Yüz şekline göre makyaj nasıl yapılmalıdır?

0
39

Yüz şeklini doğru bir şekilde analiz etmek bazı konularda bize yardımcı olur. Özellikle makyaj yaparken yüz şeklinizi göz önünde bulundurursanız kusurlarınızı kapatıp güzel yanlarınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizler için, yüz şekline göre makyaj yapımı hakkında bilgiler veriyoruz. Sizin için bir araya getirdiğimiz makyaj önerileri bu konuda size yardımcı olacaktır.

Oval yüz şekline göre makyaj

Eğer oval yüze sahipseniz, yanaklarınız daha düzdür ve alnınızla çeneniz birbirini dengeler. Bu nedenle, diğer yüz şekillerine göre daha avantajlı olan oval yüzlüler gölgelendirme işlemine daha az gereksinim duyarlar. Allığı elmacık kemiğinden kulağa doğru yatay bir şekilde sürerek yüzünüzde daha derin bir ifade bırakabilirsiniz. Yüzünüzü köşeli değil, yuvarlak gösterecek makyaj yapmak sizin için daha doğru bir tercih olacaktır. Göz makyajınız ve ruj seçiminizde yüzünüzdeki dengeyi bozmayacak şekilde hareket etmelisiniz. Koyu tonlarda bir göz makyajını koyu bir rujla bir araya getirmelisiniz. Eğer göz makyajınızda hafif tonlar tercih ettiyseniz, dudaklarınızda sade bir parlatıcı kullanarak dengelemelisiniz.

Köşeli yüz şekline göre makyaj

Sert görünümlü hatlara sahip olan bu tarz yüzler, köşeli çeneleri ve çıkık alınlarıyla ön plana çıkarlar. Köşeli bir yüze sahipseniz, fondöteni sürerken yüzün orta kısmına yoğun, dışa doğru daha hafif uygulamaya dikkat etmelisiniz. Sert görünümlü hatlarınıza yumuşak bir görünüm kazandırmak için koyu renkli bir fondötenin üzerine “belirgin olmasını istediğiniz bölgeleri aydınlatacak” açık renk bir fondöten kullanın. Allığı, elmacık kemiklerinizden şakaklarınıza doğru uygulayarak yüz hatlarınıza yumuşak bir görünüm kazandırabilirsiniz. Aydınlatıcıyı daha çok göz altlarınızda ve çenenizde kullanmaya özen gösterin. Şakaklarınızı ve çene kemiklerinizi gizlemek için bu bölgelere bronzlaştırıcı allık sürebilirsiniz. Canlı renklerde rujlar kullanarak dikkatleri dudaklarınıza çekebilir, çenenizin göze batmamasını sağlayabilirsiniz. Yüzünüzde vurgulamak istediğiniz noktayı iyi belirlemelisiniz. Gözünüzde koyu renk bir ton kullanacaksanız, dudaklarınızda daha doğal renkler tercih etmelisiniz. Dikkat çekici bir ruj sürüyorsanız sade bir göz makyajı yaparak dengelemelisiniz.

Yuvarlak yüz şekline göre makyaj

Eğer yuvarlak bir yüze sahipseniz çene ve elmacık kemiklerini belirgin hale getirmeye çalışın. Öncelikle ten renginize uygun bir fondöten uygulayın, daha sonra gizlemek istediğiniz bölgelerin üzerinden koyu renk bir fondötenle geçin. Allığı elmacık kemiğinden gözün dış ucuna doğru, yanak çukurunda bir üçgen oluşturacak şekilde sürün. Yuvarlak yüzlerde baskın özellikler olmadığından belirgin olmasını istediğiniz bölgeyi makyajla ortaya çıkarırsınız. Eğer yuvarlak yüze sahipseniz; fondötenin ardından, göz altları, burun ucu ve ağız kenarlarına aydınlatıcı kullanarak hatlarınızı belirginleştirmelisiniz. Şakaklarınıza ve çene kenarlarınıza bronzlaştırıcı sürerek yüzünüzün daha uzun gözükmesini sağlayabilirsiniz. Gözlerinize ve dudaklarınıza vurgu yaparak yüzünüzün daha oval görünmesini sağlayabilirsiniz. Gözler ve dudaklar arasında mutlaka bir uyum yakalamalısınız. İkisi de benzer tonlarda olmalı.

Üçgen yüz şekline göre makyaj

Üçgen şeklinde bir yüze sahipseniz, yüzünüzde dengeli bir görünüme kavuşmak için elmacık kemiklerinizi ve çenenizi ön plana çıkarmalı ve alnınızda gölgelendirme yapmalısınız. Çene bölgeniz dar olup, alın bölgeniz geniş ise, fondöten yardımıyla alın bölgenizi gölgeleyerek dar görünmesini sağlayın. Öne çıkmasını istediğiniz kısımları ise açık renk fondötenle aydınlatın. Allığı, elmacık kemiği üzerinden gözün uç bölümüne doğru yuvarlak şeklinde uygulayın. Eğer alın bölgeniz dar, çene bölgeniz geniş ise alın bölgenizi belirgin hale getirin. Çene bölgesini koyu renk bir fondötenle gölgeleyerek, dar görünmesini sağlayın.Makyaj yaparken fondöteni yüzünüzün her yerine eşit dağıtarak uygulamalısınız. Yanağınıza aydınlatıcı pudra sürerek gözlerinizi öne çıkarabilirsiniz, ancak aydınlatıcıyı çenenize uygulamanız daha önemli. Çenenize uyguladığınız aydınlatıcı bu bölgenin daha geniş göstermesini sağlar. Şakaklarınıza biraz bronzlaştırıcı allık sürerek de alnınızı daha ince gösterebilirsiniz. Elmacık kemiklerinizin güzelliğini ortaya çıkarmak için ise onları şeftali tonunda bir allıkla renklendirebilirsiniz. Gözlerinizde daha açık tonlar kullanmaya özen göstermelisiniz, asıl olarak yüzünüzün orta kısmı dikkat çekmeli.

Uzun yüz şekline göre makyaj

Eğer uzun bir yüz şekline sahipseniz yüzünüzün daha oval ve kısa görünmesini sağlamalısınız. Ten renginize uygun bir sıvı fondöten ve fondöteninizden bir iki ton koyu pudra yardımıyla bu görünümü yakalamak mümkün. Elmacık kemiklerinizi ve çenenizi ön plana çıkarmak için pudra kullanarak, yüzünüzün daha kısa görünmesini sağlayabilirsiniz. Allığı çene kemiklerinizden şakaklarınıza doğru sürmeniz de benzer sonuca ulaştıracaktır. Özellikle “kedigözü” gibi belirgin bir göz makyajı ile de daha oval bir yüz görünümüne kavuşabilirsiniz. Alın ve çene bölgenizi gölgelendirmek için teninizden 1-2 ton koyu fondöteni, yatay şekilde kullanabilirsiniz.

Kalp yüz şekline göre makyaj

Bu tip yüzler çene kısmına doğru daraldığından yapmanız gereken şey, bu bölgelerin daha geniş görünmesini sağlamak. Çenenize daha açık tonlarda bir kapatıcı uygulayarak bunu başarabilirsiniz. Kalp şeklinde yüzlerde elmacık kemikleri belirgin haldedir. Elmacık kemiklerinizi daha da ön plana çıkarmamak için allığınızı yoğun kullanmamaya özen gösterin. Alın bölgenizde, ten renginizden birkaç ton daha koyu bir fondöten kullanarak da dikkatleri yanağınızdan uzaklaştırmanız mümkün.

Yüz şekline göre makyaj nasıl yapılmalıdır, öğrendiniz.

Önceki İçerikKusursuz yaz makyajı için 5 ipucu
Sonraki İçerikBoyalı saçlar için bakım önerileri
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.