Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi neden olur? Uyku apnesi belirtileri nelerdir?

0
18

Gece boyu tekrarlanan ve uyku kalitesini düşüren uyku apnesi özellikle koronavirüs sürecinde arttı. Uzmanlar horlama ve uyku problemi olanları uyku apnesi konusunda uyardı. Yorgun ve travmatik olarak uykudan uyandırır. Hem uykuyu bozar hem de gün boyu vücut enerjisini olumsuz etkiler. Uyku apnesi nedir? Uyku apnesi neden olur? Uyku apnesi belirtileri nelerdir?

Uzun süreli devam eden horlamanın neden olduğu hastalıklardan biri olan uyku apnesi uyku sırasında solunumun kesilmesine yol açar. Ölüm riskine kadar neden olabilir. Uyku sırasında  ağızdan nefes alınması sırasında bademcikler ve küçük dil aşırı yumuşar. Kasların gevşemesiyle üst solunum yollarında sesler meydana gelebilir. Bu ses horlama olarak tabir edilir. Kişi uyku sırasında nefessizlik kaynaklı çırpınarak uyanır. Solunum yollarının hızla yumuşaması beyne uyarıcı gönderir. Bu uyarıcı yüzünden beyin uyanma sinyaliyle hareket eder. Ve uyku kesildiğinden kişi uyanır. Şeker ve astım hastalarının uyku apnesi olma riski daha yüksektir. 

UYKU APNESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Huzursuz bir uyku haliyle uyanılır.

– Uyku sırasında tuvalet ihtiyacında artış yaşanır.

– Artan mide rahatsızlıkları ve uzun süre ağzın açık kalmasıyla mide kapakçığı bozulur bu da reflüye neden olur.

– Sık sık su içme ihtiyacı olur.

– Bağışıklık sistemi beynin uyarılmasına karşı harekete geçer ve terleme yaşanır.

– Uyku sırasında solunum durmalarıyla uyanılır. 

– Ertesi gün stresli ve yorgun bir vücut haliyle kalkılır.

– Solunum sıkıntısı beraberinde oksijen yetersizliğine yol açar. Bu da kalp hastalıklarına zemin hazırlar.

– Günlük yaşam kalitesinde kalp ritim bozukluğu sık sık yaşanır. 

– Gün içinde uyku hali artar. 

– Oksijensizlik sadece kalbi riske atmaz aynı zamanda ani felce neden olabilir. 

UYKU APNESİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Tedaviye başlamadan önce yapılan Polisomnografi testiyle gece boyu kişinin beyin aktivitesinin ve solunumsal olayları takip edilir. Bunun aynı sıra uyku sırasında kalp, göğüs ve fiziksel hareketler de kayda alınan bazı testeler yapılır. Özellikle burun şekli ve uyku şekli en dikkat edilmesi gereken konudur. Bazı insanlarda doğuştan ya da sonrada oluşan burun şeklindeki bozuklukta bu durumlara neden olabilir. Kulak Burun Boğaz uzmanları tarafından tedavi edilir. İlerlemiş olan hastalara pozitif hava basıncı verilir. CPAP cihazı denilen bir makine uyku sırasında takılır. her ne kadar yorucu olsa da bu cihazla uyumak zorunludur. Aksi halde ciddi sonuçlara yol açabilir. Uyku aktiviteleri yapılır. 

Önceki İçerikEn kolay gelin tatlısı nasıl yapılır? İşte püf noktalarıyla gelin tatlısı tarifi
Sonraki İçerikYağ çekmeyen en kolay çiğ börek nasıl yapılır? Tam kıvamında çiğ börek yapmanın püf noktaları
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.