Ana Sayfa Blog Yaban mersinin faydaları nelerdir? Kanı temizleyen yaban mersini..

Yaban mersinin faydaları nelerdir? Kanı temizleyen yaban mersini..

0
Yaban mersinin faydaları nelerdir? Kanı temizleyen yaban mersini..

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan yaban mersini farklı yörelerde farklı isimlerle geçmektedir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen yaban mersini hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki yaban mersinin faydaları nelerdir? Eylül ayında toplanan yaban mersini kış boyu farklı şekillerde tüketilir. Haberin detayında yaban mersinine dair her şeyi bulabilirsiniz.

Ayıüzümü, keçiyemişi, cranberry ve airelle olarak da geçen yaban mersini funda ailesine aittir. Ilıman iklime uygun yetişen yaban mersini, üzümsü bir meyvedir. Serin ve dağlık alanlarda bolca bulunur. Bu yüzden ülkemizde en sık Karadeniz bölgesinde yetişir. Genel olarak ise Kuzey Avrupa, Amerika’daki Rocky Dağları’nda görülmektedir. Ormanlık alanlarda yabani formda yetişen bu tür, 1906 yılındaki bilimsel çalışmalarda araştırılmıştır. Ancak tüketimi yüzyıllara dayanıyor. Osmanlı kitabelerinde yaban mersini, bitkisel çay olarak alternatif tıpta kullanılıyordu. Ayrıca bazı alternatif tıp ilaçlarda da ham madde olarak eklenmiştir. Tüm ülkelerde yetiştirilme alanları koruma altına alındı. Yaban mersini özellikle günümüzde idrar enfeksiyonu hastalıklarında doğal ilaç olarak tüketiliyor. Amerika’da yaban mersinine özel bahçeler ayrılmıştır. İçerdiği yüksek antioksidan sayesinde güçlü bir toksin atıcıdır. Bu yüzden aşırı tüketilmesi de önerilmez. Aksi halde böbreklerin işlevselliğini bozabilir. Düzenli ve uzman kontrolünde tüketildiğinde ise inanılmaz faydalar sağlar. Mor renkte olan meyveler etine dolgundur. Tadı hem ekşi hem de tatlıdır. İçeriğinde; şekerler, pektin, tanen ve mirtillin denilen bir boya maddesi ile A ve C vitaminleri vardır.

YABAN MERSİNİN FAYDALARI NELERDİR? YABAN MERSİNİ HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

Sinir hücrelerini yenileyerek hafızayı güçlendirir. Konsantre problemi yaşayanların tüketilmesi tavsiye edilir. Beyin gelişimini destekleyen yaban mersini, ayrıca ceviz ile beraber de tüketilebilir. 

Yapılan bazı araştırmalarda yaban mersininin sağlıklı beslenmede en etkili besinler arasında yer aldığı ortaya konmuştur. Özellikle diyet yapmak isteyen ama aynı zamanda gün içinde enerji kaybetmek istemeyenler için ideal bir besin olan yaban mersini, obezite gibi hastalıkların da ilerlemesini engeller. 

Anti enflamatuar etkisine sahip olan yaban mersini, metabolizmanın işlevselliğini artırarak sindirimi kolaylaştırır. Bağırsak florasını koruyan yaban mersini hem ishal hem de kabızlık gibi sağlık sorunlarının yaşanmasının önüne geçer. 

Bazı uzmanlar göz problemi yaşayan kişilerin taze olarak yaban mersini tüketilmesini tavsiye eder. Hatta bazı göz hastalıklarını engeller.

Antioksidan bakımından zengin olan her besin gibi yaban mersini de hücrelerin mutasyona uğramasının önüne geçerek kanser hastalıklarına zemin hazırlayan durumları ortadan kaldırır. Kandaki enfeksiyonları azaltır. 

Faydası saymakla bitmeyen yaban mersini ağız ve diş sağlığına da katkı sağlar. Ağız içi enfeksiyonuna neden olan sorunları neredeyse sıfıra düşüren yaban mersini, tükürük bezlerinin de işlevselliğini artırır. Böylece diş taşlarının oluşumuna engel olur. 

Kan basıncını ve kan değerlerini dengeleyen yaban mersini, böyleye tansiyon hastalıklarının da önüne geçer. 

Günümüzde de yaygın olarak yaşanan idrar enfeksiyonları kişinin hem yaşam kalitesini düşürür hem de psikolojik durumunu olumsuz etkiler. Şiddetli ağrılara neden olan bu hastalık için en doğal ve kesin çözüme sahip olan yaban mersini uzmanlar tarafından önerilir.

Antioksidan bakımından zengin olan yaban mersini cilt hücrelerini yeniler.

YABAN MERSİNİNİN ZARARI VAR MIDIR?

Adet dönemindeki kadınların tüketilmesi önerilmez. Çünkü aşırı kan kaybına neden olur. Aynı zamanda kısa zamanda ameliyat olacak ya da olanlarında tüketilmesi tavsiye edilmez. Aşırı tüketildiğinde sindirimi bozabilir. Kronik kan hastalığı olanların ayrıca ilaç kullananların uzmanlarına başvurması gerekir.

YABAN MERSİNİ NASIL TÜKETİLİR?

Reçel, meyve suyu, tatlandırıcı ve çay olarak tüketilebilir. Kuru yaban mersinlerinden bir yemek kaşığını bir buçuk su bardağı suyla beraber 10 dakika kaynatıp tüketebilirsiniz.