Ana Sayfa Blog Suh bitkisinin faydaları nelerdir? Şeker hastalarına şifa olan bitki

Suh bitkisinin faydaları nelerdir? Şeker hastalarına şifa olan bitki

0
Suh bitkisinin faydaları nelerdir? Şeker hastalarına şifa olan bitki

Van’da yetişen suh bitkisinin insan sağlığına faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle peynir yapımında kullanılan suh bitkisi ile yapılan araştırmalar sonucunda bitkinin şeker hastalarına adeta şifa verdiği ortaya çıkarıldı. Peki suh bitkisinin faydaları nelerdir? Haberin detayında suh bitkisine dair her şeyi bulabilirsiniz.

Van kahvaltılarının vazgeçilmezi olan otlu peynirin içindeki bitki suhdur. Bu bitki aynı zamanda Van’da yetişir. Bitkinin yapraklarından gövde kısmına kadar olan her alan rahatlıkla kullanılabilir. Saf hale acımsı bir tadı olan bitki peynir ile harmanlandığında tatlanır. Bilim insanlarının dikkatini çeken bu bitki ile yapılan çalışmalar sonucunda bitkinin kanda bulunan şeker düzeyini dengelediği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra suh bitkisinin daha birçok faydası tespit edilmiştir.

Türkiye’de 6 milyondan fazla insan şeker hastasıdır. Şeker hastalığı vücutta çok ciddi komplikasyonlara neden olur. Kandaki şeker oranını artırarak kişinin ölümüne bile sebebiyet verir. Yüksek şeker oranı böbrek hasarına, görme kaybına ve hatta uzuvları yaşanmasını sağlar. Kandaki şeker yani insülin direnci kontrol altına tutulmadığında kalp rahatsızlıklarına, felce, yüksek tansiyona, diş etlerinin çürümesine ve sinir sisteminin hasara uğramasına neden olur.

PEKİ SUH BİTKİSİNİN FAYDALARI NELEDİR?

Vücuttaki sıvı dengesini korur.

Sık sık yaşanan idrar sorununu giderir.

Pankereas organındaki faydalı hücre sayısını artırır ve yeniler.

Bağırsaklardaki florasını düzenleyerek rahat tuvalete çıkmayı destekler. 

Hücre yenileme özelliği olan bu bitki yaşlanma ve kırışıklığı azaltır.

Midedeki asit oranını destekleyerek mide duvarının diğer besinlerden zarar görmesini önler. 

Karaciğerdeki fazla toksinlenmeyi azaltarak kendi kendini temizlemesini destekler.