Varis nedir? Varis neden oluşur ve nasıl gider? En etkili varis gideren yöntemler

0
22

Kadınlarda daha sıklıkla görülen damar genişlemesi yani varis, ciddi hastalıklardandır. Birçok nedenden ötürü görülen varisin en belirgin özellikleri damarların gözle görülür şekilde büyümesidir. Gebelik ya da aşırı şişmanlık gibi durumlar sırasında da görülebilir. Varis hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki Varis neden oluşur ve nasıl gider? İşte cevap:

Varis, kalıtsal faktörlerden dolayı ortaya çıkan ciddi olmayan fakat görüntü bozukluğuna neden olan bir rahatsızlıktır. Mavi renkte, genişlemiş ve kıvrımlar yapmış olarak görülen varis, başlangıçta damarların genişlemesiyle de kendini gösterebilir. Çoğunlukla görüntü rahatsızlığı verse de daha sonra ağrıya yol açabilir. Varisin oluşmasına “gebelik, şişmanlık, uzun süre ayakta kalmak, bazı meslekler, kadın olmak, doğum kontrol hapları ve hormon tedavileri, dar giysiler giymek, kabızlık, yaşlılık ve genetik faktörler” neden olmaktadır. Gündelik yaşantıyı olumsuz şekilde etkileyen bu rahatsızlık kılcal damar varisleri, retiküler varisler ve büyük toplardamar varisleri olarak üçe ayrılır. Kılcal damar varisleri, gebelik ve hormon kullanan genç kadınlarda sıkça görülür. Telenjiektazi olarak da adlandırılan varis, görüntü olarak örümcek ağına benzerler. Retiküler varisler, diz arkası ve ayak bileği çevresinde görülen ciltten hafif kabarık ve mavi renklidir. Büyük toplardamar varisleri ise bacaktaki safen ven denilen büyük toplardamarın yetmezliği sonucunda oluşur. Ciltten oldukça kabarık ve yeşilimsi olurlar. Özellikle bacaklarda görülen bu rahatsızlığın riskini azaltmak için uzmanlar bazı önerilerde bulunur.  

VARİSİN EN BELİRGİN ÖZELLİKLERİ ŞUNLARDIR;

– Bacaklarda  mavi mor şişlikler
– Ağrı
– Bacaklarda ağırlık hissi
– Bacaklarda şişlik
– Bacaklarda uyuşukluk

VARİS RİSKİNİ AZALTAN ÖNERİLER NELERDİR?

Sıcak su, hamam sauna ve bitkisel sıcak sular varis riskini artırır. Bunun için soğuk kompres uygulamak varis şişkinliklerini indirir.

Varis en çok masa başı çalışanlarında görülür. Bu yüzde 30 dakikada bir kalkıp bacak egzersizleri yapılmalıdır. Aksi halde hareketsiz bacaklarda oluşan kan basıncı birden damarlara akınca damarların genişleme ihtimali yükselir. 

Hareketsiz insanın yanı sıra kilolu insanında bu rahatsızlığa yakalanma oranı yüksektir. Öğünlerinizde bol lifli besinler tüketmeye özen gösteriniz. Biriken zararlı mikroplardan kurtulmak içinde gün içerisinde bol miktarda su tüketiniz.

Yüksek topuklar yerine yüksek tabanlı ayakkabılar tercih ediniz. Dar kıyafetler yerine de bir beden büyük kıyafetler giyiniz. Uzmanların sizin için önerdiği varis çoraplarını da giymeyi ihmal etmeyiniz. 

VARİS GEÇİREN EN ETKİLİ YÖNTEMLER

Üzüm güçlü bir antioksidan olduğundan vücudun ödem birikmesine izin vermez. Ayrıca kan akışını da dengelediğinden varis gibi rahatsızlıkların riskini azaltır.

MAYDANOZ SUYU İLE VARİS GİDERME

Maydanoz çayı sıvı tutulması ve iltihaplanmayla ilişkili problemler için iyi bilinen bir tedavidir. Bir yemek kaşığı taze maydanozu bir bardak kaynar suya ekleyin ve 15 dakika bekletin. Karışımı süzün ve servis yapın. Sabahları aç karna ve isteğe göre öğleden sonra bir bardak daha için.

ADAÇAYI İLE VARİS GİDERME

Adaçayı, damarlarda meydana gelen iltihaplanmaları azaltarak dolaşımı artıran idrar atıcı özelliklere sahiptir.Bir bardak su kaynatın ve üzerine adaçayı yapraklarını ekleyin. Bu karışımı 2 dakika daha kaynatın ve servis etmeden önce uygun bir sıcaklığa ulaşana kadar bekleyin. Haftada 3 kere 2 bardak için.

AT KESTANESİ İLE VARİS GİDERME

At kestanesi yakıcı maddeler içeren bir besin olduğundan kan toplanmasını engelleyerek ödemi azaltır.

İŞTE AT KESTANE YAĞININ YAPIMI;

Önceki İçerikRetinol nedir ve ne işe yarar? Retinol cilt bakımına faydaları
Sonraki İçerikEvde bardakta mısır nasıl yapılır? Bardakta mısır yapmanın püf noktası
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.