Safra Taşı neden olur? Safra taşı belirtileri nelerdir? Safra taşı ameliyatı olunmalı mı?

0
53

Toplumda giderek artan rahatsızlıklardan biri olan safra taşı, normal seyirde ilerlemez. Bu yüzden bir an önce tedavi ya da cerrahi bir operasyon ister. Yaşam kalitesini oldukça düşüren ve şiddetli ağrılara neden olan safra taşı ayrıca vücutta da değişimlere yol açar. Peki Safra Taşı neden olur? Safra taşı belirtileri nelerdir? Safra taşı ameliyatı olunmalı mı?

Vücudun metabilok çalışma sistemi içerisinde yer alan safra taşı, karnın alt bölgesinde yer alır. Şekli armuta benzeyen küçük bir organdır. Safra taşının işlevselliği ise tamamen karaciğere bağlıdır. Karaciğerin enzimlerini kontrol ederek vücuda giren besinler mideden önce buradan geçer. Safra aslında bir kanal görevi görür. Ancak kese kısmında besinlere ait atıklar kalabilir. Aşırı yağlı ve karbonhidartlı bir beslenmeye balı burada zararlı atıklar birikerek kristalleşir. Bu da safra taşlarını meydana getirir. Kan içinde artan kolesterol yani yağlı hücreler safra taşının oluşumunu hızlandırır. Safra taşı, ileri yaşlarda görülür. Yüksek kolesterol, fazla kilo, yetersiz beslenme ve egzersizler gibi durumlar oluşmasına zemin hazırlar. Ancak tek başına bunlar bir neden değildir. Bazı insanların vücutları kendiliğinden böbrek mesane ve safra kesesinde taş oluşturabiliyor. Bunun yanı sıra kalıtsal kan hastalıkları, enfeksiyonlar ve karaciğerin deformasyona uğramasına safrada taş oluşumuna neden olan etken hastalıklar arasında yer alır. Bazı uzmanlar yüksek oranda alkol tüketenlerde bu rahatsızlığın yaşanma riskinin yüksek olduğunu söylüyor. 

SAFRA TAŞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Karın üst bölgesinde sürekli şişlik hissi

– Yemeklerden sonra sık sık hazımsızlık yaşanması

– Kokulu geğirme

– Ağız içinde sürekli olarak atık kokusu gelmesi

– Ateş basması gibi ara ara sıcaklanma

– İştahsızlığa rağmen ishal yaşanması

– Göz beyazlığı ve cilt renginde sarılık oluşması 

– Çabuk yorulma kalp atışında hızlanma ve göğüs kafesi darlığı

– Ani nabız yükselmesi 

– Konsantre eksikliği

– Artan vücut ısısı sonrası kokulu terleme 

– Gece uykuda bile karın ağrısı yaşanması

– Gündüzleri uykudan yorgun uyanma 

SAFRA KESESİ TAŞI NASIL TESPİT EDİLİR? TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Safra kesesinin görüntüsü alınan kolesistografi çekilir. Ayrıca kan değerlerinde kolesterol seviyesine bakılır. Bunun yanı sıra endoskopik ultrason, CAT taraması ve ERCP yapılır. Şikayetler doğrultusunda yapılan tetkikler sonrası safra kesesinde bulunan taşlar doğal yol ya da verilen ilaçlarla gidilmediğinde cerrahi yola başvurulur.

SAFRA TAŞI AMELİYATI OLUNMALI MI?

Şikayetleri yüksek olan hastalar için uzmanlar genellikle cerrahi operasyonu önerir. 25 mm üzeri olan taşlar kanser riskine neden olacağından alınmaları sağlık açısından önemlidir. Bu ameliyatlarda genellikle safra keseside alınır. Nedeni ise safra kesesi karaciğer tarafından oluşan bir organ olduğundan sadece taşlar alındığında yeniden oluşa ihtimali olur. Bu yüzden keseyle beraber alınması önemlidir. 

Önceki İçerikDoğal probiyotik kaynağı: Çağla meyvesinin faydaları nelerdir? Çağla
Sonraki İçerikDoğal probiyotik kaynağı: Çağla meyvesinin faydaları nelerdir? Çağla nasıl tüketilir?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.