Sahte güneş gözlüklerinin neden olduğu zararlar? Körlüğe kadar giden sonuçlar…

0
30

Sahte güneş gözlüklerini her dört insandan 2’si tercih ediyor. Ancak uzmanlar sahte güneş gözlüklerinin göz sağlığına ciddi hasarlar verdiği konusunda uyarıda bulunuyor. Peki sahte güneş gözlüklerinin neden olduğu zararlar? Körlüğe kadar giden sonuçlar nelerdir? Tüm merak edilen bu soruları sizler için araştırdık.

Atmosfer, Güneş’ten gelen UV ve IR ışınlarını Dünya’ya indiği esnadaki şiddetini her ne kadar azaltsa da, bu ışınlar vücudumuzdaki en hassas bölgelere yani cilt ve gözlerimize zarar verir. Cilt yüzeyinde kansere bile neden olurken göze ise alerjik konjonktiva, kuru göz, retina, albinizm rahatsızlıkları ve renkli gözlere sahip olan kişiler güneş ışınlarından daha fazla etkilenir. Işınların şiddetinden etkilenmemek için uzmanlar özel çamlı güneş gözlükleri kullanılması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Aksi halde güneş ışınları ciddi göz hastalıklarına yol açabilirGüneş gözlüklerine UV ve IR ışınlarını kıran özel filmli camlar takılır. Bu sayede göze gelen güneş ışınları kırılarak sarı noktaya çarpar ve gözün sağlıklı görmesini sağlar. Güneş gözlüklerinin renkli olmasının nedeni de hazırlana özel film camlarından kaynaklanıyor. Ancak bazı merdiven altı üretilen güneş gözlüklerinde bu filmler yerine boya kullanılır ve boya gözde bazı komplikasyonlara neden olur. Işığın kırılması yerine göze direk çarpan ışınların hasara neden olma şiddetini artırdığı yönünde uzmanlar uyarıda bulunuyor. 

SAHTE GÜNEŞ GÖZLÜKLERİNİN NEDEN OLDUĞU ZARARLAR?

Sahte güneş gözlükleri üçüncü dereceden göz hastalıklarına neden olur:

– Korneada; kuruluk, kaşıntı, yanma, batma, ağrı ve kanlanma gibi şikayetler boyalı yani sahte güneş gözlüklerinden dolayı birinci derece olarak ortaya çıkar. Bu şikayetler ilaç tedavisiyle düzeltilebilir.

– İkinci derecede ise gözlerin beyaz kısmında (Konjonktiva) kanlaşma ve göz kapağının çevresinde et oluşur.

– Asıl ciddi sorun ise üçüncü derecedir. Uzun süre sahte gözlük kullanan kişiler UV ışınlarına maruz kaldığından; sarı nokta ve katarakt gibi körlüğe neden olan hastalıklar ortaya çıkartabilir. Bu durumların kalıcı hasara neden olmaması için göz muayenesi yapılarak uzman tavsiyesinde güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

GÜNEŞİN GÖZLERE VERDİĞİ ZARARLAR NELERDİR?

Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalan gözlerde ‘Kar Körlüğü’ gibi hastalıklara neden olur. Işınlardan dolayı fazla ışık dalgası alan sarı nokta baktığı yerlerdeki ışığı kırma özelliğini kaybettiğinden bakılan yer bembeyaz olur. 

Gözde en büyük değişim merceklerde yaşanır. Görme duyusundaki en temel yer göz merceğidir. Görmedeki ilk alım mercek sayesinde gerçekleşir. Ancak merceğin uzun süre güneşe maruz kalması ve korunmaması durumunda incelmeye neden olur. Bu da katarak gibi ciddi hastalıklara bile yol açar.

Güneş ışınlarının özellikle çocuklarda neden olduğu sağlık sorunu ise şaşılıktır. Göz kamaşmasında belirgin olmazsa bile gizli şaşılık yaşanabilir. Buna bazı uzmanlar göz kayması olarak da adlandırır. Estetik açıdan sorun olmasının yanı sıra özellikle araba kullanırken perspektif bir açıyı çift görme ya da perspektif açıda yamuk göme gibi sorunlara neden olur.

Güneş ışınlarının göze vereceği en riskli dağlık sorunu ise göz kapağında kansere neden olmadır. Göz çevresindeki hücrelerin mutasyona uğramasına sebebiyet verir. 

İNTERNETTEN ALINAN LENS VE GÜNEŞ GÖZLÜKLERE DİKKAT!

Yaz aylarında özellikle satışı artan güneş gözlükleri online satışların artışları ile beraber intternet ortamına düştü. Cazip gelen fiyatlarla orjinallerine benzeyen güneş gözlükleri her ne kadar hoş gelse de sağlığı mahvediyor. Uzmanlar körlükle bile sonuçlanacak durumlara yol açacağını vurguladıkları güneş gözlükleri konusunda ciddi uyarılarda bulunuyor. Bu uyarılardan birini de Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Ayaz yaptı. Ayaz, doktor kontrolünde ve reçetesinde alınmayan güneş gözlüklerinin ve lenslerinin sağlıklı gözde bile hasarlara neden olabileceğini belirtti. Ayrıca Ayaz, göz sağlığı tıpkı ağız ve diş sağlığı gibi toplumumuzda en ihmal edilen sağlık sorunu olduğunu vurguladı. İnternet ortamına satışlarının düşmesi ile göz hastalıklarının vakalarının gittikçe artmasındaki orantıyı açıklayan Ayaz, “Gelişmiş ülkelerde gözlük kullanma oranı yüzde 55 civarında iken Türkiye’de bu oran yüzde 18 düzeyinde. Optisyen ve gözlükçü odalarımızın kurulmasının ardından hazırladığımız taslak çalışmayı gündeme getireceğiz. Bu kapsamda yazılı ve görsel basında aldatıcı reklamların, bir sağlık gereci olan gözlüğün bir ticari emtia gibi kampanyalar yapılarak halkın yanıltılmasının önüne geçilecek. Gözlükçülerin yapacakları reklam ve kampanyalar konusunda yeni bir çerçeve çizilecek. Ayrıca mesai saatlerinde yapılacak düzenlemelerle çalışanların eşit şartlar altında çalışması, haksız rekabetin önüne geçilmesi sağlanacak.” açıklamalarına da yer verdi. 

Önceki İçerikDoya Doya Moda kim elendi? Doya Doya Moda 21 Temmuz birincisi
Sonraki İçerikElbiselerde neden kemer kullanılmalı? Elbise kemer kombinleri
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.