Sirkengebin şerbeti nedir? Sirkengebin şerbetinin faydaları nelerdir?

0
17

Osmanlı dönemine ait olan yüzyıllardır şifasıyla bilinen enfes Sirkengebin şerbeti yeniden gündemde. İçeriğini duyduğunuzda “aslında biliyormuşum” etkisi oluşturacak Sirkengebin şerbeti yaz aylarında vazgeçilmeziniz olacak bir lezzet. Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen Sirkengebin şerbeti nedir? Sirkengebin şerbetinin faydaları nelerdir? gelin birlikte öğrenelim…

Sirkengebin şerbeti; Sirkencübîn veya sirkengübîn ismiyle de bilinen, Osmanlı zamanından bu yana gelen, zamanında özellikle sarayda çok tüketildiği söylenen bir şerbet. İlk olarak yapılışının ise bin yıldan çok daha geçmişe dayandığı bilinen Sirkengebin şerbeti, kendisinin Mevlana Celaleddin Rumi’nin en sevdiği içeceklerden biri olduğu da rivayet edilir. Nefis tadı ve saymakla bitmeyecek faydaları olan sirkengebin şerbetinin nasıl yapıldığını ve faydalarını haberimizde kolayca bulabilirsiniz.

SİRKENGEBİN ŞERBETİ TARİFİ:

MALZEMELER

1 litre su
1 su bardağı elma sirkesi
2-3 yemek kaşığı çiçek balı

YAPILIŞI

Geniş ağızlı bir sürahi ya da karıştırma kabının içerisine sirkeyi alın. Üzerine tahta kaşıkla balı ekleyerek güzelce karıştırın.

Ardından suyu ilave edip karıştırma işlemine devam edin. Eğer seviyorsanız birkaç adet karanfil ya da 1 adet çubuk tarçın boyun ve bu şekilde en az 2 saat bekletin. 

Hazır olan sirkengebin şerbetini yemeklerden sonra tüketebilirsiniz. Her gün 1 bardak içmeniz yeterli olacaktır.

SİRKENGEBİN ŞERBETİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Sirkengebin (sirkencübin) şerbeti, hazımsızlığa iyi geliyor, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor.

Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor, bu sayede tokluk hissinin daha uzun süre devam etmesini sağlıyor.

Antioksidan özellikler de gösteren sirkengebin (sirkencübin) şerbeti, bu özelliği sayesinde düzenli olarak tüketildiğinde vücudun temizlenmesini sağlıyor, bir detoks etkisi oluşturuyor.

Aslında içeriği tıpkı şimdilerde çok popüler olan sirkeli-ballı su ile aynı olduğundan sabahları aç karnına içildiğinde zayıflamaya yardımcı olduğu da biliniyor.

Gaz problemi yaşayanlara da destek olan bu nefis şerbet, bu özelliği ile sık sık şişkinlik sorunu yaşayanlara destek oluyor.

Antioksidan özellikleri sayesinde düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve başta grip, nezle gibi hastalıklar olmak üzere birçok sağlık sorununa karşı vücudumuzu desteklediği biliniyor.

Yüksek tansiyon problemi yaşayanların tansiyonunun dengelenmesini sağlıyor.
Aynı şekilde kolesterolün de dengelenmesine yardımcı olarak özellikle kötü kolesterolü yüksek olanlara iyi geliyor.

Vücuda enerji verdiği ve düzenli kullanımında ağız kokusunu en aza indirdiği de biliniyor, bizden söylemesi.

Önceki İçerikCildi güzelleştiren en iyi bakım ürünleri
Sonraki İçerikKıbrıs tatlısı nasıl yapılır?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.