Tuvalete sık çıkmak zayıflatır mı? Su içince idrar yapmak kilo verdirir mi? Diyette idrara çıkma

0
104

Gün içerisinde sık sık tuvalete çıkıyor ve bunun diyette kilo verme süreciniz üzerindeki etkisinin ne olduğunu merak ediyorsanız bu haber tam size göre! Özellikle de yemek yedikten sonra sık sık tuvalete çıkıyorsanız bu durum hem sağlık hem de diyette iyiye işaret olabilir. Diyet yaparken tuvalete çıkmak kilo verdirir mi? Tuvalete sık çıkma nedenleri neler? Diyette idrara çıkınca yağ yakılır mı? Su içtikten ne kadar sonra idrar gelir? Diyette çok su içmek…

Kişinin gün içerisinde çalışan metabolizma hızı ile direkt bağlantılı olan tuvalete çıkma durumu, eğer düzenli ve abartılı değilse sağlık açısından yararlı olan su miktarı vücuda alınıyor demektir. Günlük hayatta sık tuvalete çıkanlar olduğu gibi idrara çıkma konusunda problem yaşayanların beslenme düzeninde bir bozukluk olduğu kolaylıkla anlaşılabilir. Karın bölgesinde sancı ya da şişkinlik gibi belirtilere rastlanıyorsa muhtemelen tuvalete az çıkılıyordur. Halk arasında yaygın görüşlerden bir tanesi de diyette tuvalete çıkmaya yöneliktir. Tuvalete çıkma sayısının sağlıkla olan ilgisi ile doğru orantılı olduğu düşünüldüğü gibi idrar rengine dair tespitler de öne sürülebiliyor. Fazlalık kilolarını verip bunlardan kurtulmak için diyet yapmak isteyen kimselerin sık idrara çıkmasının artıları olduğu gibi eksileri de vardır. Metabolizma düzeyine uygun bir diyet programı izlenerek tuvalete çıkma sayısı gözlemlenmelidir. Diyette sık idrara çıkma durumunun gözlemlenmesi için beslenme listelerinde su artırımı yapılan gıdalar tercih edilmelidir. Vücudun günlük alması gereken su miktarının fazlasını toksinlerle beraber atmak için bu tür besinler arttırılmalıdır. Günde en az 2-2,5 litre su içmek gerektiğinin en büyük ispatı da budur. Peki diyette su tüketiminin önemi nedir? Diyet yaparken sık idrara çıkma nedenleri neler? Yemek yedikten sonra idrara çıkmak kilo verdirir mi? Su içince idrarın gelmesi yağ yakar mı?

YEMEK YEDİKTEN SONRA TUVALETE ÇIKMAK ZAYIFLATIR MI?

Bölgesel zayıflamada ya da genel anlamda kilolardan kurtulmak için uygulanan birtakım diyetler sonucunda kişinin abartı olmamak kaydı ile sık tuvalete çıkması diyetin işe yaradığının göstergesidir. Sık tuvalete çıkma durumu metabolizmanın hareketli yani hızlı çalışıyor olması ile doğru orantılıdır. İdrar ya da dışkı olarak vücuttan atılan ağırlıklar büyük bir rahatlık sağlama imkanı verir.

Bunu en belirgin şekilde görmek istiyorsanız sabah tuvalete çıkmadan önce ve sonra mutlaka tartılın ağırlık farkını göreceksiniz. Dikkat ederseniz ağırlık kaybı diyoruz çünkü tartıda çıkan tam namı ile kilonuz değil ağırlığınızdır.

TUVALETTE SIK İDRARA ÇIKMA NEDENLERİ NELER?

Öncelikli olarak idrar için tuvalete çıkma ile dışkı için tuvalete çıkmanın nedenlerinin aynı olmadığı bilinmelidir. Vücuda alınan gıdalar ile sıvı içecekler kontrollü ve dengeli diyet programı ile metabolizma üzerinde etkisini gösterebilir. Diyette sık tuvalete çıkma durumunu yaşamıyorsanız bunun için hem hafif kalorili hem de doyuruculuğu yüksek olan lifli gıdaları tüketmekle aşabilirsiniz. Bağırsakların nemlenmesine yardımcı olan lifli besinler ile gün içerisinde en az 1 defa dışkı yapılabilir.

Lif bakımından zengin olan kayısı, karpuz, elma, bezelye, mercimek ve fasulye gibi gıdalarla tuvalete çıkma ihtiyacınızı yerine getirebilirsiniz. Direk olarak anında kilo vermenizi sağlamasa da vücutta şişkinlik ve ağırlık konusunda size epey yardımcı olacaktır.

Uzmanlar tarafından gün içerisinde tüketilmesi kesinlikle önerilen su miktarının dışında doğal meyve suları tüketilerek diyete destek çıkılabilir. Burada bahsedilen meyve sularından kasıt kesinlikle ev yapımı sağlıklı hazırlananlardır. Dışarıda hazır satılan meyve suları tam tersine tuvalete çıkma sayısında azalmaya sebep olmaktadır.

SU İÇTİKTEN SONRA İDRARIN GELMESİ ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR MU?

Gerek diyet yaparken gerek normal hayatta sağlık için çok önemli konulardan birisi de su tüketimidir. Kilo verme süreci ile doğru orantılı ilerleyen su tüketiminde su içme meyliniz ne kadar varsa kendinizi kilo vermeye o kadar kolay ikna edersiniz. Su içer içmez tuvalete gidip idrarınızı yapıyorsanız bu durum böbreklerin güzel çalıştığının kanıtıdır.

Tamamen bir filtre vazifesi gören böbrekler, ödem yoluyla alınan kiloları bir bir vermeye yardımcı olmaktadır. Vücuttan ödemi atmak için bol bol su içmeli ve metabolizma hızınızı böylelikle arttırmalısınız.

1 haftalık süreçte sağlıklı beslenmeye dikkat eder ve bol bol su tüketirseniz yaklaşık 3 kiloyu idrar yoluyla vücuttan atacaksınız.

İDRAR RENGİNDEN NE ANLAŞILIR? KİLO VERMEK İÇİN İDRAR RENGİ…

Diyet yapan kimseler idrara sık çıkmaya dikkat ettiği gibi çıkan rengin 3. veya 4. günlerde beyaz olmasına dikkat edilmelidir. Diyette idrar renginiz koyu ise vücudunuzdan yeteri kadar toksinleri atamıyorsunuz demektir. Vücudunuzdaki fazlalık şişkinlikleri yani ödemi atmak için yapmanız gereken tek şey su içmektir. Diyette Maydanozlu ve limonlu su tüketiminin ödem söktürücü etkisi oldukça fazladır.

Önceki İçerikİslam’ın Amentüsü animasyon oldu!
Sonraki İçerikKerevizin faydaları nelerdir? Bir hafta boyunca kereviz yerseniz ne olur?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.