Tarhana (çörtük) otunun faydaları nelerdir? Çörtük otu hangi hastalıklara iyi gelir?

0
141

Çok güçlü bir kokuya sahip olan çörtük otu, yemeklerde sık sık baharat olarak kullanılır. Yağı da çıkartılarak kullanılan tarhana otu solunum yolu hastalıklarına oldukça fayda sağlar. Peki tarhana (çörtük) otunun faydaları nelerdir? Çörtük otu hangi hastalıklara iyi gelir? Sizler için tam bir şifa kaynağı olan çörtük otu hakkında merak edilenleri araştırdık. Haberin detayında çörtük otuna dair her şeyi bulabilirsiniz.

Halk arasında şifalı ot, dikenli ot ya da tarhana otu olarak geçen çörtük otu, keskin kokusu ile dikkat çeken otlar arasında yerini alıyor. Kozmetik ve gıda sektöründe geniş bir ağa sahip çörtük otunun yağı da çıkartılarak kullanılabilir. Kendiliğinden yetişen çörtük otu, kokusu ve tadı ile yemeklere farklı bir tat katıyor. Yüzyıllardır alternatif çağda kullanılan çörtük otu, solunumdan boşaltıma kadar pek çok hastalığa doğal ilaçtır. Yaprakları ve çiçeğinin ayrı ayrı kullanıldığı çörtük otu genellikle kurutularak tüketilir. Her aktarcıda bulunan çörtük otu yani tarhana otu evinizin bahçesinde de kolaylıkla yetişebilir. Maydanozgiller ailesine ait olan tarhana otu, sebze olarak da yemeği yapılabilir. Koku ve tadı ile yemeklere farklı bir aroma verir. Ülkemizde İzmir ve Manisa’da yetişen tarhana otu, güneşte kurutularak cam kavanozlarda muhafaza edilir. Yemek piştikten 15 dakika sonra atılarak tazeliği korunur. Ayrıca salata ve turşularda eklenebilir. Bazı yörelerde kaynatılarak çay olarak ta tüketilir. 

TARHANA (ÇÖRTÜK) OTUNUN FAYDALARI NELERDİR? ÇÖRTÜK OTU HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

Çörtük otunun böbreklere çok büyük bir faydası vardır. Besin atıklarının birikmesi ile böbreklerde oluşan taş ve kumu dökmede birebir etkili olur. Sancısız ağrısız bir şekilde çörtük otu taşı döker. 

Böbreklerdeki taşı ve kumu dökmenin yanı sıra idrarı sökmede de etkili olur. Ayrıca mesanenin enfeksiyon kapması önleyerek ağrısız bir şekilde enfeksiyonların atılmasına yardımcı olur.

Mide hastalıkları günümüzde sık sık yaşanan problemler arasındadır. Hazımsızlık, şişkinlik, ülser ve reflü gibi rahatsızlıklara zemin hazırlayan problemleri ortadan kaldırır. Ayrıca oluşan hastalıkların şiddetini hafifletir. Özellikle yemeklerden sonra yaşanan gaz problemlerine iyi gelir.

Tarhana otu çayı astım ve bronşit gibi akciğer hastalıklarına da iyi gelir. Nefes alış verişleri düzenleyen tarhana otu çayı, boğazdaki enfeksiyonlarını da temizler. Bronş borularında solunum yolu ile gelen enfeksiyonlu hücrelerin birikmesini önler.

Kadınlarda daha fazla görülen kulunç ağrıları boyunda sık sık yaşanır. Tarhana otu gibi güçlü antioksidanlar oluşan kulunçları rahatlatır. Kasları yumuşatır.

Tarhana otu ayrıca cilt hastalıklarına da iyi gelir. Özellikle egzama gibi sık sık yaşanan cilt sorununun şiddetini azaltan tarhana otu suyu cilt yüzeyindeki hücreleri de yeniler. 

Önceki İçerikBebeklere kilo aldıran çorba nasıl yapılır?
Sonraki İçerikMeryem Ana otu hamilelikte nasıl kullanılır? Meryem Ana Otunun şaşırtıcı faydaları
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.