Turne patates nedir? En kolay turne patates nasıl yapılır?

0
120

Son zamanlarda yemek yapmaktan çok yemeğin yapılış şekli ve teknikleri daha önem planda. Bu da TV8 kanalında yayınlanan Masterchef yarışmasındaki terimden kaynaklanıyor. Bu akşamki MasterClass da kesme teknikleri arasından turne patates trendler arasına girdi. Peki turne patates nedir? En kolay turne patates nasıl yapılır? İşte merak edilen tüm

Fransızca “tourné” kelimesinden gelen ve zaman zaman kelimenin İngilizce karşılığı ile “turned” olarak da anılan turne patates son günlerin en çok araştırılan konuları arasına girdi. Aslında bir patates doğrama tekniği olan turne patates, patates soyulduktan sonra büyüklüğüne göre 4 ya da 8 parçaya ayrılıyor ve ince uzun yumurta benzeri bir şekil alması için üstünden ve kenarlarından kesiliyor. İdeal durumda turne patatesin etrafında 7 yüzü olması gerekiyor ancak 8 yüzlü turne patates de kabul edilebilir bulunuyor.

Ürün turne edilirken çok fazla malzemenin israf edilmemesine dikkat etmek gerekiyor. Soyulduktan sonra turne aşamasında tıraşlanan parçalar ise pürelerde ve çorbalarda kullanılmak üzere kenara alınıyor.

Turne işlemi sadece patatesler için değil, havuç ya da kabak gibi sebzeler için de yapılabiliyor. Turne tekniğiyle hazırlanan sebzeler genellikle sotelendikten ya da buharda pişirildikten sonra garnitür olarak kullanılıyor.

Önceki İçerikKas çekilmesi nedir? Kas çekilmesinin nedenleri ve belirtileri nelerdir?
Sonraki İçerikDeniz suyu ve havasının faydaları nelerdir? Yazın görülen üst solunum yolları için…
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.