Sosyal medya fenomeni Duygu Özaslan’ın yaşadığı Bulimia Nevroza hastalığı nedir?

0
32

Ünlü fenomen Duygu Özaslan’ın plajdaki görüntüleri sosyal medyada olay oldu. Ancak gerçek bir süre sonra ortaya çıktı. Özaslan, aşırı yeme hastalığı yani bulimia nervoza hastalığına yakalandığını itiraf etti. Bu açıklama üzerine herkes bulimia nervoza hastalığının ne olduğunu araştırdı. Peki sosyal medya fenomeni Duygu Özaslan’ın yaşadığı Bulimia Nevroza hastalığı nedir?

Yapılan araştırmalara göre; bulimia nervoza(kusma hastalığı) yüksek sosyo-ekonomik düzeydeki aile bireylerinde görülür. Bulimia nervoza; şişmanlık korkusu ve psikolojik rahatsızlıklar sonrası ortaya çıkar. Yediğinden suçluluk duymak, tiksinerek yemek, sürekli kusma isteği ya da tek öğünde aşırı yemek yeme gibi belirtilerle kendini gösterir. Genellikle genç kızlarda, manken, hostes, oyuncu ve sanatçıların yanı sıra vejetaryen atlet oyuncuları ve kronik hastalığa sahip kişilerde de görülür. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan görüntüleri sonrası sosyal medyada linç edilen Duygu Özaslan, video çekerek açıklamada bulundu. Özaslan, hastalandığını belirtti. Yemek yeme bozukluğu olan bulimia nervoza hastalığına yakalandığını belirtti. Ünlü fenomenin bu açıklamalarından sonra bulimia nervoza hastalığı merak konusu oldu. Genel olarak yemek yeme bozukluğu olan bulimia nevrozanun bir çeşidi olan aşırı yemek yeme isteği kişinin isteği dışında geliştiği söylenir. Normal bir insanın yiyebileceği yemeğinin neredeyse iki katını yiyen hastaların vücutlarında ciddi deformasyonlar yaşanır. Bunun yanı sıra sindirim sistemi bozulur. Yemek yeme kontrolünün kaybı tam tersi de olabiliyor. Bazıları da yemek yemeyerek aynı sağlık sorunlarını yaşar. Aşırı yemek yeme psikolojik rahatsızlıklar etkeninde gelişir. Aşırı bunalım ve depresyonda olan kişilerin sağlıklı düşünmemesi sonrası dengesiz olarak yüksek kalorili besinler tüketir.

SOSYAL MEDYA FENOMENİ DUYGU ÖZASLAN’IN YAŞADIĞI BULİMİA NEVROZA HASTALIĞI NEDİR?

Hastalık kişinin ruhsal bir durum yaşadığı ya da aşırı kilo aldığını düşündüğü süreçte ortaya çıkar. Kusma ilaçları alarak bulimi hormonunun bozulmasına neden olur. Bu hormonun bozukluğu kandaki şeker oranını düşürür. Bu nedenle zayıflamaya çalışırken aslında hastalar düşük kan değerleri nedeniyle daha fazla yemek yeme isteğinde bulunur. Vücut şekil bozukluğu artan hasta aynı zamanda hızla bölgesel yağlanma yaşar. Hem psikolojik süreci atlatmamış hem de yaşadığı bu dengesiz vücut bozukluğu ile depresiflik süreci artar. Daha fazla kilo almaya neden olur. Tabi bu süreç bazılarında ise tam tersi sürekli kusmaya yol açar. Erkeklere kıyasla kadınlarda daha fazla görülür. Ergenil öncesi ya da yetişkinlik yaşı 40’tan sonra yaşanır. Ancak nadiren de olsa 25 ve 30 yaşlardaki kadınlar da yaşayabilir. Duygu Özaslan’da bunlardan biri olduğunu itiraf etti. Genç fenoman yaşadığı ruhsal sıkıntılar nedeniyle bu hastalığa yakalandığını belirtti. Hastalığın gözle görülür belirtisi ise vücut yapısındaki bozukluktur. Bunun dışında ciddi oranda kan içindeki şeker oranının bozulmasına yol açar. 

BULİMİA NERVOZA NEDEN OLUR?

– Kendini beğendirme isteğine bağlı yapılan aşırı diyet ve sporun birden bırakılması

– Sosyal ortamdan kopma, ilgi odağı olmama, uyku problemi

– Toplum içerisinde sürekli baskı altında hissetmek

– Çocukluk yaşlarında yaşanılan travmalar

– Aşırı kaygı ve terk edilme korkusu hastalığa davetiye çıkartır. 

BULİMİA NERVOZANIN SONUÇLARI

– Hormon bozukluğuna bağlı gelişen adet düzensizliği

– Aşırı kıllanma 

– Sürekli halsizlik ve yorgunluk 

– Kusma isteği nedeniyle yemek borusunda ciddi deformeler

– Duygu kontrolünü kaybetme 

– Dışkılama ya idrar çıkarmada dengesizlik

– Farklı besinler tüketme isteği 

BULİMİA NERVOZAYA BAĞLI GELİŞEN KUSMA HANGİ  SORUNLARA NEDEN OLUR?

Zayıflama hastalığı olarak bilinen bulimia nevroza sadece aşırı kilo kaybına neden olmaz aynı zamanda beyin kütlesinin de azalmasına ve bununla beraber beyinde hasarlara neden olabilir. Bulimia hastasında mide asidinin oranının artmasından kaynaklı yemek borusu ve mide de deformeler meydana gelir. Sürekli kusmadan dolayı ağza gelen asit ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiler. Diş eti enfeksiyon kaparken ağız içinde de kötü kokuya neden olur.  Bulimia hastalığı, genç kızlarda ise adet düzensizliği gibi sağlık sorunlarına sebep olur.

Önceki İçerikLC Waikiki’de tesettür kıyafetler nelerdir? LC Waikiki bayan tesettür giyim 2020
Sonraki İçerikEn kolay et suyu çorbası nasıl yapılır? Et suyundan şifalı çorba
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.