Yasemin çayının faydaları nelerdir? Doğada bulunan etkili adet söktürücü…

0
28

Çin en faydalı besinleri seçerek yüzyıllardır tüketmekte bunlardan biri de yasemin çiçeğidir. Çiçekten elde edilen çay ruhsal olarak fayda sağladığından gün içinde mutlaka bir tane tüketilir. Modern çağ bilim insanları da bu bitki çayını tüketmeyi öneriyor. Zeytin ailesine ait olan yasemin hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki Yasemin çayının faydaları nelerdir?

Kuzey Amerika kökenli olan yasemin çiçeği, yabani çiçekler arasında geçer. 300’den fazla türü olmasına rağmen en çok kullanılan ise Çin ve Arap yasemin çiçekleridir. İçeriğindeki uçucu yağı yıllar sonra keşfedilmiş. Bu yağ kozmetik ve parfüm sanayisinde sıklıkla kullanılmıştır. Yasemin çiçeği Çin de çay olarak sık sık tüketilir. Depresyon ve stres gibi ruhsal hastalıkları rahatlatmak için kullanılan yasemin çayı doğada bulunan en etkili rahatlatıcı çaylar arasında yer alır. Beyaz yaprakları olan yasemin çiçeği olgunlaştıkça meyve üretir. Çoğunlukta beyaz olarak yetişen yasemin çiçeği, enderde olsa pembe ve mor renklerde de görülür. İtalya’da süs bitkisi olarak kullanılan yasemin çiçeği yüzyıllardır keşfedilmiş faydalı bir bitkidir. Eski çağlarda şiddetli adet sancısı çeken kadınlara ve böbrek ağrısı olan hastalara çayı doğal ilaç olarak verilirmiş.Bilimsel literatürde oleaceae olarak geçen yasemin çiçeği Çin de Molihua Cha olarak bilinir. Yasemin çayı kandaki kırmızı hücre sayısını artırır. Modern çalışmalarda ayrıca yasemin çayının bağışıklığı güçlendirmede etkili olduğu ortaya çıkarıldı. 

YASEMİN ÇİÇEĞİ NE İŞE YARAR?

Yapraklarından yağına ve tohumlarına kadar inanılmaz faydaları olan yasemin, bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilebilir. Kokulu bir bitki olan yasemin. eski çağlarda kaynatılıp lapa haline getirilerek yarların üzerine konulurmuş. Hızla iyileşme sağlamasının yanı sıra cildin lekeli hasarlı olmasını da engeller. Bazı yörelerde yasemin çiçeği kurutulup evin içinde yakılırmış. Bu yöntemle de baş ağrısı ya da sinüzit gibi rahatsızlıkların azaldığı tespit edilmiştir. Özellikle baş ağrısına iyi gelen yasemin tütsüsünü günümüzdeki alternatif tıp uzmanları da önermektedir. 

YASEMİN ÇAYININ FAYDALARI NELEDİR? 

İçerdiği sakinleştirici maddeler sayesinde sinirlerin daha sakin çalışmasını destekler. Bu sayede hormonların salgılanmasını artırarak beyin sağlığını korur. Gün boyu hem çevresel etkiler hem de sağlıksız beslenme ile ortaya çıkan depresyon ve stres için en doğal ilaçtır.  Yapılan araştırmalara göre; düzenli tüketilen yasemin çiçeği yağı uykuyu düzenlediği melotanin hormonunu artırdığı gözlemlenmiştir.

Antifungal, antiviral ve antibiyotik özelliği olan yasemin çiçeğinin yağı uçucu yağ kategorisinde yer alıyor. Yasemin çiçeğinin bu özellikleri sayesinde hücreleri yenileyerek erken yaşlanmanın önüne geçer. Cilt ve saç için oldukça faydalı olan yasemin çiçeği yıpranmış saçları güçlendirirken, sivilceye meyilli cildin dermis tabakasını yeniler.

Antibiyotik özelliği sayesinde sadece cildi yenilemez aynı zamanda vücudun içeriğinde gezen serbest radikalleri temizler. Bağışıklığı güçlendirir. Hastalıklara karşı vücut direncini artıran yasemin çiçeği, bu sayede kansere meyilli hücreleri de engeller.

Mevsim geçişlerinde sıklıkla görülen üst solunum yolları enfeksiyonlarından sonra görülen kuru öksürük boğazı ağır tahribata uğratır. Aynı zamanda bu enfeksiyon sinüs kanallarını tıkayarak burundan enfes alışverişini zorlaştırır. Akciğerlerde ciddi hasarlara neden olan bu iki durumu önlemek için güçlü antibiyotiklere ihtiyaç var. Ancak ilaç olan antibiyotikler vücutta farklı sağlık sorunlarına neden olabileceğinden bu rahatsızlıklar esnasından uzmanların önerdiği ilk şey doğal ilaçlardır. Doğal ilaçlarda en etkisi ise yasemin çiçeği yağıdır. Sıcak suya yasemin yağı damlatıp soluyabilirsiniz. Bu buhar etkisi enfeksiyonların sıvı şekilde vücuttan çıkmasına yardımcı olur. 

Uyarıcı etkiye sahip olan yasemin çiçeği günümüzde sıklıkla yaşanan halsizlik ve yorgunluk gibi sağlık sorunlarına da iyi gelir. Bazı alternatif tıp uzmanların Yasemin çiçeğini kaynatıp banyoda durulama suyu olarak kullanacağınız suya eklemeyi önerir. Bu su tüm vücuttaki gözeneklerin temizlenmesine ve vücudun rahatlamasına yardımcı olur.

Lavanta yağı, portakal yağı ve kekik yağı ile karıştırılarak doğal parfüm elde edebilirsiniz.

Bazı kadınların hormonal sıkıntılardan dolayı adetlerinde düzensizlik oluşur. Bu da adet zamanlarında şiddetli kanama ve sancılara neden olur. Kurutulmuş bir avuç yasemin çiçeğini bir bardak kaynar suya ekleyin demlendikten sonra süzüp içine limon sıkıp tüketin. Kısa sürede sancısız adet sökmeye yardımcı olur. 

Vücudun bazı noktaları vardır buraya yapılan masajlar vücudun rahatlamasını sağlar. Ense, ayak tabanı, avuç için, alnın tam ortası bu noktalar arasında yer alır. Sardunya, lavanta, nane ve yasemin çiçeğinin yağlarını karıştırarak bu noktalara dairesel masajlar yaparak rahatlatabilirsiniz. 

NOT: Yüksek bir sakinleştirici etkisi olduğundan gün içerisinde fazla kullanılmamalıdır. Aksi halde konsantre eksikliğine neden olur.

Önceki İçerikToni&Guy Casual deniz tuzu etkili şekillendirici sprey incelemesi
Sonraki İçerikTon sür ton makyaj nedir ve nasıl yapılır? Tonsürton makyajın püf noktaları
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.