doldurarak kısa sürede kurtulabilirsiniz. Yüzdeki hasarın durumuna bakıldıktan sonra, cildi soyan ya da soymayan olarak iki farklı yöntemle lazer işleminiz gerçekleştirilir. Cildin üst tabakası yakılarak uzaklaştırılır, alt kısımdan daha yeni ve pürüzsüz bir derinin gelmesi beklenir. Cildin soyularak yenilenmesi haftalar sürebilir. Bu yöntem delikler için en etkili yöntemlerden biri olsa da biraz pahalıdır.

KİMYASAL PEELİNG; Kimyasal peeling yöntemiyle cildin üst tabakasının yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Genellikle yüzeysel izler ve delikler için kullanılan bu yöntem, kısa sürede işe yarayan etkili yöntemlerden biridir. Cildin üst katman kimyasal peeling sayesinde yakılır ve bu işlem mutlaka bir uzman hekim tarafından yapılmalıdır.

DERMABRAZYON; Lazer yönteminde olduğu gibi bu yöntem de sivilce izlerinin ve yüzdeki deliklerin yer aldığı cildin üst tabakası soyularak yapılır. Bu yöntemde cildi soymak için metal bir fırça kullanılır. Metal fırça ile soyulan cilt yenilenmesi için bir kaç hafta gerekmektedir. 

EVDE CİLT DELİKLERİ VE ÇUKURLARI İÇİN MASKE TARİFLERİ

1. YÖNTEM;

 1 tatlı kaşığı mısır unu, 1 çay kaşığı kil ve 1 su bardağı suyu güzelce karıştırın. Ardından deliklerin olduğu bölgeye sürüp, kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra yavaşça ovalayarak kili yüzünüzden çıkarın. Bu yöntemi haftada 2 defa düzenli olarak uyguladığınızda kısa sürede değişimi fark edeceksiniz.

2. YÖNTEM;

1 adet yumurta akı, yarım tatlı kaşığı limon suyu, yarım tatlı kaşığı bal ve 2 tatlı kaşığı yaş mayayı karıştırın. Cildinize uygulayıp 30 dakika kadar bekletin. Ilık su ile temizleyip, cildinize nemlendirici uygulayın. Bu yöntemi haftada 1 ve 2 kez yapabilirsiniz. 

Önceki İçerikKuş gözü baklavası nasıl yapılır? Kuş gözü baklavasının püf noktaları
Sonraki İçerikRoaccutane nedir? Nasıl kullanılır? Roaccutane yan etkileri nasıl geçer?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.