Ana Sayfa Blog Terenin faydaları nelerdir? Sigaraya maruz kalmış akciğerleri tertemiz yapan tere otu…

Terenin faydaları nelerdir? Sigaraya maruz kalmış akciğerleri tertemiz yapan tere otu…

0
Terenin faydaları nelerdir? Sigaraya maruz kalmış akciğerleri tertemiz yapan tere otu…

Salatalarda sıklıkla kullandığımız terenin insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır. Özellikle karaciğeri temizleyen bu mucize ot, turpgiller ailesine aittir. Ayrıca düzenli tüketildiğinde tere, sigara bırakan kişilerin, sigaranın neden olduğu deformasyonu azaltmada da birebir etkilidir. Peki terenin faydaları nelerdir? Merak edilenleri haberin detayında bulabilirsiniz.

Anavatanı Asya olan tere, turp ailesin aittir. Yağ yakımını hızlandırarak vücudun yağ tutmasını engeller. Bu yüzden tüketimi geniş bir bölgeye yayılır. İçinde bolca vitamin ve mineral olan terenin yabani olanına ıspatan denir. Ülkemizde bala yemekleri, cacık ve dolma da kullanılır. İlk keşfedildiği zamanlarda ise alternatif tıpta kullanılmıştır. Ödem atmada etkili olduğu fark edilen terenin güçlü bir söktürücü olmasından dolayı hamilelerin kullanması yasaklanmıştır. Günümüzde sigarayı bıraktırma kampanyalarında tüketilmemesi tavsiye edilir. Nahoş bir kokusu olan terenin tadı acımtıraktır. bu yüzden limon ve tuz ile tüketilmesi ya da her hangi bir yiyeceğe karıştırılarak tüketilmesi tavsiye edilir. Tere otu kurutulup çayı da yapılır. Yüksek miktarda protein, karbonhidrat, kalsiyum, demir, potasyum, kalsiyum ve demir içerir. 

İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN TERE OTUNUN FAYDALARI;

Çok güçlü bir balgam söktürücü olduğunu söyleyen Saraçoğlu iki ayda bir beş gün üst üste bir bağın bütününün tüketilmesini tavsiye eder. Soğuk suda iyice yıkatılan terenin köklerine yakın yerden kesilmesi daha uygun olur. Çünkü terenin yapraklarında olduğu kadar saplarında da vitamin bulunmaktadır.Ayrıca Saraçoğlu, taze tüketilmesinin daha sağlıklı olduğuna aksi halde sararmaya yüz tutmuş olan terenin, nanenin ve diğer yeşilliklerin bakteri ürettiğinden toksinlenmeye neden olduğunu vurguluyor. İlk beş gün üzerine limon sıkılarak düzenli tüketildiğinde akciğerde biriken tüm enfeksiyonu atar. Tüketildiğinde idrarda yanma olduğunu ancak bu yanmanın herhangi bir zararının olmadığını belirtiyor.

TERENİN FAYDALARI NELERDİR? TERE HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

Günümüzde yetersiz beslenmede dolayı artan kansızlığı giderir.

Enfeksiyon kaynaklı oluşan akciğer hastalıklarını önler. Bunun yanı sıra sigarada tahrip olmuş akciğeri yeniler.

Vücuttaki toksinleri tek seferde atacak kadar güçlü antioksidan içerir.

İdrar söktürücü özelliği sayesinde mesane ve böbreklerde taş, kum gibi sağlık sorunlarının yaşanmasının önüne geçer.

Stres, yorgunluk ve uykusuzlukla gerginleşen sinir hücrelerini sakinleştirerek sinir siteminin deforme olmasını önler. Beynin konsantre gücünü artırır.

Bağışıklık sitemini yenileyerek hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturur. 

Tere kaynatılıp banyo sırasında son durulamada bu su ile yıkandığında saç dökülmesini ve derinin dökülmesini önler. Saç köklerini güçlendirerek daha parlak ve canlı olmasını sağlar.

Karaciğer vücudumuzun en önemli organıdır. Yaşanan herhangi bir rahatsızlık diğer tüm organları ve cildi etkiler. Tere karaciğerin fonksiyonlarını artırarak toksinleri atmasına yardımcı olur.

B vitamini kompleksi bakımından zengin olan tere metabolizmayı düzenleyerek sindirimi kolaylaştırır. Bağırsak florasını dengeler.

Tere çiğ olarak ezilip dilde sürüldüğünde cilt yüzeyindeki kızarıklıkları yatıştırır. Varsa yaraları iyileştirir.

Solunum şikayeti olanların 5 bardak suya 10 tane iyi yıkanmış tere ekleyip 3 dakika boyunca kaynatılır. Dinlenmeye bırakıldıktan sonra süzerek aç karna tüketilir. Bu uygulama beş gün boyunca yapılmalıdır. Kür solunum, böbrek, sigara bırakma gibi bir sürü hastalık için kullanılabilir. 

TERENİN ZARARI VAR MI?

İçeriğinde keskin maddeler içeren tere, mide hastalıklarına yol açabilir. Özellikle ülser hastası olanların sıklıkla tüketmesi önerilmez. Ayrıca fazla tüketildiğinde aşırı gaz yapabilir. Bağırsak florasını hasara uğratacağından sindirim sorunlarına neden olur. Aşırı tüketildiğinde tiroid bezlerini büyümesine bile yol açar. Bazı uzmanlar hamilelik ve emzirme döneminde de aşırı tüketilmesini önermez.