Ana Sayfa Blog Yosunun faydaları nelerdir? Yosun çayı nasıl yapılır ve neye iyi gelir?

Yosunun faydaları nelerdir? Yosun çayı nasıl yapılır ve neye iyi gelir?

0
Yosunun faydaları nelerdir? Yosun çayı nasıl yapılır ve neye iyi gelir?

Su bitkisi olan yosunun insan sağlığına faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Peki yosunun faydaları nelerdir? Yosun nerelerde kullanılır? Yosun çayı nasıl yapılır ve neye iyi gelir? Sizler için Asya ülkelerinde yemek ve kozmetik sanayinin vazgeçilmez ham maddesi olan yosun hakkında merak edilenleri araştırdık. Haberin detayında yosuna dair her şeyi bulabilirsiniz.

Su dibinde yetişen yüzeye varmak için içi boş bir gövdesi olan yosunlar, dalgalarla kıyılara vurur. Klorofil üreten yosunlar, asalak bitki türlerinde yer alır. Çin, Japonya ve Kore gibi ülkelerde ilaç, gıda ve kozmetik sanayinde kullanılır. İçeriğinde  A, B1, B2, B6 ve C vitaminleriyle niyasin, iyot, potasyum, demir, magnezyum ve kalsiyum barındırır. Hemen hemen her çeşidi tüketilen yosunun bağırsak kurtlarını dökmede, saçları kuvvetlendirme cildi pürüsüzleştime gibi faydaları vardır. Salata, çay ve ana yemeklerde ana maddedir. Fazla tüketildiğinde metabolizmayı bozar. Bu yüzden ishale neden olabilir. Bunun dışında zararı bilinmemektedir. Yosun ticaretinde en güçlü ülke Çin’dir. Çin’de okyanus diplerinden toplanan yosunlar, kayalara vurmuş yosunlardan daha kalitelidir. İnsan sağlığına faydası olan bu bitki örtüsü su dibinde yaşayan canlı hayvanların hem saklanma hem de besin ihtiyaçlarını giderir. 

YOSUNUN FAYDALARI NELERDİR?

İyot bakımından oldukça zengin olan yosun, trioid bezlerinin çalışmasını sağlar. Hormonları dengeleyen iyot, özellikle kadınsal hastalıkların yaşanmasını önler.

Güçlü bir vitamin deposuna sahip olan yosun, üst solunum yolu hastalıklarını önlemek için oldukça etkili bir besindir. Balgam söktürücü özelliği olan yosun boğazların tahribatını önler. Ayrıca akciğerde meydana gelen deformelerin de önüne geçer. 

Eski çağlarda yara ve yanık gibi durumlarda açık olan yerin enfeksiyon kapmaması için kullanılırmış. Cildin hasra aldığı alanı hızla iyileştiren yosun, aynı zamanda eklem, kas ve kemik ağrılarda da iyileştirme görevi görür. 

Cilt hem dış hem iç sağlık sorunlarından olumsuz etkilenir. Ciddi anlamda hastalıklara neden olan bu etkileri şiddetini azaltmada kullanılan yosun hücrelerin hızla yenilenmesini sağlar. Uzakdoğu insanlarının yaşlanmamasının sırrı olan yosun, çorba veya çay yapılarak tüketilir. Dıştan müdahalede ise direk olarak hasarın yüzeyine bırakılır. Ya da zeytin yağı, aleo vera ile karıştırılarak maske hazırlanır. 

Yosun çayı mide sağlığı için birebirdir. Mide asidini dengeler. Besinlerin öğütülmesi için mide kasını güçlendirir. Ayrıca reflü ve ülser gibi hastalıkları önler. Yapılan araştırmalarda yosunun halsizlik ve anoreksi gibi hastalıkları engellediği tespit edilmiştir. 

Yüksek antioksidan özelliği olan yosun vücudu serbest radikallerden arındırarak vücudun fazla asit yağ, toksin gibi hücreleri birikmesinin önüne geçer.

LDL kötü kolesterol seviyesinin yüksekliğine denir. Bu kolesterol yüksek oldukça kalp ve damar sağlığı olumsuz etkilenir. Bunu dengeleyen besinler tüketilmesi gerekir. Yosun bu kötü kolesterolü düşürmede etkili bir besindir. Yosunu çay, çorba ya da geleneksel yemeklerin içerisine eklenerek tüketilebilir.

Yosun uzun süre tok tutma özelliği olduğundan kilo vermede de etkilidir. Düşük kalorisi olan yosun, diyet listelerinde ilk sıralarda yer alır. 

YOSUN ÇAYI NASIL YAPILIR VE NEYE İYİ GELİR?

4 gram yosun

Bir adet limon 

Bir tatlı kaşığı bal

İki bardak su 

Yosunları bir kasede iyice öğütün üzerine rendelediğiniz limonu ve suyu ekleyip ortalama 5 dakika kaynatın. Ocaktan aldığınız bu karışımı süzüp balı ekleyip tüketin. Bu karışımım mide ağrılarına sindirim problemlerinden en çok yaşana kabızlığa iyi gelir.