Sahurda normal peynir yerine lor peynir yerseniz…

0
29

Uzmanlar Ramazan aylarında önemli bir öğün olan sahurda tüketilen besinlerin gün boyu vücudun direnci için önemli olduğunun altını çizer. Kahvaltı olarak düşünülmesi gereken sahurda tüketilen peynir seçimi için ise sıklıkla lor peynir önerilir. Sahurda normal peynir yerine lor peynir yerseniz…

Tam bir kalsiyum ve protein kaynağı olan peynir çeşitlerinden biri de lor peynirdir. Sütten üretilen lor peyniri mutfaklarda sıklıkla hamur işlerinde tercih edilir. Ancak uzmanlar Ramazan ayında sahurda normal peynir yerine lor peyniri önerir. Çünkü lor peynir diğer peynir çeşitlerine göre daha az yağlı ve tuzludur. Lor peynir üretilirken çıkan alt peynir suyunun kaynatılmasıyla ortaya çıkan pıhtılardır. Bu sayede de tüm vitamin ve mineralleri diğer peynirlere oranla daha fazla barındırır. 

SAHURDA NORMAL PEYNİR YERİNE LOR PEYNİR YERSENİZ….

 • Vücut sahurdan iftara kadar uzun bir süre aç ve susuz kalır. Bu sırada depoladığı vitamin mineralleri kullanır. Bağışıklık sistemi de böyle de daha güçlü hale gelir. Direnci düşmez. Lor peynir de vücudun bu depolama sistemini doldurması için faydalı bir besindir.

   

 • Süt ve süt ürünleri içinde en fazla proteine sahip olan lor peynir sahurda tüketildiğinde oruç sürecinde kemik ve kasların ihtiyacını karşılar. Güçlenmelerini destekler. Böylece vücut ağrılarına bağlı halsizlik oluşmaz. 

 • Antioksidan bakımından zengin olan lor peynir hücrelerin hızla yenilenmesini sağlar. Aşlık ve susuzluk süresinde dinlenen vücut hücrelerinin daha sağlıklı yenilenmesini destekler. 
   
 • Serum proteini barındıran lor peyniri zinde kalmak ve aynı zamanda kiloyu korumak için gereklidir. 
   
 • Sindirim sistemini rahatlatır. Bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlar. Lor peynir özellikle ertesi gün yaşanabilecek yorgunluğun yanı sıra mideye bağlı ağız kokusunu önler.
   
 • Uzun süre tok tuttuğundan uzmanlar mutlaka normal peynir yerine tercih eder.
Önceki İçerikTüy nasıl sarartılır? Evde tüy sarartma yöntemleri! Tüy sarartıcı kılları çoğaltır mı?
Sonraki İçerikOruç tutarken nasıl enerjik olunur? Vücudun enerjisini yükselten besinler…
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.