Üzerlik tohumunun faydaları nelerdir? Üzerlik tohumunun çayı nasıl yapılır?

0
33

Nazar otu olarak da bilinen üzerlik tohumunun insan sağlığına faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Peki üzerlik tohumunun faydaları nelerdir? Üzerlik tohumu çayı nasıl yapılır? Sizler için merak edilen üzerlik tohumu hakkında merak edilenleri araştırdık. Haberin detayında özellikle tıkanan sinüs kanallarına açmaya yardımcı olan üzerlik tohumuna dair her şeyi bulabilirsiniz.

Afrika, Asya ve Amerika gibi sıcak bölgelerde yetişen üzerlik bitkisinin tohumu ülkemizde çay olarak tüketilmektedir. Ayrıca bazı yörelerde bu tohum ev içerisinde yakılarak psikolojik rahatlattığı düşünülür. Bu yüzden de nazarlık tohumu olarak adlandırılır. Beyaz çiçekler açan bu tohumun içinde harmalin, harmin, harmalol, peganin adlı glikozitler ve kırmızı boya maddeleri bulunmaktadır. Tohumundan elde edilen yağlar tıbbı tedavilerde doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Afrodizyak etkiye sahip olan üzerlik otu depresyon ve strese iyi gelen bitkiler arasında en etkili olandır. Ancak aşırı tüketildiğinde göz ve mide sağlığını olumsuz etkiler. Üzerlik tohumu tüketmeden önce bir uzmana başvurmada fayda var. 

ÜZERLİK TOHUMUN FAYDALARI NELERDİR? 

Üst solunum yolları yüksek enfeksiyondan dolayı tıkanır. Üzerlik otu yakılıp dumanı koklandığında sinüs yollarının açılmasını sağlar. Bezlerde biriken enfeksiyonu akıntı ile atar. 

Üzerlik tohumundan yapılan çay mevsim geçişlerinde sıklıkla görülen ağır enfeksiyonlu grip sonrası yaşanan boğaz ağrısı ve iltihaplanmasına da iyi gelir. Boğazda biriken iltihabı balgam ile atar. Ayrıca göğüs ve akciğerlerde öksürüğe bağlı oluşan tahribatını şiddetini hafifletir.

Besin atıklarından kaynaklı bağırsaklarda ortaya çıkan kurtların dökülmesini sağlar. Sindirim yollarını temizleyerek yaşanma ihtimali olan bağırsak hastalıklarının önüne geçer. 

İçerdiği maddeler sayesinde rahatlatma etkisi olan üzerlik tohumu hafıza ve beynin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Unutkanlık ve alzheimer gibi hastalıklarla savaşır. Aynı zamanda uyku problemi yaşayanlar için oldukça etkisi olan üzerlik tohumu çayını yatmadan bir saat önce içtiğinizde rahat bir uyku yaşamanızı destekler. 

Hormonların düzenli çalışmasını sağlayarak yaşlanmayı önler. Bunun yanı sıra serotonin hormonlarını artırarak kişinin daha sakin olmasını sağlar. Uzmanlar özellikle kadınların adet öncesi sendromu sırasında tüketmesini tavsiye eder. 

Göz iltihaplanmaları için rezene tohumu ile beraber kaynatılıp ped pamuk yardımı ile göze sürülerek iltihabın kısa sürede atılmasını sağlar.

Ağızda biriken besin atıkları tükürük bezi ve mide dahil ağız kokusuna neden olurlar. Bunu engellemek için üzerlik tohumunu ağzını da tutunuz. Yumuşadıktan sonra atınız. Üzerlik tohumu içerdiği çözücü maddeleri tükürüğe yerleşir. Ağız içerisindeki tükürük biriken atıkları enzimler mide aracılığı ile vücuttan atar. 

ÜZERLİK TOHUMUNUN ÇAYI NASIL YAPILIR?

2 su bardağı suya bir yemek kaşığı üzerlik tohumu ekleyip 2 dakika kaynatın. 7 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra tüketiniz. Uzun süre ve devamlı tüketmemeye dikkat edin.

Önceki İçerikKırkkilit otunun faydaları nelerdir? Kırkkilit otu çayı nasıl yapılır?
Sonraki İçerikArpacık neden olur? Arpacık doğal yollarla nasıl geçer?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.