Ana Sayfa Blog Vanilyanın faydaları nelerdir? Vanilya nasıl kullanılır?

Vanilyanın faydaları nelerdir? Vanilya nasıl kullanılır?

0
Vanilyanın faydaları nelerdir? Vanilya nasıl kullanılır?

Kokusu ile dikkatleri üzerine çeken vanilyanın insan sağlığına birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle tatlılarda şeker yerine kullanılan vanilya bağışıklık sistemini güçlendirir. Peki vanilyanın faydaları nelerdir? Vanilya nasıl kullanılır? Kalsiyum ve sodyum bakımından zengin olan vanilya hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Haberin detayında vanilyaya dair her şeyi bulabilirsiniz.

Salep ailesine ait olan vanilya tam bir şifa deposudur. 20 santimetre boylarında kadar varan vanilyanın yaklaşık 150 türü bulunmaktadır. Anavatanı Ekvatorun Pasifik kıyıları olan vanilya bitkisi ilk kez Mkesikada kullanılmıştır. Hoş kokusu ile kozmetik ve gıda sektöründe büyük yeri olan vanilyanın faydaları zamanla öğrenildiğinde alternatif tıpta da kullanılmaya başlandı. Ülkemizde sera ve botanik bahçelerde üretilir. Ancak çok fazla tüketilme alanı yoktur. Yaygın kullanıldığı alan ise tatlılardır. Asit dengeleyici özelliği sayesinde mideyi rahatlatır. İşlenmiş şekerler vücuda ciddi zararlar verir. Vanilya alternatif şeker olarak kullanılan en sağlıklı besindir. Şampuan, duş jeli, el sabunları ve cilt kremlerinde ham madde olarak eklenir. Vanilyanın toz hale getirilmesini ilk kez Fransız Edmond Albius keşfetti. Ayrıca yapılan araştırmalarda stres ve depresyon gibi psikolojik sağlık sorunları ile baş etmede de doğal ilaçtır. Beş dakika boyunca koklandığında sinir hücrelerini sakinleştirerek ortaya çıka duygu yoğunluğunu azaltır.

VANİLYANIN FAYDALARI NELERDİR? VANİLYA NASIL KULLANILIR?

Kadınların korkulu rüyası olan adet gecikmesi ve sancısına bin bir fayda sağlar. Aktarcılarda satılan vanilya bitkisinden 100 gram suda kaynatıp süzüp içiniz. Vanilya çayı ay dönümünü düzenleyerek şiddetli sancıları hafifletir. 

Mide asidini düzenleyerek hazımsızlık, şişlik ve yanma gibi sağlık sorunlarını engeller. Yemeklerden sonra bir tatlı kaşığı toz halinde tüketebilir. 

İçerdiği afrodizyak özelliği sayesinde vücudun günlük ihtiyacı olan enerjiyi verir. Bağışıklık direncini artırarak hastalıklara karşı savunma mekanizması sağlar.

Kas sistemindeki bozulma midedeki kasılmaları da etkiler. Bozulan kasılma sistemi kusma gibi problemlere neden olur. Vanilya mide kaslarını güçlendirerek kusma sorununu engeller. 

Vanilya yağı uçucu yağlar arasında yer alır. Bu yağ cilt düzeyindeki hücreleri yeniler. Kırışıklık ve yaşlanma gibi problemleri geciktirir. Aynı zamanda hücreleri yenilediğinden yüzeyde egzama gibi hastalıkların oluşma ihtimalini azaltır.

Alerjik reaksiyonlar sonrası sürüldüğünde ise oluşan kızarıklık, kaşıntı ve kabartı gibi durumların belirtilerini azaltır.