Polikistik over sendromu neden olur? Polikistik over sendromu belirtileri nelerdir?

0
34

Günümüzde yaygınlaşan kadın hastalıklarının başında gelen Polikistik over sendromu doğurganlığı olumsuz etkiliyor. 25-30 yaşları arasında görülme olasılığı olan bu hastalık bunun yanı sıra başka rahatsızlıklara da zemin hazırlıyor. Sizler için polikistik over sendromu hakkında merak edilenleri araştırdık. Peki Polikistik Over Sendromunun belirtileri nelerdir? Polikistik Over Sendroma iyi gelen doğal yollar…

Hormonal dengesizlik sonucu ortaya çıkan polikistik over sendromu hastalığı; adet düzensizliği, sivilce, kilo alımı, saç dökülmesi ve aşırı tüylenme gibi belirtilerle kendini gösterir. Ayrıca yumurtalıklarda nohut büyüklüğünde oluşan kistler, adet süresinde şiddetli kramplara hatta ileri boyutta da kısırlığa neden olabilir. Yumurtalıklara yapışık gelişen kistler; vücutta dengesiz tüylenme ve kilo artışını zemin hazırlar. Bazı kadınlar aşırı sivilcelenme ya da yağ bezeleri şikayetleri ile gittikleri doktordan polikistik over sendromu olduklarını öğrenme olasılığı neredeyse yüzde 70’dir. Erken müdahale edilmediğinde sadece kısırlığa değil aynı zamanda karaciğer yağlanması, diyabet, hipertansiyon, metabolik sendrom, depresyon, anksiyete bozuklukları, hipertansiyon ve uyku apnesi hastalıklarının yaşanmasına yol açabilir. Polikistik over sendromu hastalığının erken tanısı için kadınlar her yıl düzenli bir şekilde hormon testi yaptırmalıdır. Bu hastalık genellikle ergenlik çağlarında görülür. Ultrasonografi de görülen polikistik over sendromu yumurtalıklara yapışmış birden fazla sıralı kist görülür. Polikistik over sendromu her kadında farklı belirtilerle görülür. Aynı zamanda farklı nedenlerle de ortaya çıkar. Sendrom aslında anne karnında bebeğin yeterince beslenmemesinden kaynaklı ortaya çıkar. 

POLİKİSTİK OVER SENDROMU NEDEN OLUR?

Yapılan araştırmalarda hastalık, genetik ve çevresel faktörlere bağlı yaşandığı ortaya çıkarıldı. Aynı zamanda aile öyküsünde olanlarda da görülme oranı yüksektir. Sağlıksız beslenme, tiroit bezlerinde bozukluk, kandaki şeker direncindeki dengesizlik gibi durumlar hormonların ya çok fazla ya da çok az çalışmasına neden olur. Cinsiyet hormonlarındaki bu dengesizlik vücudun fonksiyonlarını bozar. İlerleyen bu durum yumurtalıklara kadar zarar verir. Hücrelerin mutasyona uğraması ve kistlere meyilli olması polistil over sendromuna zemin hazırlar. Bunun dışında vücudun bazı kimyasallara maruz kalması ve düzenli toksin atıcı besinler tüketilmemesi de hormonları dengesizleştirir bu da  polikistik over sendromuna neden olur. 

POLİKİSTİK OVER SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Adet kanamasında artış ya da azalma, günlerin bozulması

Dengesiz kilo alımı

Ciltte dengesiz aşırı tüylenme

Adet döngüleri arasında ara kan görülme

Çocuk sahibi olmada zorlanma

Aşırı saç dökülmesi

Sesin kalınşama

Cilt yüzeyinde belirsiz sivilcelenme ve lekeler

Göğüs uçlarında hassasiyet ve ağrı

POLİKİSTİK OVER SENDROMU TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Hastalığın tedavisi için birden fazla uzmana görünmekte fayda var. Tek bir nedenden dolayı ortaya çıkmamasından dolayı hastanın doktorlara görünmesi gerekir. Hormon, kan ve idrar testinin yanı sıra ultrasondan rahim içi kontrol edilir. Kistlerin adet dönemden vücuttan atılması ve daha sonra tekrar oluşmasını gözlemleyen uzman bu oluşumu durdurmak için bazı ile tedavileri uygular. Ancak tek bir uzman kontrolünde olmayan hastalık iyi tetkiklerden geçirilmesi gerekir. 

SENDROMA İYİ GELEN DOĞAL YOLLAR…

 İbrahim Saraçoğlu, polikistik over sendromu için en doğal kürün soğan kabuğu olduğunu vurguluyor. Güçlü bir antioksidan etkiye sahip soğan kürünün adet döneminden bir veya iki gün sonra başlanılıp 15 gün boyunca her sabah aç karna tüketilmesini tavsiye ediyor. Ayrıca, mor, beyaz ve kırmızı olan kabuklu soğanların değil günlük kullanılan kahverengi sarı arasında rengi olan soğanların tercih edilmesini belirtiyor. Saraçoğlu, soğanları bir gece önceden sirkeli suda bekletip sabah taze taze klorsuz suda kaynatıp bir bardak içilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Soğan kabuğu kökü ve içi ile beraber kaynatılması gerekiyor. 

Hormon dengesizliği vücutta eksik olan vitamin ve minerallerden kaynaklanır. Bunun için eczanelerden ek takviye hapları almak yerine; mantar, tavuk, inek sütü ve bazı bitki çayları tüketerek hormon dengesizliği sorunu çözülebilir. Ayrıca bol lifli meyveler, saf yağlar ve proteini bol besinler tüketilmesinde de fayda vardır.

Aşırı spor yapmakta hormon dengesini bozar. Bunun yerine tempolu yürüyüşler ve nefes egzersizleri hormon dengesizliğine daha iyi gelen aktivitelerdir. Ayrıca epsom tuzu banyosu ve masaj gibi etkinliklerde hormon düzeyini olumlu yönde etkiler.

Kullanılan bazı kozmetik ve işlenmiş gıda ürünleri de hormonal dengesizliğe neden olur. İçeriğinde doğal maddeler ve yağların bulunduğu ürünler kullanılması daha sağlıklıdır.

Önceki İçerikDyt. Sena Karahan İle Soru – Cevap
Sonraki İçerikTortilla çorbası nasıl yapılır? Tortilla çorbası yapmanın püf noktaları
GuzelSozler
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.