Sarı nokta hastalığı nedir? Sarı nokta hastalığının belirtileri nelerdir?

0
9

Gündüz gözümüzün dünyayı renkli görmesini sağlayan sarı noktanın ne olduğunu biliyor musunuz? Sarı nokta gözün temel görme organlarından biridir. Bozulduğunda ciddi sağlık sorunlara neden olur. İleri düzeyde insan yüzünü tanımadan bile zorlanma yaşanır. Peki sarı nokta hastalığını nedir? Hastalığın belirtileri nelerdir? Sizler için bu soruların yanıtlarını haberimizin detayında topladık.

Bilimsel adı makula dejenerasyonu olan sarı hastalık genellikle 60 yaş ve üzeri kişilerde yaşanır. Sarı nokta gözlerin keskin ve renkli görmesini sağlayan retina bölgesidir. Erken tedavi her hastalıkta olduğu gibi bunda da oldukça önemlidir. Bir gözden diğer göze sıçrayabilen bu hastalık yaş ve kuru olmak üzere iki şekilde görülür. En sık görülme tipi ise kuru olandır. Kuru sarı nokta hastalığı yavaş yavaş ilerler hemen hemen her yaş grubunda görülür. Yaş sarı nokta hastalığı ise kalıcı görme kaybının en sık yaşandığıdır. Yaş denilmesinin nedeni ise kan damarlarında anormal ilerleyen büyümeler ve sıvı birikimi olmasıdır.

SARI NOKTA HASTALIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?

Yaşlandıkça zayıflayan retina duvarı

Aile geçmişinde olması

Vücutta yeterli miktarda A ve C vitaminin olmaması

Direk güneş ışınlarına maruz kalma

Hareketsiz yaşa ve fazla kilo

Damar, tansiyon, yüksek kolesterol ve şeker hastalıklarının hasarları

Açık renkli gözlerdeki hassasiyet gibi durumlar enden olur.

SARI NOKTA HASTALIĞININ BELİRTİLERİ?

Gözde ani kararmalar

Bakılan noktada netlik ve renk bozukluğu

Düz nesneleri yamuk görme

Renklerin birden parlaması

Nesnelerin boyutunun bozulması

Mesafe aralarında görüş eksikliği

Arada sisli ve bulanık görme

Görme bozukluğundaki ilerleme gibi nedenler sarı nokta hastalığının belirtileridir.

SARI NOKTA HASTALIĞININ TEŞHİSİ NASIL YAPILIR?

Hastanın önüne kareli bir kağıt koyulur. Bu kareleri kağıda bakan hasta odaklandığı noktada şiddetli bir eğim görüyorsa,

Hastanın ön kol toplardamarından özel bir boya maddesi (floresein) verilir Bu yönteme göz anjiografisinde denir. Daha sonra özel bir alet ile gözün arkasının fotoğrafları çekilir. Sarı nokta hastalığında retina tabakaları arasında anormal damarlar görülüyorsa,

Optik koherans tomografisi düşük ışıklı lazer uygulamasıdır. Bu uygulama 3 dakika boyunca yapılır. Bu lazer yöntemi hem teşhis için hem de tedavi için kullanılır.

SARI NOKTA TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

İki yöntemle yapılır bir ilaç bir de hem ilaç hemde lazer tedavisi uygulanır. Bunlarda biri  Anti-VEGF’tir. Bu uygulama 6 hafta da yapılır. Şikayetler azalınca bırakılır. Diğeri ise ışığa duyarlı bir ilaç damardan verilir. Bu sayede anormal yolla biriken sıvı miktarı azaltılır. Sarı nokta hastalığından korunmak için; Yüzde 100 UV korumalı güneş gözlüğü kullanılmalı ayrıca A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra çinko bakımından zengin besinlerle beslenmek gerekir. 

Önceki İçerikSezonun en şık boğazlı kazak modelleri ve fiyatları 2020
Sonraki İçerikEn şık boğazlı kazak modelleri ve fiyatları 2020
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.