Vücut tipleri için en uygun abiye modelleri!

0
32

Vücut tipinize uygun bir abiye tercih etmeniz vücudunuz üzerinde daha iyi taşımanızı sağlar. Seçeceğiniz abiyenin ayrıca göğüs ve omuz yapınıza, boy uzunluğunuza uyumlu olması gerekir. Peki doğru abiyeyi nasıl seçebilirsiniz? İşte vücut, göğüs, omuz ve boy ölçülerinize en uygun abiyeyi seçmenizin kolay yolları.

Her kişinin farklı bir vücut tipi ve ölçüsü vardır. Bu sebeple her kalıp, model her vücut tipine uygun olmaz.  Dört vücut tipi bulunur. Bunlar sırasıyla: Armut, Kum Saati, Dikdörtgen ve Elma’dır. Her birinin sahip olduğu özellikler farklıdır. Bu vücut tipleri için doğru kalıbı, modeli ararken dikkatli olmanız gerekir. Eğer kendi vücut tipinize uygun bir model seçmezseniz, büyük bir faciaya sebep olabilirsiniz. Buna neden olmamak için, sahip olunan ölçü hakkında detaylı bilgiye sahip olunması gerekir. İçeriğimiz içerisinde bu bilgilere detaylıca yer verdik.

Pandemi süreci sonrasında artan söz, nişan ve düğün gibi kalabalık davetlerde abiyeler sıkça tercih ediliyor. Abiye alışverişinde bu bilgilere bağlı kalarak hareket edebilirsiniz. Peki vücut tipleri için en uygun abiye modelleri hangileridir?

 ARMUT VÜCUT TİPİNE GÖRE ABİYE

En yaygın vücut tipi olarak kabul edilen armut vücut tipine sahip kadınların belleri ince, kalçaları ise geniş olur. Bu nedenle bu vücut tipine sahip olan kişilerin seçtikleri abiyelerde ilgi çeken detayı kalçalarından uzak olan kısma doğru seçmeleri doğru olandır. Yani bütün ilgi üst kısımda olmalıdır. Bunun için V yakalı abiyeler ya da üst kısmı dar, alt kısmı ise volümlü modeller uygun olan seçimdir. Eğer omuzlarınız geniş değilse abiyenin omuz kısımları açık olursa daha şık olur. İnce kumaşlar, geniş kalçalı kişilerin giyeceği abiye ve elbiselerde kullanılmamalıdır.

KUM SAATİ VÜCUT TİPİNE GÖRE ABİYE

Sahip olan kişinin en ideal vücut tipine sahip olduğu düşünülen kum saati vücut tipinin ölçüleri 90-60-90’dır. Orantılı bir vücut tipi olduğu için kişiler. kıyafet seçiminde herhangi sorun yaşamazlar.Bu vücut tipine sahip kişilere en çok balık, V yaka, A kesim modeller yakışır.

 DİKDÖRTGEN VÜCUT TİPİNE GÖRE ABİYE

Kıvrımsız vücut hattına sahip olan kişilerin vücut tipi olan dikdörtgen vücut tipine en çok yakışan abiye modeli düz kesimlerdir. Ayrıca çift parça modeller de dikdörtgen vücut tipleri için en uygun olandır. Bu vücut tipi için sırt dekolteleri de oldukça idealdir.

 

 

 

 

ELMA VÜCUT TİPİNE GÖRE ABİYE

Eğer omuzlarınız geniş, göğüsleriniz büyük ise elma vücut tipine sahipsiniz demektir. Bu vücut tipinde orta bölge kalın, kollar ve bacaklar ise ince yapıdadır. Bu vücut tipinde dikkatler bele verilmemelidir. Göğüs bölgesine odaklanılması ve V yaka tercih edilmelidir. 

KISA BOYLULARA GÖRE ABİYE

Eğer boyunuz ortalama boy ölçüsünden dahi kısaysa, giyeceğiniz abiye midi boy, süper mini olmalıdır. Eğer kısa parçalar tercih etmek istemiyorsanız kuyruğu da boyu da uzun şifon abiyeleri tercih edebilirsiniz. Bu boydaki kişiler için düz renk ideal olandır. İddialı ve göze çarpan tasarım ve akseusarlardan uzak durulmalıdır.

UZUN BOYLULARA GÖRE ABİYE

Tam tersi olarak eğer boyunuz uzun ise, seçeceğiniz abiye de boyunuzu bir ölçü olarak kullanmanıza gerek yoktur. Çünkü bacak boyunuz uzun olduğu için, tercih edeceğiniz her abiye şık duracaktır. Uzun boylular için en çok yakışan dekolte ve detay, bacak yırtmacıdır.

OMUZLARA GÖRE ABİYE 

Geniş omuzlarda V yaka model bir abiye, omuzlar için şık duruş sağlar ve bu kısımları sıkmaz. Eğer giyeceğiniz abiye çift renk ise omuz kısmınızı ön plana çıkarmak için üst kısmı koyu tonlarda tutmanız gerekir. 

Göğüs kısmına dikkat çekici bir detay eklerseniz, omuzlarınız daha belirginleşmiş olur. Ve bu sayede omuzlar daha da genişler.

Önceki İçerikVejetaryenlik nedir? Vejetaryen diyeti nasıl yapılır?
Sonraki İçerikHamilelik haftası nasıl hesaplanır? Negele yöntemi ile hamilelik hesaplaması
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.