Tavşanlı leblebisi nedir ve nasıl yapılır? Tavşanlı leblebisinin lezzet sırrı

0
55

Türkiye’nin coğrafi işaretlerle patentlenerek uluslararası koruma altına alınan ve tescillenen yerel değerlerinin tanıtımına ve ulusal birliğine katkı sağlayan Değerlerin Daveti programında son bölümde Tavşanlı’nın coğrafi işaretli ürünü Tavşanlı leblebisi tanıtıldı.

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Nohutun günlerce uğraşı sonucu terbiyesi ile, özel fırınlarda kavrulmasıyla elde edilir. Bu işlem şu aşamalardan geçer: Nohut 3 ayrı günde 3 kez tavlama işlemine yani ısıtılma işlemine tabi tutulur. 3. tavlamadan sonra bir alana serilerek dinlenmeye bırakılır. Bu yaklaşık 15 günlük bir süreyi kapsar. Leblebi yapılacağı günün akşamı ıslatılarak kabarması sağlanır. Ertesi gün leblebi yapılacağı tavada önce ısıtılır, sonra “mafrak” denilen aletle hafifçe bastırılarak kabuklarının çıkarılması sağlanır. Bu işlem sırasında nohutların bir kısmı ikiye bölünür. Bu ikiye ayrılanlar elekle bütünlerden ayrılır. Bölünenlere “kırık leblebi” de denir. Bunlardan daha çok leblebi unu yapmak için yararlanılır. Bütün olan leblebiler değişik şekillerde satışa sunulur. Bir kez daha kavrulma işlemine tabi tutulmaları sonrasında sarı üstüne siyah benekli görünüm kazanır. Buna “çifte kavrulmuş leblebi” denir. Taze leblebinin iki parmak arasında sıkıldığında un gibi ufalanması gerekir. Tavşanlı isminin bir rivayete göre; “Tavı şanlı” olarak nitelendirildiği, leblebinin yapımında kullanılan tavlamak yani kavurmak anlamına geldiğinden dolayı isminin bu şekilde oluştuğuna inanılmaktadır. Bundan dolayı bu ilçeye Leblebi diyarı denilmektedir. 

Baharat, şeker ve çikolata ile tatlandırarak karamellisinden karanfillisine, sakızlısından, kahvelisine, tarçınlı, limonlu ve acılısına kadar leblebinin 43 çeşidini yapan Tavşanlılı üreticiler, “yarım çeşit” olarak nitelendirdikleri kırık leblebiyle birlikte 43,5 çeşit leblebi ürettiklerini söylüyor. 

Programda ayrıca, “Tavşanlı leblebisi nasıl yapılır? Tavşanlı leblebisinin üretim aşamaları nelerdir? Tavşanlı leblebisi nasıl üretilir?” soruları yanıtlandı.

Önceki İçerikMeyir çorbası nedir ve meyir çorbası nasıl yapılır? Meyir çorbası püf noktaları
Sonraki İçerikPratik yemek tarifleri neler? Çalışan kadınlar için pratik ana yemek tarifleri
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.