Şaşırtan araştırma: Diş eti iltihabı koronavirüs vakalarında ölüm oranını artırıyor

0
31

Kanada’da bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda diş eti iltihabından muzdarip kişilerin koronavirüse yakalandıklarında ölüm riski diğer hastalara oranla daha fazla olduğu tespit edildi.

Dünya genelinde yaygın olan diş eti iltihabı hakkında Kanada’da yer alan McGill Üniversitesi’ndeki araştırmacıları bir tez ortaya koydu. Koronavirüs ile diş eti iltihabı  arasında bir bağlantı olduğunu bildirdi. Ağız hijyenindeki düşüklüğü koronavirüs için gelişme ve hızlı bir yayılama neden oluyor. 8 kat daha fazla risk artıran diş eti iltihabına yakalanan hastaların ise iyileşme olasılığı düşük. 

McGill Diş Hekimliği Fakültesi’nden Profesör  Belinda Nicolau yaptıpı araştırmaların sonuçlarını bu sözlerle ifade etti:

“Çalışmamızın sonuçlarına bakıldığında, Covid-19 komplikasyonlarının önlenmesi ve yönetiminde iyi ağız sağlığının önemini ortaya çıkıyor. Periodontitis ile hastalık sonucu arasında çok güçlü bir ilişki var.”

Bunun yanı sıra çalışmaya ortak olan Wenji Cai ise “Periodontitis, hem ağızdan hem de sistemik birçok hastalık için bir risk faktörü olarak kabul edildi. Eğer tedavi edilmezse  bu iltihap vücuda yayılabilir. Bilim insanları,  ayrıca durum ile kalp hastalığı, diyabet ve solunum hastalıkları  arasında bağlantılar buldular. Diş eti iltihabı ile düşük ve artmış gebelik komplikasyonları riski arasında da ilişki vardır” şeklinde konuştu. 

Önceki İçerikEn kolay paşa böreği nasıl yapılır? Paşa böreğinin püf noktaları! Paşa böreği nerenin?
Sonraki İçerikAfyon lokumuna coğrafi işaret tescili! Afyon lokumu nedir ve Afyon lokumu nasıl yapılır?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.