Saç boyası nasıl seçilir? Saç boyası rengi seçmenin püf noktaları

0
27

Saç boyalarının içinde bulunan kimyasal maddelerinin saçların dökülmesine ve yıpranmasına sebep olduğunu biliyor muydunuz? Sizler için saç boyası nasıl seçilir ve saç boyası alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir? Öğrenmek için mutlaka yazımızı okumalısınız…

Kadınların merak ettiği aynı zamanda kararsız kaldıkları konulardan biri de saç boyası seçimidir. Hem cilt rengine hem de göz rengiyle uyumlu olarak seçilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, renk kadar markasının da önemli olduğunu söylüyorlar. Genellikle saçlarını sık sık boyayanların marka konusunda da tecrübesi bulunur. Ancak saç boyası konusunda henüz bilgi sahibi olmayanların mutlaka dikkat etmesi gereken konulardan biri kutu üzerinde yer alan güzel saç rengine aldanıp boyayı satın almalarıdır. Oysa boya renk kataloğundaki renk baz alınarak yapılmalıdır.Saç boyası seçme teknikleri kadar boyama işlemi de iyi yapılmalıdır. Saçlarınızda beyaz varsa seçeceğiniz boya seçiminde özenli olmalısınız. Çünkü bazı boyaların kimyasal yapısında beyaz özelliği yoktur. Yani beyaz saçı kapatma özelliği boyalarda yoktur.

Boya kutularının üzerinde alerjik testler mutlaka yazmaktadır. Boya kol içi yada kulak arkası gibi hassas olan bölgelere az miktarda sürülür ve 2 gün boyunca beklenir.Cilt kaşıntı,kızarma gibi herhangi bir tepki vermezse boyayı kullanabilirsiniz. İçinde paraben, amonyak ve özellikle silikon gibi maddeler bulunuyorsa sakın kullanmayın. Bu maddeler saç derinizin ciddi zarar görmesine sebep olabilir.

Saç boyası satın alırken renk seçimine dikkat etmelisiniz. Piyasada bulunan sarı, kahverengi ve siyah olmak üzere üç ana renk bulunmaktadır.Sizin saç renginize yakın olan 3 ana rengin dışına çıkmamalısınız. Saçınızı her boyadığınızda bir ton açık seçmeniz istediğiniz renk tonuna daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır. 

Saçlar bir kadın için en önemli detaylardan olduğu için seçeceğiniz boyanın kaliteli olmasına da dikkat etmelisiniz.Bir çok firma son yıllarda pratik boya setlerini evde kullanım alternatifini bayanların beğenisine sunmuştur. Buradaki amaç boyanın saça vereceği zararı en aza indirmektir.Saçı boyadıktan sonra bakımını yapacak çeşitli doğal özlerle hazırlanmış bakım kürleri boya setleri içinde yer almaktadır.

PEKİ DOĞRU SAÇ RENGİ NASIL SEÇİLİR?

 Saç diplerinizde doğal renkler yerine koyu renkleri tercih edin. Koyu renkler cildinizin daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar. Işıltılı saçlarla da gözlerin daha parlak bakacağını unutmayın. Saçlarınızın yeterince parlamadığını düşünüyorsanız, saçlara ışıltı kazandıran ürünlerden de yararlanabilirsiniz

Doğduğunuz zamanki kaş renginiz, cildinizi en iyi biçimde tamamlar. Doğal kaş renginizden uzaklaştıkça daha kötü görünebilirsiniz. Bu nedenle saç renginiz kaşlarınızdan iki ton daha açık ya da koyu olmalı, saç renginizi seçerken buna özellikle dikkat etmelisiniz.

Sıcak cilt tonları sarı ya da altın rengi gibi, soğuk cilt tonlarıysa mavi ya da pembe gibi alt tonları taşır. Sıcak cilt tonluysanız bakır, altın, kestane renklerini saçlarınızda denemelisiniz. Soğuk cilt tonluysanız küllü, mor ve bejlerle cildinizi vurgulayabilirsiniz.

Önceki İçerikJapon kadınların güzellik önerileri neler? Japon kadınların pürüzsüz cildinin sırrı
Sonraki İçerikBurun yağlanması neden olur? Yağlanan burun nasıl mat hale getirilir?
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.